:format(webp)/nginx/o/2025/04/25/16798260t1h9302.jpg)
Petukõned, kus helistajale räägitakse tema õnnetusse sattunud lähedasest, levivad järjest enam. «Ma sattusin haiglasse. Kohutav õnnetus. Mul on kõik ribid katki ja pea katki ja ... kõik on katki...» meenutab Mark hiljutist petturite telefonikõnet.
Facebooki tehtud postituses jagab Mark, kuidas sai ootamatu kõne oma «emalt», kes oli sattunud murtud roiete ja lõhkise peaga Lätis haiglasse.
«Halloo? Pojakene, mina siin! Kuuled mind?» sõnas hüsteerias ja nuttev pettur mehele telefonis, matkides tema ema.
«Ma sattusin haiglasse. Kohutav õnnetus. Mul on kõik ribid katki ja pea katki ja... kõik on katki...» räägiti telefonis. «Ema» sõnul olevat toimunud autoavarii. «Mina olin roolis ja mina olen avariis süüdi,» räägiti teisel pool telefonitoru.
«Aga sul ei ole ju lube?» küsis selle peale Mark. Pärast pisikest mõttepausi vastas pettur teisel pool telefonitoru: «Tead, ma kooli ajal õppisin sõitma. Pojakene, aita mind... Ma annan kohe toru arstile...»
Selle peale otsustas Mark kõne lõpetada, kuid siiski tegi ootamatust telefonivestlusest Facebooki postituse, et kaasmaalasi hoiatada.
«Lisaks sellele, et mu ema otsustas ühel neljapäeval lihtsalt niisama Lätti minna, seal auto ärandada ja sellega avarii teha, oli ta otsustanud ka, et mugavam on osta üks Läti SIM-kaart ja helistada läbi selle mulle, mitte läbi oma telefoni. Kuna ma ei tahtnud kuulata, mis need raviarved kõik maksma võivad minna ja palju ma nüüd sularaha peaksin välja kraapima, et kriminaalmenetlust ei alustataks, leidsin, et parem on kõne katki jätta,» jagab Mark, kes naljatleb, et ema on juba täiskasvanud naine ja saab ise hakkama.
«Nali naljaks, aga tegelikult on asi kurb ja tõsine. Mina nägin selle labase petuskeemi läbi, kuid paljud ei näe, ning heauskselt võib mõni pensionär kogu oma sukasäästud lagedale laotada, et ometi «tütre», «poja» või «lapselapsega» kõik hästi läheks.»
Nii panebki ta inimestele südamele: «Palun teavitage oma emasid/isasid ja vanaemasid/vanaisasid, et selline pettus liikvel on. Minule helistati hetkel Läti numbrilt, aga olen kuulnud, et helistatud on ka PERHi ametlikult lauatelefonilt... Mulle helistanud numbri kohta pole kuskil kunagi mingit jälge olnud. Lihtsalt üks kokkuklopsitud, mitte eksisteeriv number.»
«Ses osas au ja kiitus naisterahvale, kes minu ema kehastas. Hüsteerias nutmine tuli tal imeliselt välja. Näitlemise meistriklass!» ütleb Mark.
«Kui kellelegi selline kõne tuleb, siis katkestage kõne ja helistage oma lähedase numbrile. 99 protsendil juhtudest istub ta kodus, vaatab telekat ja ta roided on tervemad kui kunagi varem!»
Kommentaariumis jagavad teised eestlased, et neilgi on olnud sarnaseid kogemusi.
«Mul äi sai kaks päeva järjest sellise kõne. Kaks päeva järjest juhtus üks ja sama õnnetus.»
«Töötan koduõena ning ühe koduvisiidi ajal helises patsiendi lauatelefon. Kuna patsient ja ta abikaasa on kuulmislangusega, siis jutust aru ei saanud. Anti toru mulle ning sealt kostis venekeelne tekst sisuga, et õde on haiglas ja vajavad raha arvete maksmiseks. Kui ma küsisin, kus haiglas ja nime, pandi toru hargile. Seletasin patsiendile ja abikaasale petuskeemidest.»
«Sain ka sellise kõne, väga usutavalt nuttis tõesti...»
«Mu vanaemale helistati ükspäev jutuga, et õde sattus haiglasse ja avariisse ja mina emaga oleme väidetavalt juba politseijaoskonnas asja uurimas/lahendamas ja helistaja on ohvri advokaat ning nõuab x summat. Minu üllatuseks oli see, et pettur teadis minu ning minu ema, õe ja vanaema nime ning kus linnas me elame...»
Kui saate kahtlase sõnumi, mis näib olevat lähedaselt inimeselt, võtke temaga otse ühendust muul viisil
Eelmise aasta oktoobris kirjutas Limon 70-aastasest Liliast, kes sai kõne petturitelt, kes imiteerisid tema tütre häält ja kes väidetavalt ütles, et ta on haiglas. Naine tundis hääle ära, kuid ei sattunud paanikasse ja helistas otse tütrele. Selgus, et tütrega oli kõik korras ja see oli järjekordne telefonipettus.
Toona soovitas politsei, et juhtudel, kui võõralt numbrilt helistav isik tutvustab end lähedasena, on oluline säilitada rahu. Tuleb mõelda küsimustele, millele ainult lähedane inimene vastata oskab.
«Kui sul on vähimgi kahtlus, et helistaja on võõras, lõpeta kõne ja helista oma sugulase numbrile, mis sul on olemas,» soovitas politsei.
Kui helistaja väidab, et tal on raha ravi jaoks vaja, ärge andke kellelegi sularaha. Enamikule Eesti kodanikest on hädakorraline meditsiin tasuta ja välismaalastel on sellisteks juhtudeks kindlustus. Ravi eest makstakse pärast haiglas kohapeal või arvega. «Kui teile väidetakse midagi teistsugust, siis on see pettus. Lõpetage kõne kohe!»