Eurolaulu Raadio

Magades on võimalik uusi asju õppida

Magades on võimalik uusi asju õppida

FOTO: SCANPIX

Üsna paljud on katsetanud, kas magades õpik padja all, sealt ka midagi meelde jääb.

Iisraeli teadlaste tehtud katsed näitasid, et inimene on magamise ajal võimeline õppima uusi helisid ja lõhnu, vahendab Helsingin Sanomat väljaannet Nature Neuroscience.

Weizmanni instituudi uurijad esitasid maganud katsealustele erinevaid lindistusi. Lisaks helidele edastati ka meeldivaid ja ebameeldivaid lõhnu.

Katse näitas, et inimesed reageerisid unes helidele ja lõhnadele. Meeldivad lõhnad panid katsealused sügavamalt hingama, ebameeldivate lõhnade korral muutus hingamine pinnapealseks ja katkendlikuks.

Kui teadlased olid helide ja lõhnadega katset korranud mitu korda, mindi üle katsele, milles lasti magajatele vaid helisid.

Magajad reageerisid hingamise muutumisega, seostades alateadlikult heli ja varem selle heliga kaasnenud lõhna, kuigi nüüd lõhna ei olnud.

Katsealused reageerisid ka ärkvel olles helidele ja lõhnadele sama moodi nagu magades. Magamise ajal kogetust ei olnud neil mälestust.

Varasemates uuringutes ei olnud saadud kindlaid tõendeid, et inimene võiks unes midagi uut õppida. Nüüdne uuring näitas, et magades on võimalik uusi asju õppida.