Üliharuldased kaadrid: Amazonase džunglis märgati väljasuremisohus hõimu põliselanikku (3)

Elu24
Copy
Kuvatõmmis videost, mis jäädvustas Amazonase dšunglis jahimehe, kes kuulub väljasuremisohus hõimu
Kuvatõmmis videost, mis jäädvustas Amazonase dšunglis jahimehe, kes kuulub väljasuremisohus hõimu Foto: Scanpix / AFP

Brasiilias, Amazonase džunglis nähti jahimeest, kes võib kuuluda väljasuremisohus olevasse Awá hõimu, vahendab The Sun.

Arvatakse, et džunglis märgatud üksik põliselanik, kuulub maailma kõige suuremasse väljasuremisohtu kuuluvasse Awá hõimu. Praeguste andmete kohaselt elab Maranhão piirkonnas asuvas reservis kõigest 80 Awá hõimu kuuluvat põliselanikku. Hõim elab täielikus isolatsioonis ning ei ole kunagi 21. sajandi eluga kokku puutunud.

Üliharuldastel kaadritel on näha, kuidas Awá hõimu liige tegeleb oma matšeetega, avastab, et teda jälgitakse ning haarab enne põgenemist kaasa puu najal olnud odad.

Maranhão piirkonnas elav Flay, kes kuulub ise naaberhõimu Guajajara, ja haruldast põliselanikku märkas, loodab video avalikustamisega tuua tähelepanu ohustatud Brasiilia metsadele ja elanikele. Meediale antud intervjuus kinnitas Flay, et Awa hõimul puudub igasugune kontakt ühiskonnaga. «Me oleme alati teadnud, et nad on seal, keset suurt metsa, kuid meil ei ole nendega kunagi kontakti olnud,» kirjeldab Flay maailmast eraldatud naaberhõimu.

«Oleme proovinud nende eluala kaitsta, sest oleme isolatsioonis elavate hõimude pärast mures. Kui meie esivanemad meile nendest rääkisid, siis nad rõhutasid, et neid inimesi on vaja kaitsta, nad vajavad metsa ning ka meie vajame metsa,» tõdes Flay. Ta rõhutas, et Amazonase hävitamine on tõsine reaalsus, mille tagajärjed on üüratud. 

Awá hõim elab siiani nii nagu elasid nende esivanemad sajandeid tagasi. Nad kasutavad vibusid, nooli ja odasid, et jahtida. Nad tegelevad tihedas metsas ka korilusega. Neid ning nende elukohta ohustavad aga illegaalne metsaraie, kaevandamine ja uimastiäri. 

Hõim toetub tugevalt ümbritsevale metsale ja selles leiduvatele vee allikatele. Illegaalsete tegevuste tõttu olid nad aga sunnitud pidevalt rändama: Maranhãod kunagi katnud metsast on maharaiutud 75% rohelust. Olgugi, et Awá hõim elab hetkel neile ettenähtud reservis, ei ole nad ka seal bandiite eest kaitstud.

Amazonase džunglis elab teadupärast 10-16 hõimu, kellel puudub nüüdismaailmaga igasugune kokkupuude.

Elu24 kirjutas eelmise aasta augustis lähemalt senitundmatust hõimust, mis leiti drooni abiga. Brasiilia põliselanike uurimis- ja kaitsefond Funai esindaja rõhutas tollal, et nad uurivad leitavaid hõime droonivideo abil, kuna nad ei taha luua otsest kontakti, mis võib tekitada hõimuliikmetes paanikat, või kahjustada oma sissetungiga nende elustiili ja kultuuri.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles