Täna tuli avalikuks uudis helikopteriõnnetusest, mille üks hukkunutest on Oleg Sõnajalg. Avaldame selle valguses 2020. aasta augustis ilmunud loo.
Sel nädalal mõisteti veinivarguste eest tingimisi vangi tuntud laulja Siiri Sõnajalg. Muusikutest usupere Sõnajalgade jaoks on viimased aastakümned olnud täis skandaale, traagikat ja seaduserikkumisi.
Valeraha afäär
Andres ja Oleg Sõnajala pojad Taavi ja Alari jäid 2002. aasta alguses vahele võltsitud 500-kroonistega. Toona alaealised poisid eitasid süüd: väidetavalt olevat valeraha jõudnud Sõnajalgade kätte telefonimüügi käigus. Tõendite puudumise tõttu pääsesid Taavi ja Alari kriminaalsüüdistusest.
Kaikaga rünnak päise päeva ajal
2004. aasta septembris tungisid Saaremaal võõrad mehed kallale Andres ja Oleg Sõnajalale, vahendas Postimees. Kadastikus varitsenud kurjategijad olid 800 meetrit enne Sõnajalgade maju teele ette tõmmanud okastraataia, mis sundis Üüdibe külla tuulegeneraatorite juurde teel olnud vendi autot kinni pidama.
Esimesena sattus rünnaku ohvriks takistust teelt eest tõstma asunud Oleg, kellele hallis riietuses poiss selja tagant rusika või mingi esemega vastu nina lõi. Vennale appi tõtanud Andres sai lööja kätte ja surus noormehe maha, kuid siis ilmus põõsaste tagant teine mees suure kaikaga ja virutas Andresele vastu selga.
:format(webp)/nginx/o/2019/11/11/12732281t1h7662.jpg)
Valu tõttu lasi Andres esimese mehe lahti ja mõlemad kurjategijad jooksid metsa. Traumadest šokiseisundis vennad neile järele ei jooksnud, vaid helistasid kohe politseisse. Politseikoer võttis küll jäljed üles, kuid need katkesid kohas, kust oli autoga põgenetud.
Sõnajalad pidasid rünnakut seotuks Tallinnas Viru väljakul asuva kinnistu omandiküsimusega, kuna ärimees Hubert Hirv olevat Sõnajalgade kinnistut omale tahtnud ja ähvardanud seda teha «ükskõik, kas hea või kurjaga».
Purjus peaga roolis
2013. aastal pidas politsei autoroolist kinni joobetunnustega Viivi Sõnajala, kes keeldus alkomeetrisse puhumast, mistõttu viidi ta haiglasse kontrolli. Paar tundi hiljem pidas politsei tee peal kinni sama auto roolis olnud joobetunnustega Siiri Sõnajala, kes oli läinud oma õde koju viima.
Siiri sõnas toona, et tal mõõdeti joobeks 0,5 promilli ja rõhutas, et tegelikult ei istu nad iialgi alkoholi tarvitanult autorooli.
/nginx/o/2013/09/25/12020155t1hec16.jpg)
Alles kaks aastat hiljem tunnistasid õed Sõnajalad avalikult, et olid tõepoolest viinakuradi küüsis.
Viivi Sõnajala abikaasa Oleg rääkis kahe aasta eest «Ringvaates», et naine on otsinud sõltuvusprobleemidega abi. «Tema lugu oli selline nagu paljudel inimestel kaasajal, et tekivad ärevused. Ta leidis, et kui tarvitab mõõdukalt alkoholi, siis need ärevused lähevad üle,» selgitas Oleg, et tõsine probleem sai alguse soovist probleemidele leevendust leida.
Psühholoog olevat soovitanud Viivil hakata võtma antidepressante ja rahusteid. Olegi sõnul olevat naine leidnud abi teiste sõltuvusprobleemidega inimeste aitamisest.
Poja traagiline surm
2017. aasta alguses kukkus oma Tallinna kodu aknast alla Siiri ja Andres Sõnajala vanim poeg, 32-aastane Alari. Viiendalt korruselt kukkumine lõppes surmaga ja ta maeti Kuressaarde Karja kalmistule. Viimastel eluaastatel tegeles Alari ettevõtlusega energeetika valdkonnas ja oli ka üks Aidu tuulepargi rajamise juhtfiguuridest.
Tulistamine Tallinna kesklinnas
2018. aasta 30. juuni hommikul läks Oleg ja Viivi Sõnajala poeg Taavi Tallinna kesklinnas tülli noortekambaga. Konflikt päädis sellega, et Sõnajalg tõi autost tulirelva ja tulistas 26-aastast meest õlavarde. Samuti sihtis ta relvaga tänaval viibinud kõrvalisi isikuid.
Praeguseks 35-aastane Taavi Sõnajalg mõisteti neljaks kuuks vangi. Kaheaastane katseaeg peaks lõppema tänavu juunis.
/nginx/o/2018/10/24/11521582t1h835f.jpg)
Siiri õllevargus
2018. aasta augustis jäi poest õlle varastamisega vahele Siiri Sõnajalg, kes oli vaid veidi aega varem alkoholiprobleemi tõttu Lootuse külla ravile läinud.
29. augusti õhtul kella viie ajal kutsuti patrull Läänemaale Laitse poodi, kus tabati varguselt 56-aastane naine. Varastatud kraami väärtuseks oli 13 eurot ja 17 senti. Müüja kirjeldas Siiri seisundit järgmiselt: «Ma ütleks, et ta oli rohkem nagu, kuidas ma seda väljendan – kui pea on haige... vot selline seisund.»
Väikesest Laitse poest vaid ligi nelja kilomeetri kaugusel asub Lootuse küla, kuhu Siiri samal suvel ravile läks. Kohalike teada tuli naine poodi hääletades.
Jant tuulepargi ümber
Ida-Virumaale rajatava Aidu tuulepargi saaga on kestnud juba aastaid. 160 miljonit eurot maksev ja 30 tuulikust koosnev Aidu tuulepargi projekt sai kümne aasta eest kaitseministeeriumilt rohelise tule ning 2013. aasta hakul andis Maidla vallavalitsus Sõnajalgadele elektrituulikute püstitamiseks ehitusloa.
Ehitus pandi seisma 2017. aastal, kui kaitseministeerium avastas, et vennad ehitavad tuulikute alla kuni 15-meetriseid killustikupatju, mistõttu kerkiksid tuulikud lubatust kõrgemaks. Liiga kõrged tuulikud segaksid aga Kellavere õhuseireradari tööd, mis avastab Venemaa lennukeid.
Järgnes kohtusaaga, mis päädis sellega, et Sõnajalad jätkasid 2019. aasta märtsis tuulikute ehitust vana ehitusloa alusel. Nimelt takistas kohtuvaidlus osaühingul Aidu Tuulepark tuulikuid püstitamast, niisiis Sõnajalad otsustasid seda teha hoopis osaühinguga Eleon Green .
Kuu aega hiljem keelas politsei- ja piirivalveamet pargis viibimise ikka samal põhjusel, et ehituse jätkamine segavat kaitseväe radarit. Sellele järgnes värvikas seik 2019. aasta mais, kus Andres Sõnajalg politseinikud «Reporteri» kaamera ees tuulepargist välja viskas.
Eelmise aasta septembris otsustas riigikohus, et Sõnajalgade ehitusload ikkagi kehtivad. Ehitamise peatamisega seotud kahjude kompenseerimiseks esitasid ärimehed riigile 123,7 miljoni euro suuruse kahjunõude.
2019. aasta oktoobris jätkasid Sõnajalad pargis uuesti ehitustööd ning Tallinna halduskohus otsustas, et aprillis Aidu tuulikute ehitamise peatanud ettekirjutused ei kehti. Kahte nõuetele mittevastavat tuulikut Sõnajalad siiski ehitada ei tohi.
Novembris otsustas valitsus soetada Ida-Virumaale uue kaitseväe radari, mis võimaldaks tuulikupiirangud aastast 2024 osaliselt kaotada. Radar läks maksma 37 miljonit eurot.
Tänavu veebruaris tegi tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) Sõnajalgadele ettekirjutuse eemaldada Aidu tuuleparki püstitatud tuulikult nr 5 labad, mis segavad ka mittetöötavas olekus riigikaitse eelhoiatussüsteemi töövõimet. Seepeale saatsid vennad riigiprokuratuurile kuriteokaebuse: TTJA ametnikud olevat teinud ebaseadusliku otsuse.
:format(webp)/nginx/o/2019/10/14/12653160t1h5509.jpg)
Kuigi prokuratuur otsustas kaebuse peale uurimist mitte alustada, ei jäänud Sõnajalad rahule ja kaebasid kuu aega tagasi otsuse edasi.
Siiri pidevad veinivargused
Sel neljapäeval mõistis Harju maakohus 57-aastase Siiri Sõnajala süüdi süstemaatilistes veinivargustes ja karistas teda kuue kuu pikkuse tingimisi vangistusega. Ühtlasi määras kohus talle ühe aasta ja nelja kuu pikkuse katseaja, mille ajal on tal keelatud alkoholi tarvitada.
Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi varastas Siiri 2019. aastal vähemalt seitsmel korral Kuressaare ja Tallinna toidukauplustest veini. Süüdistuse järgi varastas ta mõnikord ühe pudeli veini, kuid mõnikord korraga ka kaks või kolm ning ühel korral isegi neli pudelit.
Möödunud sügisel Tallinnas Solarise keskuse toidupoes käinud naisterahvas kirjeldas ühismeedias, kuidas nägi üht Sõnajala poevargust pealt. «Proua oli purupurjus, jäi kassa juurde istuma, et helistab ja klaarib asja ära,» kirjutas pealtnägija. Väidetavalt jäi kassapidajal märkamata, kuidas Sõnajalg libistas enne kassat kandekotti viina- ja džinnipudelid.
Kui turvamees kohale jõudis, oli naine juba kadunud. Loe selle kohta pikemalt siit.