Eurolaulu Raadio

Galerii: vaata, mis toimus teatriauhindade suurejoonelisel galal

Reedel, rahvusvahelisel teatripäeval jagati Estonia teatris pidulikult 2014. aasta tehtud tööde eest teatriaasta auhindu. 

FOTO: Tiit Mõtus

TEATRI AASTAAUHINDADE VÕITJAD

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root

* Reigo Tammjärv – pealavameister (Teater NO99)

Loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi nõudva töö eest Teater NO99 lavastuste ettevalmistamisel ja rahvusvahelistes koostööprojektides.

___

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root

* Kadri Tammiste – etenduse juht (Eesti Draamateater)

Lavastuste kindlakäelise hoidmise eest:  töökalt, täpselt, nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt.

___

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root

* Lea-Liisbet Peterson – trupijuht (Rahvusooper Estonia)

Professionaalse töö eest trupijuhina, inimliku panuse eest kollektiivi hinge ja südametunnistusena, kes säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingedele psühholoogilist abi.

___

ALEKSANDER KURTNA nimeline AUHIND

Pikaaegse näidendite tõlkimise eest, millest vähemalt üks on lavastatud eelmisel teatriaastal.

Žürii: Anu Saluäär, Triin Sinissaar, Liina Jääts, Bert Raudsep, Maris Peters

* Sigrid Tooming ja Paul-Eerik Rummo

Henrik Ibseni värssdraama „Brand“ tõlke eest, mis on Eesti suurimaid klassikalisi kultuuritegusid Dante „Jumaliku komöödia“ tõlkimise järel. Sigrid Toominga proosatõlkele toetudes on Paul-Eerik Rummo leidnud stiilipuhta värsikeele, mis võimaldas Ibseni XIX sajandi riimluule tuua tänapäeva sisuliselt adekvaatsena ja mõjusalt  lavaküpsena.

___

REET NEIMARI nimeline KRIITIKAAUHIND

Annab välja Eesti Teatriliidu juhatus

* Alvar Loog

Järjepidev teatrikriitik, kellel õnnestus tekitada elav ning vastukaja pälvinud arutelu teatri ja performance ’i piiridest.

___

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii:  Heidi Aadma, Riina Oruaas, Reet Weidebaum, Siret Paju, Sven Karja

* Martin Algus  – „Väävelmagnooliad"

Klassikalise draamavormi värskendamise ning peensusteni läbitöötatud dialoogi kaudu ühiskondlikult kõnekate teemade käsitlemise eest.

___

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

Kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest.

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Vallo Kirs

Lavastused "Idioot", "Vanad ja noored" ja "Kahe isanda teener“ (kõik Ugala teatris) ning "Hiirtest ja inimestest" (Tallinna Linnateatris).

Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk

* Olga Zaitseva

Almirena – Georg Friedrich Händeli ooperis „Rinaldo“ ja Giannetta – Gaetano Donizetti ooperis "Armujook" (mõlemad Rahvusooperis Estonia).

___

NÄITLEJATE LIIDU AUHIND

Annab välja Eesti Näitlejate Liidu juhatus

Raivo E. Tamm

___

SALME REEGI nimeline AUHIND

Kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest.

Žürii: Kirsten Simmo, Eva-Liisa Linder, Silvia Soro, Katri Pekri,  Taavi Tõnisson

* Leino Rei

Tundliku lavastajatöö eest tajudega mängivas lavastuses "Siil udus" (Tartu Uus Teater).

___

ANTS LAUTERI nimeline NÄITLEJAAUHIND

Žürii: Üllar Saaremäe, Ain Lutsepp, Katariina Unt, Gert Raudsep, Indrek Sammul

* Sten Karpov

Joonas Tartu ja Nõukogude sõdur – lavastuses „Kangelane“, Treplev – lavastuses „Kajakas“, Hlestakov – lavastuses „Revident“, Kasper – lavastuses “Ballettmeister”, Dean – lavastuses „Mässajad“, Simon / Omakaitsemees – lavastuses „Põletus“, James – lavastuses „Imetegija“, Martin – lavastuses “Nähtamatu maja”, Mark – lavastuses “Boyband”, Korpikangas – lavastuses  „Vaikus“ (kõik Endla teatris).

Kassin – lavastuses „Portselansuits“ ja Treat – lavastuses „Orvud“ (mõlemad Eesti Draamateatris).

Johan / Aaron – lavastuses “Fanny ja Alexander“ ja Frank – lavastuses “Deemonid” (Vanemuise teatris).

Ekke Moor – lavastuses  „Ekke Moor“ (Viimsi Suveteater).

___

ANTS LAUTERI nimeline LAVASTAJAAUHIND

Žürii: Üllar Saaremäe, Ain Lutsepp, Katariina Unt, Gert Raudsep, Indrek Sammul

* Ivar Põllu

Dramaturg, lavastaja, teatrijuht. Tartu Uue Teatri looja (2008 ).

___

RAHEL OLBREI nimeline AUHIND

Professionaalse balletikunstiga tegelevale lavastajale, koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.

Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis

* Ülo Vilimaa

Omanäoline tantsija ja isikupärase käekirjaga koreograaf, kes oma loomingus on kandnud eesti balletile aluse pannud Rahel Olbrei ja Ida Urbeli traditsioone.

___

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Tunnustab erinevaid etenduskunste (sõna-, muusika-, balleti-, multimeediumi- ja tantsuteatrit) põimivaid lavastusi, mis oma otsingulisuses avardavad teatrikunsti väljendusvahendeid.

Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Alvar Loog, Auri Jürna, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Enn Suve

* Labürintteatriühendus G9

Kaasavad ruumirännakud “Heleaines” ja “Mõtteaines” (mõlemad Tartu Uus Teater).

___

TANTSUAUHIND

Žürii: Heili Einasto, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Leenu Nigu

* Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik "...and Blue"

Läbinisti eestimaine teos, mille kunstiline küpsus on saavutatud tihedas koostöös muusikute, valguskunstniku ning isikupäraste tantsijatega (Fine 5 ja Vaba Lava).

___

BALLETIAUHIND

Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis

* Sergei Upkin

Iason  - lavastuses "Medea" ja Prints – lavastuses "Uinuv  kaunitar" (mõlemad Eesti Rahvusballett).

___

SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHIND

Žürii: Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Ardo Ran Varres

* Toomas Lunge

Originaalmuusika Emajõe Suveteatri lavastustele "Üle linna Vinski" ning "Karid ja kõrgused".

___

OTTO HERMANNI nimeline AUHIND

Tõstab  esile ja väärtustab  pikaajalist kõrgetasemelist pühendunud tööd teatri orkestriartistina.

Žürii: Priit Aimla, Toomas Nestor, Kaido Otsing, Eda Peäske, Margus Vahemets

* Heiti Riismäe

Rahvusooper Estonia fagotirühma kontsertmeister, oma ala professionaal ja eeskujulik kolleeg, kes töötab Rahvusooperis Estonia alates aastast 1976.

___

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk

* Jassi Zahharov

Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Eduard Tubina ooperis ”Reigi õpetaja” (Teater Vanemuine).

___

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk

* Arne Mikk

Paul Hindemithi ooperi ”Pikk jõulueine” haarava ansamblitööga lavastuse eest (Rahvusooper Estonia).

___

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Katariina Unt

Agnes – lavastuses „Brand“ (VAT Teater).

___

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Gert Raudsep

Osatäitmised lavastustes „Mu naine vihastas“ ja „Tõde, mida ma olen igatsenud“ (mõlemad teatris NO99).

___

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Anne Reemann

Varvara Pavlovna – lavastuses „Igatsus“ (Tallinna Linnateater).

___

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Pääru Oja

Billy – lavastuses „Hõimud“ ja Willem – lavastuses „Vennas“ (mõlemad Eesti Draamateatris).

___

KUNSTNIKU AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Pille Jänes

Kujundused lavastustele „Brand“ (VAT Teater), „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja „Keskmängustrateegia“ (Eesti Draamateater)

___

LAVASTAJA AUHIND

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

* Andres Noormets

Lavastused „Deemonid“ (Teater Vanemuine), „Mandel ja merihobu“ (Endla Teater) ja „3 õde“ (Rakvere Teater)

___

AASTA LAVASTUSE AUHIND

Erinevate autoripositsioonide koostoimel sündinud tervikule.

Annab välja Eesti Teatriliidu juhatus

* „Joobnud“ (Theatrum)

Autor Ivan Võrõpajev / lavastaja Lembit Peterson / kunstnik Lilja Blumenfeld / liikumisjuht Tiina Mölder / helikujundaja Marius Peterson / valguskunstnik Rene Liivamägi / videokunstnik Sander Põldsaar / grimmikunstnik Helga-Aliis Saarlen / produtsent Aive Sarapuu