Ebamugavust tekitavate probleemide korral on inimestele omane, et nad alustavad lahenduste otsimist siis, kui probleem on juba piisavalt häiriv. Kas erialasele nõustamisele saabuv inimene saab sinult kui psühhiaatriale ja vaimsele tervisele spetsialiseerunult soovituse osta mõnd tinktuuri või on sul jagada teisi nõuandeid?
Esmalt peab mainima, et vaimse tervise probleemid on tänapäeval väga levinud ja paljude teiste tervisehädade tekkerisk ning süvenemine on seotud vaimse tervise häiretega. Minu juhendaja Londonis oli väga hinnatud psühhiaater ja sellega seonduvalt spetsialiseerusin just psühhiaatriale ning vaimsele tervisele. Minu hinnangul on ülioluline, et inimene ise või tema lähedased, miks mitte ka kolleegid, oskaksid potentsiaalseid probleeme märgata ning julgustaksid inimesi nendega tegelema.
Enne, kui konkreetsete soovituste juurde minna, tuleks siiski rääkida sellest, kuidas tänapäevane meditsiin peaks toimima.
Mida sa sellega silmas pead? Arstid ja spetsialistid teevad oma igapäevast tööd, kuulda on vaid patsientide nurinat pikkade järjekordade ja spetsialistide nappuse üle. Palun täpsusta!
Inimene on tervik, ja terviklik peab olema ka probleemide lahendamine. Enamik meist on ilmselt harjunud minema arsti juurde, saama retsepti, ostma selle ravimi apteegist välja, läbima arsti määratud ravikuuri – suure tõenäosusega kirjeldabki see tsüklit, mille patsient läbib. Praeguste teadmiste valguses võiks probleemidega tegelemine olla mitmekülgsem.
Hoian ennast kogu aeg kursis maailma meditsiini arengutega ja juba praegu on olemas üllatavalt palju võimalusi oluliselt komplekssemaks, tõhusamaks ning tihti ka palju ohutumaks tegevusteks. Veelgi üllatavam võib olla asjaolu, et meie endi Eesti teadlased on maailma mõistes väga eesrindlikud ja teinud ära palju selleks, et inimesed saaksid probleemidele parimaid võimalikke terviklahendusi.