Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Kirsimäe aida keldris ootab hinnaline kogu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Teabekogu juhataja Aleksander Sünter on riiulitele kuulajaid ootama sättinud sadu helikandjaid.
Teabekogu juhataja Aleksander Sünter on riiulitele kuulajaid ootama sättinud sadu helikandjaid. Foto: Elmo Riig / Sakala

Nädala pärast avatakse Viljandis Kirsimäe aidas pärimusmuusika teabekogu, mis koosneb heliarhiivist, raamatukogust ja infokeskusest.



Viimastel päevadel on seni peaaegu tühjalt seisnud uhkes võlvlaega keldriruumis üles seatud kogu vajalik tehnika, külastajate töölauad ning fonoteegiriiulid, millel püüavad pilku plaadid ja raamatud.



Teabekogu hakkab pakkuma põhiliselt kodumaise pärimusmuusikaga seotud materjale, kuid vaatab teemale avatud pilguga, tänu millele leidub materjale mitmelt mandrilt.



«Teabekogu avamist on ette valmistatud pikalt,» rääkis juhataja Aleksander Sünter. «Kõigile huvilistele avame uksed 27. märtsil pärast aida muusikute kontserti.»



Teabekogust saab info- ja inspiratsiooniallikas nii harrastajatele kui professionaalidele, nii õppuritele kui õpetajatele, rääkimata lihtsalt muusikasõpradest.



Fonoteegis on ligi 2000 heliplaati, mis Sünteri hinnangul on alustamiseks väga tugev platvorm.


«Avamisega teabekogu muidugi lõplikult valmis ei saa,» täpsustas juhataja. «Materjale lisandub järjest ning peame mitme partneriga koostööplaane.»



Viljandis avatavaga sarnast teabekogu maailmast ei leia ja kusagil mujal Eesti pärimusmuusikale sellist rõhku ei panda.



«See on ka loogiline, sest meie oleme selle kultuuri kandjad,» lausus Sünter. «See on meie missioon ja võimalus ühekorraga.»



Kogus on talletatud ka niisugust materjali, mis pole säilinud muusikutel endilgi. Sünteril, kes on ka regirokkbändi Oort ninamees, on näide omast käest tuua. «Leidsin siit Oorti loomingut, mille kohta ma enam ei mäletanudki, et midagi sellist sai kunagi tehtud,» muigas ta. «Kultuuridokumendi aspektist vaadates on siin tõesti väga väärtuslikke materjale.»



Teabekogu hakkab olema avatud esmaspäevast reedeni kella 10—17. Esialgu sealt materjale kaasa laenata ei saa. Kogu teeb koostööd teiste arhiivide ja erialase info vahendajatega nii Eestis kui mujal.



Teabekogu avamist on toetanud Ettevõtluse Arendamise sihtasutus ning asjatundjate hinnangul võivad kogus leiduvat tehnilist keskkonda kadestada ka Põhjamaad.

Tagasi üles