Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

ELU25 Iraani režiim kui Venemaa suurliitlane sõjas. Iraani eksiilvalitsuse juhi Maryam Rajavi kõne Riigikogus

Iraani eksiilvalitsuse juht Maryam Rajavi konverentsil Pariisis
Iraani eksiilvalitsuse juht Maryam Rajavi konverentsil Pariisis Foto: Juku-Kalle Raid

Riigikogu rühm Vaba ja demokraatliku Iraani toetuseks korraldas Riigikogus konverentsi, kus kuulati, mil moel Iraani usurežiim Venemaad toetab. Toome ära vastupanuliikumise juhi Maryam Rajavi videosilla vahendusel peetud kõne Riigikogu konverentsisaalis.

Lugupeetud Eesti Vabariigi esindajad, parlamendiliikmed ning vaba iraani toetusrühma esimees Juku-Kalle Raid!

Head sõbrad,

Aasta tagasi kirjutas enamik Eesti Parlamendi liikmeid alla avaldusele Iraani vastupanuliikumise toetuseks, kirjale vabaduse ja demokraatia eest.

See avaldus, mille allkirjastasid ka parlamendi spiiker Lauri Hussar ja kaheksa komisjoni juhti, on väärtuslik dokument, mis peegeldab meie kahe riigi rahvaste sidemeid ja ühiseid väärtusi religioosse fašismi ees ja meie pühendumust universaalsetele väärtustele.​

Režiim osaleb arvukate droonidega aktiivselt Ukraina rahva tapmises, kuna Putini Venemaa on üks režiimi peamisi liitlasi.​

Eesti Parlamendi enamus rõhutas: "Arvestades, et Iraani režiim on blokeerinud kõik poliitilised teed muutusteks, peab vaba maailm tunnustama Iraani rahva õigust üles tõusta ja PMOI vastupanuliikumise üksuste õigust võidelda Revolutsioonilise Kaardiväe (IRGC) vastu."

Just seda õigust rõhutatakse ka USA Esindajatekoja resolutsioonis nr 1148, mille toetuseks on teinud avalduse enamik Kongressi liikmeid, mõlemast parteist.

Belgia ja Hispaania senat on viimase aasta jooksul vastu võtnud sarnaseid resolutsioone.

Sarnaseid seisukohti on oma avaldustes väljendanud enamik Prantsuse Rahvusassamblee, Ühendkuningriigi parlamendi ja Itaalia parlamendi liikmeid, samuti suurem osa 27-st muust seadusandlikust kogust ja 137 endist riigijuhti erinevatest riikidest, kes kõik kaitsevad Iraani rahva õigust radikaalne teokraatlik režiim kukutada.

Kahjuks otsustasid lääneriikide valitsused meie hoiatusi pikka aega ignoreerida, mis julgustas režiimi veelgi.​

Tõde on see, et Iraani valitsev režiim ei ole mitte ainult Iraani rahva vaenlane ja riigi allakäigu ning inimpotentsiaali hävitamise põhjus, vaid see on ka kogu maailma hävingu ja taandarengu suur jõud.

See on Lähis-Ida sõdade allikas, terrorismi ja narkootikumide eksportija Euroopale ning rahu ja julgeoleku vaenlane kogu maailmale.

Oleme üle nelja aastakümne korduvalt hoiatanud, et Iraani režiim, mis viib läbi massilisi hukkamisi, ekspordib kuritegevust, terrorismi ja korruptsiooni kogu maailma, kui globaalne kogukond sellele vastu ei astu.

Kahjuks otsustasid lääneriikide valitsused meie hoiatusi pikka aega ignoreerida, mis julgustas režiimi veelgi.

Seega, kui Ukrainas puhkes sõjaleek, osales režiim oma arvukate droonidega aktiivselt Ukraina rahva tapmises ja nende riigi hävitamises, kuna Putini Venemaa on üks režiimi peamisi liitlasi.

Režiimi sees "mõõduka fraktsiooni" moodustamise illusiooni tõttu eirasid lääneriigid oma rahvusvahelisi kohustusi ja eirasid vajalikke meetmeid.

Nad ei kujutanud kunagi ette, et režiimi sõjaõhutamise tuli levib ka Euroopasse.

Euroopa valitsused andsid järele isegi mullade pantvangide võtmise poliitikale.

Iga kord pakkusid nad Iraanis kinnipeetud kodanike vabastamise eest režiimile lahkeid vastusamme, mis viisid paraku vaid uute pantvangide võtmiseni.

Muidugi maksid enamiku neist järeleandmistest kinni Iraani rahvas ja Iraani vastupanuliikumine.

Režiimi terrorism Euroopas oli suunatud mitte ainult Iraani dissidentidele, vaid ka Euroopa poliitikutele, millest kõige tähelepanuväärsem oli Euroopa Parlamendi endise asepresidendi dr Alejo Vidal Quadrase mõrvakatse.

Režiim kasutas Euroopa turgusid ka rahva vastupanuliikumise maha surumiseks mõeldud varustuse hankimiseks, oma tuumarelva programmi edendamiseks ja sõjaliste droonide ehitamiseks, mida Venemaa kasutab vaba Euroopa riigi Ukraina vastu.

See on Lähis-Ida sõdade allikas, terrorismi ja narkootikumide eksportija Euroopale ning rahu ja julgeoleku vaenlane kogu maailmale

Järk-järgult näeme täna läänes õnneks uut arusaama teistsuguse poliitika vajalikkusest.

Viimase kolme aasta jooksul on Leedu, Hollandi, Rootsi, Ühendkuningriikide ja Euroopa parlamendid ametlikult heaks kiitnud vajaduse kanda Revolutsiooniline Kaardivägi (IRGC) terroristliku organisatsiooni nimekirja Euroopas.

Rahu ja julgeoleku huvides on Euroopal aeg võtta käsile uus poliitika. Selles osas on Euroopa riikide parlamentidel oluline roll, nagu oleme näinud mõneski riigis.

Selle muutuse võtmeelement on Iraani rahva võitluse tunnustamine mullade ebainimliku diktatuuri kukutamiseks.

Iraani rahvas nõuab muutusi. Nad tahavad vaba ja demokraatlikku vabariiki, et nad saaksid oma saatuse enda kätte võtta.

Iraani Rahvusliku Vastupanuliikumise Nõukogu (NCRI) platvorm täidab selle visiooni ja seda toetab Iraani rahvas.

NCRI platvorm hõlmab muuhulgas vabu ja õiglasi valimisi, soolist võrdõiguslikkust, usu ja riigi lahusust, erinevate rahvuste autonoomiat Iraani territoriaalse terviklikkuse piires, piirkondlikku kooseksisteerimist ja tuumavaba Iraani.

Loodan, et Eesti parlament ja valitsus võtavad selles algatuses juhtrolli ning julgustavad selle kaudu Euroopa Liitu oma poliitikat korrigeerima.

Tänan teid kõiki.

Kommentaarid
Tagasi üles