:format(webp)/nginx/o/2025/05/21/16859777t1h8e38.jpg)
- Jaapani põllumajandusminister astus tagasi seoses sobimatute kommentaaridega riisi kohta.
Jaapani põllumajandusminister astus tagasi pärast seda, kui ütles, et ei osta kunagi riisi, kuna saab selle tasuta. See märkus tekitas avalikkuses pahameelt riigis, kus toiduainete hinnad on tõusnud.
Taku Etō tagasiastumine on suurendanud survet peaminister Shigeru Ishibale, kelle suutmatus ohjeldada riisihindade tõusu ja lahendada laiema elukalliduse kriisi on valijaid enne juulis toimuvaid ülemkoja valimisi vihastanud, teatab The Guardian.
«Just nüüd esitasin peaminister Ishibale tagasiastumisavalduse,» ütles Etō peaministri kantseleis ajakirjanikele.
BREAKING: Agriculture minister Taku Eto has submitted his resignation to Prime Minister Shigeru Ishiba over his recent gaffe regarding rice — comments that stoked public anger over the soaring price of the food staple. https://t.co/vxFsyPzCW5
— The Japan Times (@japantimes) May 20, 2025
Etōle esitati üleskutseid tagasi astuda pärast seda, kui ta väitis, et ta ei ole pidanud kunagi riisi ostma, vaid lootis hoopis toetajate kingitustele.
Etō tundis alguses kaasa tarbijate raskustele pärast seda, kui valitsus vabastas sel aastal umbes 300 000 tonni riisi hädaabivarudest, lootuses hindu langetada. Kuid eelmisel nädalavahetusel toimunud heategevussündmusel ütles Etō, et ta pole ise kunagi riisi ostnud, sest ta toetajad annetavad talle nii palju, et ta saaks seda isegi müüa.
Etōt asendab alates 21. maist endine keskkonnaminister Shinjirō Koizumi, kes kandideeris eelmisel sügisel edutult peaminister Ishiba vastu Liberaaldemokraatliku Partei (LDP) juhi kohale.
Japan's Shinjiro Koizumi: rising star to be tested in PM Abe's new cabinet https://t.co/5yHBHvWynE pic.twitter.com/Iy1KlGxt0o
— Reuters (@Reuters) September 11, 2019
Etō kommentaar ärritas tarbijaid, kes peavad aprillis avaldatud andmete kohaselt maksma riisipaki eest peaaegu kaks korda rohkem kui aasta tagasi.
«Küsisin endalt, kas on kohane, et ma jään [põllumajandusministeeriumi] tüüri juurde riisihindadega seotud kriitilisel ajal, ja jõudsin järeldusele, et nii ei saa,» lisas Etō uudisteagentuuri Kyodo teatel.
«Vabandan veel kord inimeste ees, et tegin ministrina äärmiselt sobimatuid kommentaare, kui nad võitlevad riisi hinnatõusuga.»
Jaapani riisipuuduse on tekitanud mitu asjaolu, sealhulgas 2023. aasta kuuma ilma tõttu saadud kehv saak ja 2024. aasta megavärinahoiatuse põhjustatud paanikaostud. Arvatakse, et ka hulgimüüjad ja turustajad varuvad riisi edasise puudujäägi ootuses.
Peaminister Ishiba vabandas Etō märkuste pärast.
Jätkuv riisikriis ning kasvavad leibkondade toidu- ja energiaarved on vähendanud Ishiba valitsuse populaarsust nädalaid enne ülemkoja valimisi, mis võivad otsustada tema tuleviku peaministrina.
Hiljutise Kyodo uuringu kohaselt oli 87 protsenti vastanutest rahulolematud valitsuse riisihindadega, samas kui Ishiba kabineti toetusreitingud on langenud madalaimale tasemele alates tema ametisse astumisest eelmise aasta oktoobris.
The average price of rice sold at around 1,000 supermarkets across Japan in the week through April 27 hit its highest level on record since March 2022 for the 17th straight week, the agriculture ministry has said https://t.co/EnkZpwO1Fa
— The Japan Times (@japantimes) May 8, 2025
Supermarketites müüdud riisi keskmine hind oli 11. mai paiku rekordilised 4268 jeeni (26 eurot – toim.) viie kilogrammi kohta, mis on tõus võrreldes eelmise nädala 4214 jeeniga (25 eurot – toim.) ja umbes kaks korda kõrgem kui aasta tagasi.
Aprillis importis Jaapan esimest korda veerandsajandi jooksul riisi Lõuna-Koreast, et püüda leevendada tarbijate kasvavat viha.
Peamise opositsioonilise Konstitutsioonilise Demokraatliku Partei peasekretär Junya Ogawa kirjeldas Etō kommentaare kui äärmiselt sobimatuid, ebasobivaid ja talumatuid.
Etō möönis, et tema märkused vihastasid ka ta naist. «Ta ütles mulle, et ostab riisi, kui annetatud riis saab otsa,» ütles endine põllumajandusminister. «Meie pere ei ela ju ainult kingituseks saadud riisist.»