Sugulaste verejanu
Mõte hakata koostama inimkäitumise mudelit läbi suguvõsa kokkutuleku ajab judinad peale, ent on väga õpetlik. Et asi oleks ikka päris õudne, räägib Montefiore väga erinevate inimeste sugulastest: uurime täpsemalt igasugu poliitiliste kuulsuste läbielamisi (kuigi mitte ainult).
Igalühel on oma stoori esitada, kõik tahavad tutvustada peavalu, mida nende sugulased neile on valmistanud.
Figureerivad egiptlased, kreeklased, hiina dünastiad, Ivan Julm, Attila, Tšingis-khaan, Aleksander Suur, Hitler, Putin jne. Kujutage ise ette, et lähete sauna ja seal istuvad kõik eelmainitud juba ees – pakivad vihtasid välja, kontrollivad seebi olemasolu, avavad saunaõllesid, sügavad mune ning lämisevad kõik omavahel ja korraga.
Igalühel on oma stoori esitada, kõik tahavad tutvustada peavalu, mida nende sugulased neile on valmistanud. Suhe sugulastega ei saa iialgi olla lihtne, sest kusagil kukla tagumises osas sosistab alati tõehääleke: "Näe, see tõbras seal on su sugulane! Mis tähendab, et sa oled ise enamvähem samasugune. Mis tähendab omakorda, et ta tuleks maha lüüa!"
Morn perspektiiv, ohkama panev tõdemus, ebameeldiv tunne.
Sugulaste olemus
Sugulaste olemust on maailma õllesaalides, klassiõhtutel, kohtumistel suvaliste inimestega ühetärni hotellides, kolhoosipõldudel kardula järelnoppimistel, juhuslikel vestlustel bussipeatustes jne lahatud aastatuhandeid.
Sugulased on enamasti tüütud, lollakad, jäärapäised, ahned ning egoistlikud – lausa arusaamatu, kuidas issand jumal neid välguga ei löö.
Sugulasi jätkub kõikjale
Ka kirjanduses ei pääse me hirmsatest näidetest. Kohe meenub Graham Greene'i sõnadesse maalitud kole juhtum, mil kellegi inglise vatise ning halli ülikonnaga härrasmehe tädi – kes muuseas tassib endaga kaasas urni oma abikaasa tuhaga, ehkki tegelikult on urnis kanep – osutub džentelmeni emaks.