Itaaliast leiti etruskide püramiid

Itaaliast leiti etruskide püramiid

FOTO: SCANPIX

Itaalia ja USA arheoloogid leidsid Orvietost etruskide püramiidi jäänused.

Tegemist oli vulkaanilisse kivimisse tufti raiutud  püramiidiga, millest nüüdseks oli näha vaid tipp, kirjutab Discovery News.

«Püramiidi ülaosa on näha, seda on muudetud. Tänapäeval on püramiidi tipu sees veinikelder. Uurimine näitas, et tegemist on etruskide poolt looduga,» teatas arheoloog David George.

Püramiidi jälile viisid iidsed kivisse raiutud astmed nüüdse veinikeldri seinal.

Asjatundjate sõnul on sealne ehitis tuhandeid aastaid vana. Maa-alune püramiid peaks andma uut informatsiooni kunagi Itaalia alal elanud etruskide kohta.

David George ja ta kolleeg Claudio Bizzarri märkasid kohe, et veinikeldri seinad on püramiidi kujulised.

Esmalt eemaldati 20. sajandi kultuurikiht, siis jõuti keskaegse kihini. Kohe selle all olid esemed, mis ei pärinenud keskajast, vaid 6. – 5. sajandist eKr.

«Oleme edasi kaevanud ning tipust alanud astmeid on ka allpool välja ilmunud. Me ei tea, kuhu need välja viivad,» lisasid arheoloogid.

Uurijad on jõudnud kihini, kus on tunnel, mis viib mingi teise püramiidilaadse objektini. Tunnel on rajatud varem kui viiendal sajandil eKr.

Ajaloolaste sõnul on etruskide ja nende kultuuri kohta siiani üsna vähe teada.

«Itaaliast ei ole etruskide püramiidi varem leitud,» sõnas Claudio Bizzarri.

Etruskid oli iidne rahvas, kelle õitseng Lääne- ja Kesk-Itaalias Etruurias sai alguse umbes kaheksandal sajandil eKr.

Ajaloolaste sõnul õpetasid etruskid gallialasi veini tegema ning roomlasi teid ehitama. Samuti pärineb neilt üks Euroopa vanemaid alfabeete. Samuti tuntakse etruske nende põllumajanduse, metalli töötlemise, kaubanduse ja kunsti tõttu.

Etruskide tsivilisatsioon hakkas langema viiendal sajandil eKr, kui roomlased muutusid võimsamaks. 300 – 100 eKr. neelas Rooma impeerium selle rahva alla.

Etruskide kirjakeele kohta on väga vähe teada, samuti ei ole neist kuigi palju kirjalikke andmeid. Informatsioon etruskide kohta pärineb enamjaolt nende matmispaikadest.

Arheoloogide arvates võisid etruskid nüüd Orvietost leitud maa-alust püramiidi kasutada religioosse struktuuri või hauapaigana.

«Arvame, et vastuse saame, kui oleme jõudnud struktuuri põhja. Samas ei ole meil aimugi, kui sügav see olla võib,» nentis Bizzarri.