Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

«MINU PERE MÕRVAMÜSTEERIUM» Inglismaal tuhandete pealtvaatajate ees üles poodud naine osutus koduvägivalla ohvriks

Copy
Elisabeth Brown
Elisabeth Brown Foto: Duo Media

Sel kolmapäeval jõuab Duo 5 ekraanile tõsielulise krimisarja «Minu pere mõrvamüsteerium» episood, mis keskendub Elizabeth Martha Browni sajanditetagusele traagilisele loole. Viimane avalikult hukatud naine Inglismaa edelaosas asuvas ajaloolises Dorseti krahvkonnas mõisteti süüdi oma abikaasa mõrvas ning poodi üles 4000 pealtvaataja ees. Üle 150 aasta hiljem uurivad tema järeltulijad, kas otsus oli õiglane.

Elizabeth Martha Brown (u 1811 – 9. august 1856) mõrvas oma abikaasa John Browni, lüües teda 5. juulil 1856. aastal kirvega pähe. Järgmisel päeval kutsus Elizabeth Martha enda juurde naabri, kes avastas Brownide kodust verise ja surnud Johni. Martha väitis, et abikaasa sai surmava löögi hobuselt, kuid tõendid viitasid koduvägivallale ja seadsid kahtluse alla naise pakutud versiooni.

Juhtum jõudis kohtusse 21. juulil 1856. Süüdistajad väitsid, et Martha tegutses armukadedusest, kahtlustades oma abikaasat noorema naise, Mary Davisega kurameerimises. Kuigi Martha väitis alguses, et on süütu, tunnistas ta lõpuks mõrva üles. Ta selgitas, et John naasis pubist purjus ja vägivaldsena ning ründas teda piitsaga. Enesekaitseks haaras Martha kirve. Oma ülestunnistuses rääkis ta ka aastatepikkusest koduvägivalla all kannatamisest.

John ja Martha.
 John ja Martha. Foto: Duo Media

Hoolimata avalikkuse toetusest ja mõjukate isikute püüdlustest tema karistust leevendada, viidi surmaotsus täide 9. augustil 1856. Hukkamist kogunes vaatama ligi 4000 inimest, nende seas ka tulevane kirjanik Thomas Hardy, keda sündmus sügavalt mõjutas. Hardy leidis juhtumist inspiratsiooni oma romaanile «Tess of the d'Urbervilles», kus peategelane Tess mõistetakse surma oma abikaasa mõrva eest. Hardy kirjeldas Martha hukkamist kui šokeerivat kogemust, mis mõjutas sügavalt tema loomingut.

Martha juhtum tõstatab jätkuvalt olulisi küsimusi: kas surmanuhtluse lõplikkus lubab vigu ning kas naiste kohtlemine õigussüsteemis on tõesti vabastatud soolistest eelarvamustest? Need arutelud jäid päevakajaliseks veel aastakümneteks pärast tema surma ja püsisid aktuaalsed kuni surmanuhtluse kaotamiseni Inglismaal 1964. aastal.

Saates «Minu pere mõrvamüsteerium» uurivad Martha sugulased Fran ja Irene uusi tõendeid, mis heidavad valgust juhtumi seni teadmata aspektidele. Nad püüavad eristada fakte ja legende, rõhutades Martha loo mõju nii kohalikule kultuurile kui ka kirjandusmaailmale.

Õed Fran ja Irene.
Õed Fran ja Irene. Foto: Duo Media

Kas Martha Brown oli süütu või süüdi? Vastust otsitakse Duo 5 tõsielulises krimisarjas «Minu pere mõrvamüsteerium» sel kolmapäeval kell 18.05.

Tagasi üles