Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Lahkunud Els Himma: ma elasin rohkem muusikas ega mõelnud, et nüüd minust peab kuulus laulja saama

Els Himma sai Kuldse Plaadi hinnatava panuse eest eesti popmuusikasse.
Els Himma sai Kuldse Plaadi hinnatava panuse eest eesti popmuusikasse. Foto: Mihkel Maripuu

Kolmapäeval lahkus meie seast aasta alguses 85. sünnipäeva tähistanud legendaarne laulja Els-Reet Himma. «Minus ei olnud absoluutselt sellist asja, et ma tahan tuntud lauljaks saada. Mulle muusika meeldis, tahtsin ainult laulda ja muusikat kuulata,» rääkis ta 2019. aastal Vikerraadio intervjuus.

2019. aastal käisid ema-tütar Vikerraadio saates «Käbi ei kuku...».

Saates meenutas Himma, et ühtegi laulu, mis talle oleks meeldinud, ta kooliajast ei mäleta. Ehkki muusikaga tal sidet ei tekkinud, oli see siiski tema ümber.

«Ma kuulasin palju raadiot ja kodus oli kogu aeg muusika. Vanem vend harjutas klaverit, ema oli suur muusikasõber, mängis kitarri, armastas ooperimuusikat.»

Mitte kellelegi midagi ütlemata läks ta Georg Otsa muusikakooli. «Oli eksamipäev, läksin lavale, tegin ainult suu lahti, kui komisjoni laua juurest tuli karm hääl, et lõpetage ära. Tütarlaps, kus on teie tervisetõend,» meenutas ta. «Nii see lõppeski, see tõmbas kriipsu peale. Mul ei lastud laulda, tulin ära ja nii see jäi.» Himma sõnul oli see pettumus. Ehkki rivist päris välja ei löönud, siis tahtmise uuesti proovida võttis ära. Küll aga õppis ta muusikat edasi omal käel.

«Aga ma ei saa öelda, et oleksin lapsest peale tahtnud lauljaks saada. Ma elasin rohkem muusikas, ma ei mõelnud, et nüüd peab minust kuulus laulja saama. Minus ei olnud absoluutselt sellist asja. Muusika nii meeldis, et tahtsin ainult laulda ja muusikat kuulata.»

Els Himma
Els Himma Foto: Mihkel Maripuu

Saatejuht uuris toona lauljannalt rääkides suhetest, kas tal on olnud tunnet, et mõistus saab otsa ja kuidas hakkama saada.

«Sellist tunnet, et nüüd ei oska enam midagi teha, ei ole. Sest asju tuleb võtta nii, nagu nad on. Hää küll, pahandad, mossitad, aga seda ei tohiks ka laiali külvata. Tuleb katsuda mõistust kasutada... Aga vaatamata kõikidele õpetustele ja suunamistele, inimene peab oma lilled ja vitsad saama.»

7. mail lahkus legendaarne lauljanna taevastele radadele.

«Laulab nüüd pilvede peal oma imelise häälega,» meenutatakse lauljannat ühismeedias. «Üks särav täht on taevalaotuses rohkem.»

Sotsiaalmeedias meenutatakse armastatud lauljannat Els Himmat: laulab nüüd pilvede peal oma imelise häälega

1962. aastal alustas ta 22-aastaselt laulmist ansamblis Kevad, mis tegutses samanimelises Tallinna restoranis Kevad. Teda loetakse esimeseks Eesti džässlauljatariks, sest just selles žanris avanes Himma haruldane hääletämber.

Himma on esinenud muusika esitajana mitmetes filmides: «Must habe tahab teada» (1967), «Uksed» (1969), «Varastati Vana Toomas» (1970), «Šlaager» (1982), «Ükssarvik» (2019) jt.

Tuntumad Els Himma esitatud laulud on «Võõrsil», «See on hea», «Raud on kõva», «Millest sa elad ja hingad», «See tunne pole uus», «Kailakii-kailakoo», «Must mees», «Ootama peab», «Üksinduse aeg» jt. Aastate jooksul on Els Himma laulnud rahvalikke laule, džässi, estraadi ja ka poplaule.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles