Gruusias riigikogu visiidil viibinud Juku-Kalle Raid ja Ando Kiviberg kohtusid riigis opositsiooni, arreteeritute perede, ajakirjanike ning ühiskondlike aktivistidega. Juku-Kalle Raid palus Gruusia presidendil Salome Zurabišvilil lühidalt selgitada, miks riik on teinud äkkpöörde Venemaa suhtes.
«Gruusias kasutatakse stalinistlikke NKVD võtteid ja meist on saamas justkui Putini Venemaa,» ütleb Gruusia president Salome Zurabišvili. Presidendi ametiaeg küll lõppes, aga läänes käsitletakse teda siiani ainsa legitiimse demokraatliku Gruusia esindajana, kuna viimaseid valimisi võltsiti ja nii ei ole ka uue presidendi nimetamine seadustega kooskõlas.
«Valimistulemusi moonutati ilmselt tänu Vene propagandistide toetusele, Venemaa stsenaariumite, tehnilise toe ja kõige selle abil.»
Kui eelmisel aastal toimusid Gruusias valimised, siis selle tulemusi enamik lääneriike ei tunnista. Ilmselgelt toimus palju võltsimisi, praegune de facto võimupartei Gruusia Unistus otsustas võimu haarata n-ö iga hinna eest. Ja siinkohal ei kohkutud tagasi ka brutaalse vägivalla kasutamise ees. Rhustaveli tänaval käivad protestid siiani hoolimata sellest, et sadu protestijaid arreteeriti, neid on jõhkralt pekstud ning taga kiusatud.
/nginx/o/2025/04/12/16774504t1h52c6.heic)
President Salome Zurabišvili: «Valimistulemusi moonutati ilmselt tänu Vene propagandistide toetusele, Venemaa stsenaariumite, tehnilise toe ja kõige selle abil. Nad ei esinda Gruusia vaateid ümbritsevale maailmale ja Venemaale, vaid nad esindavad ainult iseennast. Ka praegu toetab suur, umbes 80-protsendiline enamus Euroopa teekonda, isegi kui võimuerakond on pööranud kõrvale nendest ambitsioonidest, mis on Gruusia rahva tahe.»
Mina kohtusin Salome Zurabišviliga tema kontoris ja mõned päevad enne seda Tallinnas. Zurabišvili meeskonnakaaslasi jälitatakse opositsiooni ja politsei poolt.
Kairi Saara-Isop, välisministeeriumi arengukoostöö osakonna direktor: «Hiljutised arengud Gruusias, demokraatia vähikäik ja Euroopa Liidu integratsioonist loobumine on sundinud ka meie arengukoostöö prioriteedid ja tegevused üle vaatama.
Gruusia puhul läks väärtuskonflikt liiga suureks, et senisel kursil jätkata. Kuni autoritaarse kursi võtmiseni oli Gruusia valitsusel selles koostöös võtmeroll.»
Gruusia kohta võib kahjuks öelda, et mingil moel on nad endale taas ise jalga tulistanud.
Venemaal miljardeid teeninud ärimees Bidzina Ivanišvili taktika võimule tulemise asjus oli aga vägagi korruptiivne. Tema kasutas otseselt raha ja äraostmist. Tema vaimne pojukene – partei Gruusia Unistus võitis ka viimased valimised ning ilmselgelt on võetud suund jälle Venemaale.
Gruusia kohta võib kahjuks öelda, et mingil moel on nad endale taas ise jalga tulistanud. Ning võitjad ähvardavad kaotajaid, Saakašvili istub türmis ja pole üldse ebatõenäoline, et sinna saadetakse talle seltsiks veel tülikaid opositsioonitegelasi.