Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Kop-kop: jalgpalli maailmameistrivõistlused kopsivad taas uksele!

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Tundub, et jalgpallifännid on ühed õnnelikumad spordisõbrad kogu maailmas: klubide ja riikide vahelisi võistluseid ja võiduvõtmisi on lademes ning suursündmuseid ei pea pikalt ootama. Kui möödunud 2024. aasta jäi meile meelde Saksamaal toimunud Euroopa Meistrivõistlustega, siis 2025. aastal hakkavad pihta põhjalikud ettevalmistused 2026. aastal toimuvaks jalgpalli maailmameistrivõistlusteks. Eriti kirglikud jalkajälgijad hoiavad juba toimuvatel AFC- ja CAF-jalgpalliliitude kvalifikatsioonikohtumistel silma peal, kuid magusamad maiuspalad ehk UEFA kvalifikatsioonimatšid on veel paari kuu kaugusel.

Võitjat ennustatakse juba enne võistluse ametlikku algust

Nagu alati, ei saa ühegi võistluse tulemust enne selle reaalset algust ette ennustada, kuid suurvõistluste puhul on välja kujunenud kindlad meeskonnad või riigid, kellele ennustatakse edu juba enne ühegi putsapaari murule astumist. Ehkki mitte kõik kihlveokontorid ei ole veel Maailmakarika-võistlusele omaette sündmuste gruppi loonud, on mõned veebisaidil online-casino.ee leitavad spordiennustusportaalid hakanud vaikselt ettevalmistusi tegema.

Suuremad kihlveokontorid promovad suursündmust seda tutvustavate artiklitega, teised podcasti-episoodidega, mõni vapram on Põhja- ja Lõuna-Ameerika jalgpallimaade kvalifikatsioonimatšide ennustused juba varakult valmis pannud, Aasiast ja Aafrikast rääkimata.

Mida peaks spordikauge inimene teadma 2026. aasta maailmameistrivõistluste kohta?

Kõigepealt, millal ja kus – FIFA World Cup 2026 on kõige esimene jalgpalli maailmakarika-võistlus, mida korraldab suisa kolm riiki. Suurem osa kohtumistest võtab osa erinevatel Ameerika Ühendriikide jalgpallistaadionitel, kuid osade kohtumiste nägemiseks tuleb fännidel minna kas Mehhikosse või Kanadasse. Ehkki kvalifikatsioonimängud on vaikselt pihta hakkamas või juba hakanudki, jääb põhivõistlus 2026. aasta suvekuudele.

Stardivile puhutakse 11. juunil ja lõppfinaal toimub 19. juulil – muide, samal päeval algasid 1980. aasta suveolümpiamängud, mille purjeregatt peeti Tallinnas ja mille maskotiks olnud karupoeg Miška on vanematel lugejatel kindlasti siiani meeles. Kahjuks pole maailmakarika-võistluse maskott veel avalikustatud, kuid kindlasti tõmmatakse maskotilt peagi saladuskate pealt. Viimati toimus ülemaailmne jalkavõistlus USA-s aastal 1994 ning siis oli võistluse maskotiks lühkarite ja spordisärgiga lontkõrvaline koer Striker.

Kes jõuavad lõppvõistlusele?

Kolme riigi ühistöö pole 2026. aasta World Cupi juures ainus omapärane asjaolu. See on esimene maailmameistrivõistlus, mille lõppvooru jõuab 32 riigi asemel 48. Viimati muutus World Cupi formaat aastal 1998, seega on uuendused igati teretulnud. Jalgpallifanatte rõõmustab kindlasti teadmine, et rohkem riike tähendab ka rohkem kohtumisi! 64 asemel 104 – viiskümmend ekstra mängu, millele kaasa elada või mille võitjat ennustada.

Põhimõtteliselt on uus süsteem selline: valikmängudelt jõuab lõppvõistlusele 48 riiki, kellest kolm on korraldajariigid ja 45 selguvad kvalifikatsioonimatšide käigus. Meie maailm on jalgpalli-maailmas jaotatud kuueks suureks riikide grupiks, kust pääseb World Cup turniirile vaid kindel arv riike:

  • UEFA (Euroopa) – vastamisi 54 riiki, kellest pääseb edasi 16;

  • CAF (Aafrika) – kvalifikatsioonivoorus 53 riiki, edasi pääseb vaid 9;

  • AFC (Aasia) – alustab 46 riiki, finaalvõistlusele jõuab 8;

  • CONMEBOL (Lõuna-Ameerika) – 10 riiki ja 6 edasipääsejat;

  • CONCACAF (Põhja-Ameerika, Kesk-Ameerika ja Kariibi saared) – 32 riiki, kellest jääb alles vaid 3, lisaks 3 korraldajariiki;

  • OFC (Okeaania) – kvalifikatsioonimatšides läheb vastamisi 11 riiki, alles jääb vaid 1.

Lõpusirgele jõudnud 48 riiki lüüakse neljakaupa lahku 12-sse gruppi, iga grupi kaks parimat riiki liiguvad järgmisse vooru ja edasi saavad ka kaheksa parimate tulemustega, kuid oma grupis kolmandal kohal lõpetanud riiki. Seejärel jääb 32-st alles 16, 16-st 8, 8-st 4 ja viimaks lähevad vastamini kaks kõige kangemat.

Millised on Eesti šansid World Cupile jõudmiseks?

Arvestades, et Eesti pole kunagi jõudnud ei Euroopa Meistrivõistluste ega Maailmakarika-võistluse lõppvooru, on ka 2026. aastal Põhja-Ameerikasse lendamine arvatavasti õhkõrn unistus. Siiski – lootus sureb viimasena! Eesti rahvusmeeskond läheb MM-valikturniiri raames vastamisi Iisraeli, Moldova ja Norraga ning on täiesti võimalik, et esimesed kvalifikatsioonimängud lõppevad võiduga. Edaspidist on hetkel keeruline ette näha: ehkki edasipääsu-kohti on 16, tuleb rebimine tihe. Asja teeb veel kahtlasemaks teadmine, et I-gruppi, milles asub ka Eesti, jõuab kas Saksamaa või Itaalia – mõlemad kõvad jalkariigid, varasemad Euroopa meistrid ja maailmameistrid.

Juunikuus toimuvatele valikmängudele saab kaasa elada kas teleri või interneti teel, kuid miks mitte minna A Le Coq Arenale “otse” kaasa elama – piletid on juba saadaval! 6. juunil läheb Eesti vastamisi Iisraeliga, 9. juunil Norraga. Märtsis toimuvate Iisraeli ja Moldova mängude asukohta pole veel avalikustatud.

Copy
Tagasi üles