Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Floydi mõrva eest vangi mõistetud Derek Chauvini ema: sa oled mu lemmikpoeg

George Floydi mõrva eest 22,5 aastaks vangi mõistetud  Derek Chauvini ema Carolyn Pawlenty.

USA ekspolitseinik Derek Chauvin mõisteti reedel 22,5 aastaks vangi afroameeriklase George Floydi mõrva eest tema kinnivõtmisel mullu 25. mail. Mehe ema Carolyn Pawlenty sõnul on Chauvin tema lemmikpoeg, kelle karistus on ka tema enda karistus.

Aprillis leidsid Ameerika Ühendriikide Minneapolise kohtu vandemehed üksmeelselt, et endine politseinik Derek Chauvin on süüdi afroameeriklase George Floydi tapmises ja mõrvas.

USA meedia teatel langetas otsuse 12-liikmeline vandekohtunike kogu, kus oli viis meest ja seitse naist.Vandekohtu otsuse luges ette kohtunik Peter Cahill ja Chauvin kangestus otsust kuuldes.

Karistuse osas tehti otsus paar kuud hiljem ning Chauvin mõisteti 25. juunil 22,5 aastaks vangi. 

«Kohtuotsus ei põhine emotsioonil või sümpaatial,» ütles kohtunik Cahill, lisades, et kõige tähtsam on mõista Floydi pere valu ja läbielamisi. Prokurörid olid taotlenud 30-aastast vangistust, vahendab Postimees.

Chauvin ise kohtuprotsessil tunnistusi ei andnud, kuid tema eest rääkis enne karistuse määramist ema Carolyn Pawlenty. Naise sõnul rääkis ta kohtus terve perekonna eest, vahendab Independent

«Derek pühendas 19 aastat oma elust Minneapolise politseijaoskonnale,» tõi Pawlenty välja ja jätkas, «minu jaoks on olnud raske kuulda meediat, avalikkust ja prokuröre, kes usuvad, et Derek on agressiivne, südametu ja hoolimatu inimene. Saan teile öelda, et see on tõest kaugel.»

«Minu poja identiteet on taandatud isikuni, kes on rassist. Ma tahan, et kohus teaks, et ükski neist ei ole tõsi ja mu poeg on hea mees,» lausus Pawlenty.

Endine Minneapolise politseijaoskonna politseinik Derek Chauvin ise kohtuprotsessil tunnistusi ei andnud.

«Derek alati pühendas oma elu ja aja politseijaoskonnale. Isegi vabadel päevadel ta helistas ja küsis, kas nad vajavad abi.»

Oma poja karistust pidas Pawlenty ka enda karistuseks. «Ma ei saa Derekit näha, temaga telefoni teel rääkida või talle erilist kallistust anda. Pealegi, kui ta viimaks vanglast vabaneb, siis tema isa ja mina ei ole suure tõenäosusega enam siin,» tõdes Pawlenty.

Seejärel pöördus Pawlenty otse oma poja poole ja sõnas, et ta on alati uskunud tema süütusse. «Üks viimane mõte. Tahan, et sa peaksid seda meeles, et sa oled minu lemmikpoeg.»

Pawlenty pöördumine kohtus oli pärast seda, kui George Floydi 7-aastase tütre Gianna kohtu ees rääkis. «Ma küsin koguaeg tema kohta. Ma tahan temaga mängida, lõbutseda, lennureisile minna ja see ongi kõik,» rääkis Gianna. 7-aastane lisas lõpetuseks, et kui ta saaks oma isaga veelkord rääkida, ütleks ta järgmised sõnad: «Ma igatsen sind ja ma armastan sind.»

George Floyd suri 25. mail 2020 Minneapolises, kui ta kinni võtnud politseinik Derek Chauvin hoidis põlve ta kaelal üheksa minutit. Floyd palus mitu korda, et politseinik põlve ära võtaks, kuid Chauvin ei teinud seda. Floyd viidi küll haiglasse, kuid arstidel ta elu päästa ei õnnestunud. Uurimise kohaselt afroameeriklane lämbus.

USAs ei mõisteta just sageli politseinikke tapmises süüdi ning seetõttu saab Chauvini ja Floydi juhtumit pidada pretsedendiks.

Ameerika Ühendriikides on politseivägivald olnud probleem juba aastakümneid. Ka inimõigusorganisatsioon Amnesty International kirjutas sotsiaalmeedias, et Chauvini süüdimõistmine on erakordne.

Kommentaarid
Tagasi üles