Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

ETTEVAATUST! TikTokis ja Snapchatis levib väikestele tüdrukutele suunatud kaval pettus

Snapchat ja TikTok.
Snapchat ja TikTok. Foto: MATTHIAS BALK, Scanpix

Veebipolitseinik Alik Säde annab ühismeedias teada, et levimas on ohtlik pettus, mis on suunatud 8–13-aastastele tüdrukutele. Väikeste tüdrukutega võtab ühendust suitsiidset juttu rääkiv noormees, kes hakkab neilt välja pressima fotosid. 

Veebipolitseinik Alik Säde ütleb oma Facebooki postituses, et viimasel ajal on veebipolitsei poole pöördunud mitmed lapsevanemad ja koolid seoses sellega, et sotsiaalmeedias võtab ühendust noormees, kellel on suitsiidsed mõtted. «Sarnaseid vestlusi on koolides rääkinud veebipolitseile ka lapsed,» ütleb Säde.

«Tavaliselt võetakse ühendust tüdrukutega vanuses 8 kuni 13 aastat, kellel on kontod Snapchatis ja TikTokis. Tüdrukud ei kontrolli oma jälgijaid ja suhtlevad paljude võõrastega. Jagavad enda kohta pilte ja informatsiooni avalikult,» kirjutab veebipolitseinik. 

Hirmutab tüdrukuid

Tundmatu noormees räägib tüdrukutele, et ta on õpilane ja tal on suitsiidimõtted ja -kavatsused. Noormees ütleb, et ta soovib ennast tappa ja hirmutab erinevate plaanidega – kas võtab tablette, hüppab katuselt alla või poob ennast üles. Vestlused toimuvad tavaliselt öösel.

Noormees on kasutanud ähvardust endalt elu võtta, et saada õpilast saatma pilte oma kehast ja riietusest. Tavaliselt algab vestlus lihtsatest asjadest: kodust, näost, riietest kuni jõutakse alastipiltideni. Mida rohkem suheldakse võõraga, seda enam jagatakse enda kohta informatsiooni. Nii kui tüdruk pilte saadab, hakatakse pilte juurde nõudma või soovitakse raha saada.

Mida saab lapsevanem teha?

Veebipolitseinik annab vanematele nõu:

* Suhtle lapsega ja vaadake koos, kellega laps sotsiaalmeedias suhtleb.

* Kuula laps ära ja anna soovitusi.

* Meeles tuleks pidada seda, et alaealisele lapsele ei ole sotsiaalmeedia turvaline koht. Kõik ei ole veebis armsad, nunnud ja heatahtlikud.

Kommentaarid
Tagasi üles