N, 8.12.2022

VIDEO ⟩ Sõltub mõrvatud naise vanematest, kas parasportlane Oscar Pistorius saab tingimisi vabaks

Inna-Katrin Hein
Sõltub mõrvatud naise vanematest, kas parasportlane Oscar Pistorius saab tingimisi vabaks
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Lõuna-Aafrika parasportlane Oscar Pistorius ja ta elukaaslane, modell Reeva Steenkamp 4.novembril 2012 spordiauhindade galal
Lõuna-Aafrika parasportlane Oscar Pistorius ja ta elukaaslane, modell Reeva Steenkamp 4.novembril 2012 spordiauhindade galal Foto: Lucky Nxumalo/Scanpix

Endine Lõuna-Aafrika Vabariigi paraolümpialane Oscar Pistorius kannab karistust oma elukaaslase Reeva Steenkampi mahalaskmise eest, kuid võib pääseda nüüd tingimisi vabadusse.

Pistorius tulistas modellist Steenkampi 14. veebruaril 2013 nende kodus Pretorias. Ta pidas naist sisse tunginud röövliks ega vaadanud, kellega on tegu. Naine oli vannitoas, kui mees teda läbi ukse mitu korda tulistas, teatab bbc.com. 

Kohus määras 2014. aastal Pistoriusele naise mõrva eest viie aasta pikkuse ja 2015 kuue aasta pikkuse vangistuse. 2017 sai ta 15 aasta pikkuse vanglakaristuse.

Kohtu loaga saab Pistorius kohtuda Steenkampi vanematega, 78-aastase Barry ja 74-aastase June’iga. Nendest sõltub üsna palju, kas endine parajooksja saab tingimisi vabaks.

Parasportlane Oscar Pistorius 16. oktoobril 2014 Pretoria kohtus. Pistorius tulistas 14. veebruaril 2013 elukaaslast Reeva Steenkampi, kes suri. Kohus määras 2017 jooksjale 15 aasta pikkuse vangistuse, kuid ta võib nüüd tingimisi vabadusse pääseda
Parasportlane Oscar Pistorius 16. oktoobril 2014 Pretoria kohtus. Pistorius tulistas 14. veebruaril 2013 elukaaslast Reeva Steenkampi, kes suri. Kohus määras 2017 jooksjale 15 aasta pikkuse vangistuse, kuid ta võib nüüd tingimisi vabadusse pääseda Foto: SIPHIWE SIBEKO/Scanpix

Pistorius oli talle lõpliku karistuse määramisest alates naise vanematega esimest korda kontaktis selle aasta oktoobris. Ta kirjutas neile kirja, milles palus, et talle andestataks. See ei olnud esimene kord, kui ta seda naise vanematelt palus.

Vanemad sõnasid Lõuna-Aafrika meediale, et nende tütre kaotusest tekkinud haav ei kasva kinni, sest seda tõmmatakse kogu aeg taas lahti. See oli vihje Pistoriuse kirjale ja palvele.

Vanemad siiski nõustusid nende tütre maha lasknud Pistoriusega kohtuma. Meedia andmetel on endine parasportlane juba viidud Pretoria Kgosi Mampuru vanglast Steenkampi vanemate elukoha Port Elizabethi vanglasse, kus nad kohtuma peaksid.

Kohus arutab Pistoriuse tingimisi vabastamist, võttes arvesse seda, kas vanemate arvates Pistorius kahetseb nende tütre tapmist. Kohtumine peaks leidma aset vanglas selle nädala lõpul.

Lõuna-Aafrika meedia teatel on Pistoriusest saanud vanglas usklik, talle on kasvanud võimas habe ja ta on hakanud suitsetama, mida ta sportlasena varem ei teinud. Ta on loobunud tippspordist, kuid jõusaalitrenni teeb edasi.

Oscar Leonard Carl Pistorius (sündinud 22. novembril 1986 Pretorias) oli Lõuna-Aafrika Vabariigi kergejõustiklane ning on mitmekordne paraolümpiamängude võitja ja süüdi mõistetud mõrvar.

Sünnidefekti tõttu amputeeriti Oscar Pistoriuse jalad altpoolt põlvi, kui ta oli 11-kuune. Jooksmisel kasutas ta süsinikkiust valmistatud vetruvaid proteese.

2012. aasta Londoni paraolümpiamängudel sai ta kuldmedali, kuid ta on veel medaleid teistelt paravõistlustelt.

Lõuna-Aafrikas parasportlane Oscar Pistorius 5. augustil 2012 Londoni olümpiamängude 400 meetri jooksu poolfinaalis stardis. Ta võitis 400 meetri finaali ja kuldmedali
Lõuna-Aafrikas parasportlane Oscar Pistorius 5. augustil 2012 Londoni olümpiamängude 400 meetri jooksu poolfinaalis stardis. Ta võitis 400 meetri finaali ja kuldmedali Foto: Anja Niedringhaus/SCANPIX

Jooksuekspertide arvates oli Pistorius maailmas esimene parasportlane, kes suutis oma kõrgtehnoloogiliste kunstjalgadega võistelda tervete jooksjatega.

Märksõnad
Tagasi üles