Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

MIS SAI ANNETUSRAHADEST? Urmas Sõõrumaa Raadikule tehtud annetusest: kogu asi jättis halva maigu suhu (11)

Tõnu Raadik, Urmas Sõõrumaa.
Tõnu Raadik, Urmas Sõõrumaa. Foto: Kollaaž

Kaks aastat tagasi šokeeris avalikkust uudis sellest, kuidas helilooja ja muusik Tõnu Raadik sai Mehhikos infarkti. Ta vajas elupäästvat operatsiooni, ent haigla keeldus operatsiooni tegemast enne, kui makstakse operatsiooniks vajaminev summa.

Suure panuse andis sellesse ka Urmas Sõõrumaa, kes ootab tagasi talle lubatud summat, mis ulatub üle 40 000 euro. «Ma ikkagi kindlasti tahan talle selle raha tagasi anda,» kinnitab muusik toimetusele.

2022. aasta jaanuaris tegi Raadiku kasutütar sotsiaalmeediasse abipalve, et muusiku operatsiooniks kokku koguda 75 000 eurot. Kolme tunniga oli tänu headele annetajatele raha koos.

Kui 75 000 eurot saadi annetajatelt, siis suure abikäe ulatas ka Urmas Sõõrumaa, kes tegi Mehhiko haiglale Raadiku operatsiooni eest veel lisaks 75 000 dollari ehk 70 408 euro suuruse ülekande. Nimelt ei soostunud Raadiku sõnul haigla enne operatsiooniga alustama, kui kogu 150 000 eurot on üle kantud.

Sõõrumaa kantud summast oli 10 000 eurot tema enda annetus, ülejäänud raha olevat aga annetuste kogujad lubanud tagastada, kui kindlustus selle maksab. 

Segadus rahaga

Reede hommikul avaldas Kroonika, et ehkki algul soovis BTA väitel haigla üle 280 000-dollarilise arve tasumist, siis lõpparveks jäi 110 000 eurot, mille kindlustus ka täies ulatuses maksis, kinnitas BTA kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhataja Jevgeni Maksin.

Kuigi tuleb välja, et kindlustus korvas Raadiku tasud, on suure ülekande teinud Sõõrumaa ikkagi peaaegu tühjade pihkudega. 70 408 eurost on ta saanud vaid 19 800 eurot. Kui maha arvestada tema enda annetus 10 000 eurot, ollakse Sõõrumaa sõnul talle siiski veel 40 608 eurot võlgu.

Kroonikale väitis Tõnu Raadik, et haigla olevat nõudnud lahkumisel siiski 250 000 dollarit. Ehk kindlustus maksis 150 000 eurot, Sõõrumaa 75 000 eurot ja ka suur osa annetajate raha.

Ta kinnitab seda ka toimetusele. «Lõpuks haigla küsis ikkagi väga palju rohkem, see summa muutus kogu aeg,» nendib Raadik. «Algul oli jutt, et kogu minu 150 000 peale tehtud kindlustus katab selle operatsiooni, aga siis need numbrid läksid ikka kõrgemaks ja kõrgemaks. Sinna see raha läkski.»

Seda, et Mehhiko haigla esitatud arved kogu aeg aina muutusid ja vett sogasemaks tegid, sai selgeks juba üsna pea. Kaks nädalat pärast südameriket avaldas kindlustusfirma BTA kahjukäsitluse osakonna juhataja Jevgeni Maksin, et kuigi esialgu rääkis haigla ligi 100 000 euro suurusest arvest kahe operatsiooni eest, esitas haigla hiljem 559 402 ehk circa 500 000 euro suuruse arve.

Loe rohkem:

​KORRALAGEDUS 〉 Tõnu Raadiku haiglakulud ajavad segadusse nii kindlustusfirma kui muusiku abikaasa

Rääkides Sõõrumaa tehtud ülekandest, sõnab Raadik, et tahab selle talle tagasi maksta. «Tema oli sel ööl, kui oli see väga keeruline aeg, see inimene, kellel oli võimalus ja kes aitas... See oli ülitähtis ja muidugi ma tahan selle talle tagasi anda.»

Tänutäheks neile, kes enda abikäe ulatasid, korraldab Raadik 21. detsembril Alexela kontserdimajas heategevuskontserdi. «Urmas ütles, et teda ei ole Eestis sel ajal, et teda ei tule sinna kahjuks,» sõnab Raadik ja lisab veel kord: «Ma ikkagi kindlasti tahan talle selle raha tagasi anda.»

Infarkti üle elanud Tõnu Raadik korraldab tänukontserdi: see, kui kiirelt raha kokku saadi, oli väga suur šokk teistpidi

 
 

Kui Urmas Sõõrumaalt tänase skandaali kohta küsida, ütleb ta esimese asjana: «Kahjuks jättis kogu asi ikkagi halva maigu...»

Sõõrumaa meenutab, kui temalt küsiti tuntud muusiku operatsiooniks abi, ei kõhelnud ta tema aitamises hetkekski.

«Küsimus ei olnud ju mingis ülekandes. Seda oskab igaüks teha, aga vaja oli saada kogu see raha füüsiliselt sinna Mehhiko väikelinna kohapeale ja panna selle haigla lauale. Selles oli kogu asja iva, mitte mingis ülekandes,» räägib ettevõtja, kelle sõnul viidi palutud summa Mehhikos sularahana kohale.

Kui küsime ärimehelt, kuidas see tal nii lühikese ajaga õnnestus, vastas ta: «No näed, õnnestus! Inimesel oli elu ja surma küsimus. Lisaks räägiti, et Raadikul on kindlustus ja inimesed toetavad teda, et sa saad selle raha kindla peale tagasi!»

Sõõrumaa andis omalt poolt Raadikule 10 000 eurot, aga ülejäänud summa lootis ta tõesti tagasi saada, nii nagu talle lubati.

«Kahetsusväärne on see, et minul ei ole õnnestunud Juku-Kalle Raidi ega Anniga (fotograaf Ann Tenno, kellele Raadik Mehhikosse külla läks – toim) tänase päevani ühendust saada,» märgib Sõõrumaa, kelle sõnul suhtles ta raha kohale viimise küsimuses just nende inimestega.

Kui küsime, kas tal on õnnestunud Raidi või Anniga kohtuda või rääkida, mil skandaal Raadiku heategevusrahade üle on suureks paisunud, vastab mees ohkega: «Kahjuks mitte. Nad ei ole minuga ka täna ühendust võtnud.»

Sõõrumaa ütleb, et ta ei taha tegelikult Tõnu Raadikut enne jõuluaega traumeerida, seda enam, et inimesel on olnud tervisega nii raske seis. Küll aga leiab ta, et Raid ja Ann Tenno oleksid pidanud pidama oma sõna. Sõõrumaa ütleb, et oma raha ta taga ajama ei hakka, aga heategevuses on ta mingis mõttes tõesti pettunud.

«Ega viimasel ajal tõesti ei kipu enam nii palju annetama, sest kogu see asi on jätnud halva maigu suhu. Ma ikka väga valin nüüd, kuhu või kellele ma raha annan,» räägib ta ja lisab veel ühe detaili. «Üleüldse tekitab minus küsimusi ka operatsioonile kulunud summa. Ma olen oma peas kümneid kordi arvutanud, et see operatsioon ei oleks saanud rohkem maksta kui 20 000 eurot, sest muidu oleks taolist operatsiooni juba soodsam teha Šveitsis!»

Sõõrumaa soovib siiski kõigile ilusat jõuluaega ja ütleb, et tal on kurb kõike seda tõdeda.

Toimetus soovis kommentaari ka Urmas Sõõrumaale abipalve esitanud Juku-Kalle Raidilt, kuid mees ei vastanud telefonile ega sõnumile. Ka Ann Tenno jääb telefoni teel toimetusele tabamatuks. 

Tagasi üles