Mai viimasel esmaspäeval aset leidnud rassismijuhtum Minneapolises, USAs on põhjustanud üleriigilised meeleavaldused. Teisipäeval alguse saanud meeleavaldused on olnud üldjuhul rahulikud, kuid olukord muutus mitmes USA linnas nädala lõpuks üha vägivaldsemaks.
FLOYDI SURM
Nädala alguses, 25. mail, leidis USAs Minneapolise linnas aset laiemat üldsust puudutav rassismijuhtum, kui mustanahaline 46-aastane George Floyd suri pärast seda, kui politsei mehe vägivaldselt kinni pidas ja maha surus.
Kogu sündmusteahel ja Floydi surm jõudis ka Facebooki, kus tuhanded inimesed seda otseülekandena jälgisid. Videost oli näha, kuidas politseinik surus oma põlvega maas lamava ja kinniseotud Floydi kõri peale.
Hoiatus: video võib olla häiriva sisuga!
«Palun, ma ei saa hingata,» kostusid Floydi palved, millest on saanud üks meeleavalduste loosung.
Ühel hetkel jääb Floyd vaikseks ning on kuulda, kuidas sündmuskohal viibinud pealtnägija palub kontrollida mehe pulssi. Politseinik hoidis oma põlve Floydi kaelal ka pärast seda, kui kohale saabus kiirabi.
Esialgu väideti, et valeraha kasutamises kahtlustatud mees (ehk Floyd) ei allunud politseile, kuid turvakaamera lindistused on selle väite praeguseks ümber lükanud.
Kiirabi viis mehe haiglasse, kuid arstid ei suutnud Floydi elu päästa ja ta tunnistati surnuks.
Mitu päeva pärast juhtunut ilmus sotsiaalmeediasse turvakaamera video, mille põhjal tundub, et Floyd on politsei autos, üks politseinik peab valvet ja teine peksab kinnipeetavat.
SÜNDMUSTE KÄIK PÄRAST FLOYDI SURMA
Järgmise päeva varahommikul, 26. mail, pidasid Minneapolise linnapea Jacob Frey ja politseiülem Medaria Arradondo Floydi surmaga seoses pressikonverentsi.