Võiksin olemata olla
"Olen liiklusõnnetuse ohver ja üle 15 aasta olnud ratastoolis. Selline suhtumine, nagu Ketlyle osaks sai, ei hämmasta mind üldse. Kes on vähegi teistsugune, sellesse suhtub teine eestlane kui kaltsu, kes võiks pigem olemata olla," lausus mees murduval häälel.
Mees kõneles, et otse näkku ei julgevat keegi midagi öelda. Aitab pilkude lugemisestki. Ta juhtus kord oma korterisse kuulma, kuidas trepikojas arutlesid kaks sama maja elanikku.
"No ma ei tea, miks ei võiks sellised inimesed eraldi elada. Majades, mis nende jaoks ehitatud. Vana isa käib iga päev siin ja toob söögi. Välja pääseb vaid siis, kui sõbrad mitmekesi tulevad ja ratastooliga alla viivad," rääkis üks.
"Mõttetu elu!" langetas teine otsuse.
Mehe hääl teispool toru murdus: "Miks arvatakse minu elu mõttetum olevat kui teiste oma? Muide, üks minu elu üle otsustajaist on ise pidevalt purjus, kakerdab trepikojas ja kraabib võõraste uste taga - ei leia oma kodu üles. Tema elul on suur mõte - juua."
Telefonijutu lõpetuseks palus ta Ketly vanaemale edasi öelda, et tüdrukul on vedanud: ta elab esimesel korrusel.
Kui tüdruk elaks teisel nagu tema ja veel kitsaste treppidega majas, polekski muud moodust õue pääseda, kui sõbrad võtavad toolil ratastest ja viivad maja ette murule. Teisiti teda aidata ei saaks.
"Inimesed on uskumatult kitsarinnalised. Nad ei tea kaldteede ehitamisest, neile kehtestatud normidest, lubatud kaldenurkadest ja maksumusest mitte midagi, aga teevad muudkui ettepanekuid. Muide, minu trepikojas ei ole ükski elanik veel mu tooli puudutanud ja appi tõtanud, kui sõbrad tassivad. Niisugused on inimesed. Ainult üks vanem naine, kes käis kellelgi külas, uudistas: "Pojake, mis sinuga juhtus?"