Palju õnne! Eesti disainerite väljapanek võitis Londoni moenädalal peaauhinna!

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pühapäeval, 17. veebruaril kuulutati pidulikul galal Somerset House'is Briti Nõukogu ja Briti Moenõukogu korraldatud International Fashion Showcase’iI võitjaks Eesti väljapanek, mille autorite hulgas on Eesti Kunstiakadeemia vilistlased ja üliõpilased.

International Fashion Showcase (IFS) on Briti Nõukogu ja Briti Moenõukogu poolt 2012. aastal algatatud projekt, mille raames tutvustatakse erinevate riikide andekamaid ja uuenduslikumaid disainereid. IFS on ajastatud just Londoni moenädalale, et tuua tõusvate disainitalentide väljapanekud moeaasta tippsündmust külastavate ajakirjanike, sisseostjate ja blogijate fookusesse.

Kuni 19. veebruarini esitlevad auhinnatud väljapanekul oma värsket loomingut neli Eesti disainerit:

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) nahakunsti eriala vilistlane Kadri Kruus (nahast aksessuaarid), EKAs ehtekunsti magistriõppes õppinud Kristina Viirpalu (naisterõivad), EKA ja TTÜ ühisõppekava Disain ja tootearendus magistrand Karl Annus (puidust prilliraamid) ning Rootsis disainihariduse omandanud Eesti päritolu Kristian Steinberg (meesterõivad).

Näituse müstilise ja põhjamaise väljapaneku kujunduse autor on London Saint Martins’i moekooli magistrant Helen Sirp, kes omandas bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia Disainiteaduskonnas.

Emerging Talent Award 2013 auhinna, juveliir Dominic Jones'i loodud skulptuuri andis Eesti disaineritele üle žürii esimees, USA Vogue’i toimetaja Sarah Mower sõnades:

«Eesti väljapanek jättis kõigile žüriiliikmetele kustumatu mulje. Meid võlus näituse puhul eelkõige see, et kogu tervik kajastas Eesti ja Eesti disainerite loomingut kõige ehedamal kujul ja silmnähtavalt oli selle saavutamiseks tehtud väga palju tööd.»

Briti Nõukogu ja Briti Moenõukogu koostöös välja antav auhind on üks olulisemaid tunnustusi, mis Eesti moedisaineritele ja Eesti disainile laiemalt osaks on saanud.

«Talentidest Londonis puudust ei ole ja disaineril seal läbi lüüa on väga raske. Just seetõttu oli meile oluline Showcase´il väga tugeva kontseptsiooniga esineda. Võit 27 riigi hulgas on tunnustuseks ühelt poolt Eesti disainerite kõrgele tasemele ja teiselt poolt hädavajalik, et oluliste inimeste – meedia, sisseostjate ja blogijate - tähelepanu saavutada,» selgitab Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas.

«Võita selline tunnustus maailma ühel olulisemal moenädalal, on märk sellest, et olen ajanud oma töödega õiget asja ja saanud kinnitust, et see on tee, mida mööda edasi liikuda,» kommenteeris võitu disainer Kristina Viirpalu.

«Kontaktid, mis said loodud ja võit selliselt ürituselt annavad suure eelise edasiseks arenguks välisturgudl. Kindlasti on mul plaan oma loominguga Londonisse tagasi tulla,» lisas ta.

Otsuse teinud žüriisse kuulusid moemaailma juhtivad eksperdid nii moetööstuse,- ajakirjanduse kui ka loomingulisest valdkonnast. Žürisse kuulusid sel aastal Anna Orsini (British Fashion Council), Julian Roberts (British Council), Mandi Lennard (Mandi Lennard PR), Maria Lemos (Rainbowwave), Oriole Cullen (V&A), Penny Martin (The Gentlewoman), Sarah Mower MBE (Contributing Editor Vogue US; BFC Ambassador for Emerging Talent), Tamsin Blanchard (The Telegraph), Tristan Weber (Royal College of Art).

Eesti väljapaneku «FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs» mainekas kunstigaleriis Horse Hospital korraldas Eesti Disainikeskus koostöös Eesti Saatkonnaga Londonis. Näitus on Eesti Disainikeskuse algatatud Eesti disainerite ekspordiplatvormi FreshEst kolmas välisprojekt.

Näituse tutvustamiseks võimalikult laiale publikuhulgale korraldati Horse Hospitali ruumides erinevaid üritusi - näituse avamine, artist talk Karl Annuse ja Helena Karelsoniga, kontserdid, Eesti Saatkonna vastuvõtt ja veel palju muud. Avamisõhtul, 14. veebruaril külastas Eesti väljapanekut paarsada inimest, sealhulgas sisseostjad, ajakirjanikud ja moeprofessionaalid üle maailma.

Projekti toetavad: Eesti Saatkond Londonis, EAS, Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Briti Nõukogu, Briti Moenõukogu.

Eesti Disainikeskuse asutasid 2008. aastal Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Disainerite Liit ja Eesti Disaini Instituut eesmärgiga edendada disainivaldkonda, koguda ja vahendada disainialast infot ja teadmisi ning suurendada disaini rolli Eesti ettevõtluses ja avalikus sektoris.

Vaata pilte!

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles