Brasiilia põliselanike uurimis- ja kaitsefond Funai avaldas droonivideo senitundmatust hõimust, mille liikmed elavad sügaval Amazonase džunglis teadmata, kuidas mujal maailmas elatakse.
Pildid ja video: drooni abil leiti Amazonasest senitundmatu hõim, kellel ei ole 21. sajandiga kokkupuudet (6)
Hõim leiti drooniuuringu käigus Brasiilia Vale do Javari piirkonnas, mis on Peruu piiri ääres, teatab news.com.au.
Brasiilia põhjaosa läänepoolses otsas asuva hõimu lähedale pääsemiseks tuli Funai esindajatel liikuda 175 kilomeetrit paatide, veoautode ja mootorratastega. Sellele järgnes 120 kilomeetri pikkune teekond jalgsi.
Põliselanike kaitsjad ei võtnud selle hõimuga otsest kontakti, vaid uurisid neid droonivideote abil. Antropoloogide arvates võib Amazonase džunglis elada veel põlisrahvaid, kelle kohta andmed puuduvad ja kes ei ole kunagi 21. sajandi eluga kokku puutunud.
Droonikaamera jäädvustas nüüd uuritud hõimu eluasemeid, kuid ka seda, mida need inimesed iga päev teevad.
Video alguses on näha hõimuliiget, oletatavalt meest, liikumas üle lageda koha ja kandmas käes oda või keppi. Enamik hõimuliikmetest eelistas aga liikuda pigem puude varjus, mitte lagedal.
Funai teatel jäi nende droonivideole 16 inimest, kes välimuse järgi on põliselanikud, kuid ei ole selge, millisesse suuremasse hõimugruppi nad kuuluvad.
Videol on näha ka maja, mis portugali keeles kannab nime maloca. Sellistes pikkhoonetes elab tavaliselt mitu perekonda.
Hoone juures on põld, kus need inimesed tõenäoliselt maniokki kasvatavad. Maniokk on mugulvili, mida on kahte sorti, mõru ja magus. Mugulates leidub ohtlikku sinihapet, mille tõttu saab maniokki kasutada ainult töödelduna. Maniokimugulatest saab valmistada jahu ja teratärklist ehk tapiokki.
Funai esindaja Bruno Pereira teatel elab nüüd uuritud Amazonase piirkonnas 6–8 hõimu, kellel on juba kokkupuuteid nüüdismaailmaga, kuid on ka hõime, nagu nüüd leitu, mille liikmed elavad nii, nagu nende kauged esivanemad ega tea teistest maadest ega rahvastest mitte midagi.
Antropoloogide andmetel võib Brasiilia Amazonase džunglis olla umbes 10–16 hõimu, mille liikmetel puudub kokkupuude nüüdismaailmaga.
Pererira lisas, et tänu droonile õnnestus neil teha senitundmatu hõimu asukoht kindlaks.
«Kasutame droone, kuna nende abil saame teha kindlaks ja uurida, kus põlishõimud asuvad ning teha plaane, kuidas neid paremini kaitsta,» lausus Pereira.
Funai esindaja rõhutas, et nad küll uurivad leitavaid hõime droonivideo abil, kuid nad ei võta otsest kontakti, kuna nad ei soovi tekitada hõimuliikmetes paanikat ega kahjustada oma sissetungiga nende elustiili ja kultuuri.
Pereira jätkas, et nende uurimisgrupiga olid kaasas relvastatud politseinikud, kes tabasid kaks jahimeeste gruppi, kellel ei olnud õigus selles piirkonnas jahti pidada. Lisaks leiti farmereid ja maaomanikke, kes olid ebaseaduslikult harinud üles maad, mis kuulub põlishõimudele. Need isikud saavad selle eest karistada.
Maa anastamine ja ebaseaduslik jahipidamine kahandab põlishõimude toimetulekut ja ellujäämist. Funai esindaja teatel üritavad nad Amazonase põlisrahvaid kaitsta, et 21. sajandi võimalused ja julmus neid alla ei neelaks ega hävitaks.
Funai on ka varem avaldanud fotosid ja videoid Amazonase hõimudest, mille liikmed on tänapäeva kiirest elutempost ja nutividinatest puutumata.