:format(webp)/nginx/o/2022/01/07/14297549t1h0c64.png)
Tagaotsitav alternatiivpoliitik Meelis Kaldalu nabiti 30. aprillil kinni kevadises Poolas. Nüüd on terendamas jaanipäev, kuid süüalust pole siiani Eestisse toimetatud ning seetõttu on ära jäänud juba mitu kohtuistungit.
Alternatiivpoliitikust semiootikut Meelis Kaldalut süüdistatakse ERRi Tartu stuudiole pommiähvarduse tegemises 2017. aasta 10. oktoobril. Mees on juba mitu korda kohtupidamisest kõrvale hoidnud. Kui mullu sügisel tabasid korrakaitsjad kohtupidamisest kõrvale hoidnud Kaldalu tuttava juurest Raplamaalt, siis sel korral jäi ta kevadel võimuesindajatele pihku Poolas.
/nginx/o/2022/05/09/14540136t1h0865.jpg)
Kui tegelikkuses on vahemaad ju väiksed, siis bürokraatia võtab aega — tagaotsitava välisriigist Eestisse toomine võib aega võtta kuni kaks kuud. Selle aja jooksul on tegelikult pidanud toimuma mitu planeeritud kohtuistungit Meelis Kaldalu süüdistuse arutamiseks, mis on kõik ära jäänud, sest keda kohal pole, on Poola kinnipidamisasutuses kössitav süüalune.
Viimased neist pidanuks toimuma 17. ja 20. juunil. Tartu maakohtu pressiesindaja Annett Kreitsman andis 16. juunil teada, et kohus tegi määruse Kaldaluga seotud kriminaalasjas 17. ja 20. juuniks planeeritud istungite edasi lükkamiseks. «Nimelt ei ole tema Eestisse toimetamist veel toimunud. Kohtule on edastatud info, et väljaandmismenetluses on Poola Vabariigis otsuse langetamise tähtaeg 29. juuni ning siis on isikul veel õigus kümme päeva kaebuse esitamiseks,» kommenteeris Kreitsman. «Seega on ilmnenud takistused Meelis Kaldalu süüdistuse plaanipärases arutamises ja kohus tegi süüdistuse arutamise edasi lükkamiseks määruse.» Kreitsman kommenteeris veel, et Eesti poole pealt on kõik vajalik Kaldalu Eestisse toomiseks tehtud ning kogu vajalik dokumentatsioon Poola edastatud.
Juba 19. mail kirjutasime, et Poolas kinni peetud Meelis Kaldalu ei saanud oma kohtuistungil osaleda. Siis kommenteeris Lõuna ringkonnaprokuratuuri avalike suhete osakonna nõunik Kauri Sinkevicius Elu24-le, et pärast tagaotsitava tabamist välismaal algab loovutamismenetlus, mille käigus tehakse vajalikud toimingud, et tagaotsitav Eestile üle anda.
PPA rahvusvahelise ametiabi keskuse juht Maria-Elisabeth Kool kommenteeris Elu24-le, et kui teine riik on Eesti poolt tagaotsitavaks kuulutatud inimese tabanud, siis sealse riigi kohus hakkab menetlema konkreetse isiku loovutamist tagaotsivale riigile. «Olenevalt riigist võib olla menetluse pikkus varieeruv. Kui aga välisriigi kohus on vastava otsuse teinud ja see otsus on jõustunud, siis tekib tagaotsival riigil kohustus tagaotsitav sealt ära toimetada. Selleks kasutatakse erinevaid transpordivõimalusi, kas siis lennuk, laev või auto. Kui Eesti poolt tagaotsitav inimene on siia tagasi toimetatud, siis käitutakse edasi juba vastavalt kohtumäärusele – isik antakse karistuse kandmiseks siis kas vanglale üle või eeluurimise puhul menetlejale,» selgitas Kool.
Kuidas Kaldalu aga üldse Poola pakku minna sai? Mees kuulutati tagaotsitavaks pärast seda, kui ta veebruari alguses kohtusse ei ilmunud. Varasemalt oli ta mitmel korral elektroonilise valve reegleid rikkunud. «Ma olen elektroonilise valve all, mu liikumine on nii, nagu on. Suure tänulikkusega märgin, et kohtunik hiljaaegu lubas mul jalutada Tähtvere linnaosas,» rääkis süüalune jaanuaris toimunud kohtuistungil. Toona antud välkintervjuus Elu24-le mainis Kaldalu, et ta võib liikuda ainult oma kodu piirides, ent ei tohi minna näiteks postkasti juurde, mis on alumisel korrusel.