Kas emand Ilvese vastuvõtu reformimise otsus on õige?

Anu Saagim
, peatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
TRT02: EESTI VABARIIGI 89. AASTAPÄEVALE PÜHENDATUD PRESIDENDI VASTUVÕTT : TARTU, EESTI, 24FEB07 - 
Pildil Okupatsioonide muuseumi direktor Heiki Ahonen ja Käty Toommägi.
ma/Foto MARGUS ANSU POSTIMEES
TRT02: EESTI VABARIIGI 89. AASTAPÄEVALE PÜHENDATUD PRESIDENDI VASTUVÕTT : TARTU, EESTI, 24FEB07 - Pildil Okupatsioonide muuseumi direktor Heiki Ahonen ja Käty Toommägi. ma/Foto MARGUS ANSU POSTIMEES Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees
President Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Evelin Ilvese möödunud aasta lubadus muuta presidendi vastuvõtu kätlemistseremoonia meediakajastust järgmisel vabariigi aastapäeval, ajas toona nii mõnegi kaaskodaniku harja punaseks.

Paljude lugejate arvates oli presidendiproua möödunud aasta ähvardus, et aasta vaadatuimat «teleseriaali» püütakse tulevikus väevõimuga tsenseerida, ebaõiglane.

Samal arvamusel oli toona ka Soome ajakirjanik Ulla-Maija Määttänen, kes on kajastanud nii Eesti kui Soome presidendi vastuvõttu.  

«Kui meil juhtuks nii, et oleks üks kaamera ja üks fotograaf, siis sellest tõuseks suur lärm. Soome press ei salliks seda,» oli Määttänen veendunud.

Samas tõdes Soome ajakrjanik, et piirangute seadmine presidendivastuvõtu külalisi fotograafide küüsist ei päästa. «Press võtab need pildid ikka. Kui ta ei saa sisse, siis ta võtab väljast ja siis ma kardan, et on kasukate paraad. Kui ajakirjanikul on vaja võtta ja peatoimetaja nii ütleb, siis sa võtad,» sõnas ta.

Presidendi abikaasa väitis peale möödundaastast pingviinide marssi kibestunult, et on aastate jooksul kogenud, et külalisi häirivad kõige rohkem kätlemistseremoonial kümned sähvivad välklambid.

«Inimesed on kohmetunud, nad komistavad ja ei näe tihti pimestavas valguses, kuhupoole nende kaaslane minema hakkas,» ütles ta. Samuti polevat tema sõnul pildid, mis nende ebakindlate sammude ajal tehakse, peaaegu kunagi ilusad.»

«Sestap, armsad peokülalised, me kaitseme teid. Alates järgmisest aastast ei pääse kätlemisele mitte ükski teleoperaator või piltnik peale rahvusringhäälingu ja ametliku fotograafi,» kuulutas proua Ilves aastal 2009.

Siin mõned nopped Postimehe lugejate toonastest arvamustest presidendiproua uute reeglite aadressil:

OMFG:
Avaliku elu tegelased ON avaliku elu tegelased. Nad peavad arvestama, et neid nähakse, nendest kirjutatakse. Vaba valik ju! Presidendi vastuvõtt ON avaliku elu tegelaste pidulik sündmus, mida kajastatakse igati.

Soome presidendi vastuvõttu ju ka kajastatakse, kritiseeritakse ja pildistatakse. Ei ole kuulnud, et keegi seal protestiks! Kui kriitikat ei talu, siis on kaks võimalust: mitte nägu näidata sellistel üritustel või mitte kriitikat lugeda. Lihtne ju!

X: Evelini avaldus aga on tingitud suuresti teda viimasel ajal tabanud kriitikast - tegelikult on põhjust ju ise ka antud! Et vastuvõtu kleit oli ebaõnnestunud ja tõi välja liigselt kehakumerusi... mis ei jäänud mitte märkamatuks.

Küll oma uisutamise promomisega, küll disaineri mängimisega, poseerimisega ajakirjanduses, ka olles samas reas Kroonika blondide tibidega...

Siiani ei saa ka unustada Evelini öeldud lauset, et ta õmbles kunagi oma BOYFRIENDILE isegi ülikonna - ja seda ütles presidendi abikaasa!

Metamorfoos emalikust leivaküpsetajast koduperenaisest vesinikblondi disainer-rulluisutaja-arvamusliidriks... Igatahes kaks eelkäijat - prouad Meri ja Rüütel olid soliidsed ega püüdnud abikaasade üle domineerida... Kas meil on vahepeal uus president valitud?

Mõte:
Vastuvõtt on tõesti alla käinud. Seni olen aru saanud, et kodumaa sünnipäeval austab ja tänab riigi esimene mees/naine ikka töökaid, väärikaid, lugupeetud riigi kodanikke aga mitte riigipea/naise peretuttavaid.

Emand Ilves läks üle piiri:
Kui kohale jääb üks fotograaf ja teletiim, on tabloidi jaoks ikkagi piisavat infot, et teha mis tahes arvustusi. Jah, sopalehed loobivad soppa, aga avaliku elu tegelased peavad sellega arvestama ja kohanema.

Kui tegu on lausa laimuga, siis vajadusel kohtusse pöörduma. IAKS ütleb avaliku elu tegelaste kohta sisuliselt sama.

Pole õige:
Evelin Ilves ei käitu just kõige eetilisemalt, kui sekkub riigi juhtimisse. Ametisse on valitud president, mitte presidendi abikaasa. Evelin Ilvesel puudub rahva/esindajate mandaat ja ametikoht.

On lubamatu, kui kõrvalseisev isik sekkub ametkonna töösse. Otsuseid riiklike tseremeooniate asjus langetab ikka presidendi kantselei, mitte mõne ametniku abikaasa.

Evelin Ilves! Ärgem muutugem riiklikuks seltsidaamiks ehk Riigi-Lassiks. Palun!

 
Mida arvad sina, armas lugeja, kas emand Ilvese vastuvõtu reformimine oli õige või väär otsus?

Kiika ka pildigaleriid möödunud aasta pingviinide marsist! 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles