/nginx/o/2025/02/12/16650662t1hc21e.jpg)
22. aprillil ehk teisipäeval juhtus Tallinna lennujaama julgestuskontrollis midagi, mis õnneks pole kaugeltki tavapärane: ühe reisile suunduva inimese väikeses kohvris plahvatas akupank, mille tagajärjel süttis kohver suurte leekidega põlema.
Tallinna lennujaam kirjutas oma Facebooki lehel ärevast sündmusest: akupank põhjustas reisija käsipagasis plahvatuse ning kohver süttis põlema. «Eile tabas Tallinna lennujaama julgestuskontrollis viibijaid suur ehmatus, kui ühe reisija käsipagasis plahvatas akupank, mis süütas kohvri suure leegiga põlema.»
G4Si julgestuskontrolli töötajad reageerisid viivitamatult ja kustutasid tulekahju ning keegi vigastada ei saanud.
Lennujaam märgib, et tegemist oli «õnneliku» õnnetusega, sest akupank plahvatas enne lennukisse jõudmist. «Meil on kõigil hea meel, et see ei juhtunud lennu ajal,» kirjutati postituses.
«See on hea näide sellest, miks akupankasid ei tohi pakkida registreeritud pagasisse – mõelgem, kui selline plahvatus toimuks lennu ajal lennuki pagasiruumis, kus ei ole kedagi, kes tulekahjule kiirelt reageerida jõuaks. Tegelikult ei taha mõeldagi. Ohutus on lennunduses kõige tähtsam ning karmina tunduvad reeglid ei ole välja mõeldud kellegi kiusamiseks. Selliseid plahvatusi juhtub muidugi väga harva, aga mitte keegi ei tahaks, et see juhtuks tema lennureisi ajal,» seisab postituses.
Vaata videot plahvatusest:
Lennujaama kommunikatsioonispetsialist Eneli Rohtla kommenteerib:
Lennujaama kommunikatsioonispetsialisti Eneli Rohtla sõnul tuleb taolisi liitiumioonakude isesüttimisi ikka ette ja seda mitte ainult lennunduses, vaid ka kodudes, kontorites ja mujal. «Meil ei ole ülemaailmset statistikat, aga ka lennunduses on seda siiski ette tulnud.»
Ühe näitega saab tutvuda SIIN.
Tallinna lennujaamas oli selline juhtum Rohtla sõnul esmakordne ning ta avaldab lootust, et tänu teavitustööle selliseid põlenguid rohkem ei teki. «Samas on suur kergendus, et see siiski juhtus lennujaamas ja mitte lennukis. Rõhutan: keegi pole antud õnnetuses süüdi ja reisija ei teinud midagi valesti.»
Akupanga ja lisaaku, mis ei ole seadme küljes, võib Rohtla sõnul lennureisile kaasa võtta, aga ainult käsipagasis, seejuures peab arvestama tingimustega:
- Kuni 100 Wh igasuguse akuga akupankasid ja lisaakusid võib kaasa võtta eriloata (igasugused akud lubatud ainult selle tingimuse puhul!).
- 100–160 Wh liitiumakudega akupankade ja lisaakude puhul peab olema lennuettevõtja luba.
- Üle 160 Wh akupangad ja lisaakud on täiesti keelatud.
Need tingimused on seatud rahvusvahelise lennundusühenduse IATA poolt, täielik nimekiri ohtlikest esemetest.
«Liitiumioonaku isesüttimine võib tekkida, kui see on saanud vigastada või kuumeneb üle mõnel muul tehnilisel põhjusel ning seepärast ongi need lennundusvaldkonnas kategoriseeritud ohtlikeks esemeteks, mida tohib pakkida ainult käsipagasisse, mitte registreeritud ehk äraantavasse pagasisse,» lisab Rohtla.
Rohtla sõnul eksivadki reisijad kohvrite pakkimisel kõige sagedamini just akupankade ja teiste liitiumioonakuga seadmete nagu näiteks e-sigarettide puhul. «Kui reisija on oma äraantava pagasi loovutanud ja see liigub check-in-laua juurest pagasi sorteerimisalale, siis kõik kotid ja kohvrid liiguvad läbivalgustusseadmesse – kui seal tuvastatakse, et kohvris on akupank või e-sigaret või mõni muu sobimatu ese, kutsutakse kohvri omanik lennujaama julgestuskontrolli, et koos julgestustöötajaga pagas avada ja sobimatu ese eemaldada. Kui reisija ei kuule, et teda nimepidi kutsutakse, jääb kohver lennult maha. Üleeilne põleng ongi seepärast hea näide, millega tõsta teadlikkust. Ohutus on lennunduses kõige olulisem ja reeglid pole loodud reisijate kiusamiseks. Enne kohvrite pakkimist tasub hoolega mõelda ja tutvuda reeglitega lennufirma või lennujaama kodulehel.»
Reisija saab lennuohutuse tagamisele kaasa aidata nii:
- Paki oma pagas alati ise, et teaksid täpselt, millised esemed sinuga kaasa reisivad.
- Võta kaasa vaid hädavajalikud elektroonikaseadmed.
- Veendu, et kaasas olevad elektroonikaseadmed on terved. Maha kukkunud või muud moodi põrutada saanud akupank ei pruugi olla enam ohutu.
- E-sigaretid on samas kategoorias akupankadega ja need tohib lennukisse võtta ainult käsipagasis.