Kooseluseaduse konseptsiooni üks kesksemaid küsimusi on kindlasti see, kas registreeritud kooselu lepingu võiksid sõlmida vaid samasoolised paarid või peaks see olema sooneutraalne?
Justiitsminister Kristen Michal: Mis räägib selle poolt, et see oleks avatud ainult samasoolistele paaridele on see, et täna pole neil ju võimalik abielu sarnaselt üksteisele kuidagi pühenduda.
Erisoolistel inimestel on ju täna võimalik abielluda ja see võimalus on neil täpselt samamoodi ka tulevikus.
Kas see ei tundu siiski väga väikese ringkonna väga suurtele soovidele vastu tulemisena?
Ma väga kahtlen selles. Ma ei taandaks seda aruteluks väiksema grupi huvide üle.
Eesti Inimõiguste Keskuse hinnangul on ministeerium regulatsiooniga ära teinud suure töö ja astutud on oluline samm.
Eesti Inimõiguste Keskuse võrdse kohtlemise programmi juht Marianne Meiorg: Meie arvamus on, et kooselu seadust, ükskõik mis vormis ta siis tuleb, kuid mis tagab nendele paaridele ja peredele kaitse, on samm paremuse poole ja ta aitab kindlasti ka kõrvalnähuna kaasa sallivuse suurenemisele.
Kõige olulisem selle tulevase eelnõu juures on see, et lapsed, kes kasvavad sellistes peredes tunneksid end võimalikult turvaliselt ja nende õigused oleksid kaitstud samamoodi, nagu lastel, kes kasvavad erisoolistes peredes.
Siiski ei saa registreeritud samasoolised paarid lapsendamisõigust. See jääb kehtima vaid abielupaaridele
Kristen Michal: Lapsendamisõigus oleks oma lapse partneri suhtes, kui sellel lapsel ei ole teist vanemat või teiselt vanemalt on ära võetud täielikult kõik vanemlikud õigused.