Pärast seda, kui Elu24 avaldas teisipäeval artikli tõsielusaatest kuulsaks saanud Karl Reispassi rõlgetest väljaütlemistest, sattus artikli kirjutanud ajakirjanik TikTokis sõimu osaliseks. «Väljaütlemised, mille ainus eesmärk on solvata ning haiget teha, on lubamatud ning õigusvastased. Seda enam, kui solvatakse ajakirjanikku, kes teeb oma tööd,» sõnab Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Maarja Pild-Freiberg.
Labaste väljaütlemistega Karl Reispassist artikli kirjutanud ajakirjanik sattus sõimulaviini alla. Advokaat: kohtusse pöördumise alus on olemas (2)
Teisipäeval avaldas Elu24 loo, mille peategelaseks oli saatest «Armastuse malev» tuntuks saanud 26-aastane Karl Reispass. Nimelt on mees sattunud vihalaviini alla seoses oma rõvedate väljaütlemistega sotsiaalmeedias. «Tulen talle sisse, rindade peale, näkku, juustesse ja igale poole,» rääkis Reispass TikToki videos. Politsei kinnitas Elu24-le, et asi võeti menetlusse.
«Karl Reispassi sõnavõtud sotsiaalmeedias on kahtlemata sobimatud ning labased. Seks alaealistega ei ole kindlasti teema, mille puhul nalja teha või millega tähelepanu püüda,» sõnas politsei esindaja.
See pole sugugi esimene kord: Reispass tegi 2022. aastal lausa ürituse Facebooki gruppi, kus kutsus inimesi üles lastega seksima. Toona kommenteeris noormees Postimehele, et tegemist on lihtsalt naljaga.
Teisipäeva õhtul, kui artikkel oli juba ilmunud, tegi Karl Reispass TikTokis otseülekannet, kus jagas Elu24 artiklit. Samal ajal oli Reispassi kommentaarium täitunud sõimavate sõnavõttudega:
«T*a kui retakad need reporterid on!»
«Saada pakiga jobi Delfi toimetusse.»
Ei puudunud ka otsesed kommentaarid artikli autori Natalja Zjuzkova pihta.
«Tibla l*ts ju!»
«See Natalja mingi l*ts ise vaata üle.»
«See Natalja küll täis debiil.»
Kuid jätkuvalt oli ka kommentaare, mis vihjasid laste seksuaalsele väärkohtlemisele, millega seoses Reispass varemgi uudiskünnist ületanud on. «Mu laps on 11, palun kepi teda,» kommenteeris keegi teisipäeva õhtul Reispassi otseülekande alla.
Lisaks helistas TikTokis hilisõhtul live'i teinud Karl Reispass õhtul ka otseülekande ajal reporter Natalja Zjuzkovale ja Elu24 peatoimetajale Katrin Lustile.
Oma otseülekandes heitis Reispass ka ajakirjanikule ette, et tema vastulauset ei küsitud.
«Soovisin, et ta kirjutaks oma vastulause, et see oleks tema enda sõnadega mustvalgelt kirjas. Samuti ma eeldan, et kui inimene ei vasta talle kirjutatud sõnumitele, vaid helistab kell kümme õhtul TikToki ülekande ajal ajakirjanikele, siis tundub, et tegemist ei ole sooviga anda endapoolne kommentaar täies mahus,» sõnab kolmapäeval Natalja Zjuzkova.
«Nagu sai loos ka mainitud, siis asjaga tegeleb politsei. Loodan siiralt, et tegemist on lihtsalt tähelepanuvajadusega ning ta ei vii ellu enda väljaütlemisi. Nalja võib teha, aga igal asjal on piir. Mismoodi Karl Reispass ning tema jälgijad mind laimasid, see mulle liiga ei tee, sellega tegeleb täna advokaat. Oluline on, et sellised naljad lõppeksid.»
Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Maarja Pild-Freiberg sõnab, et sõim ja rõvetsemine ei ole aktsepteeritav ei ajakirjanike ega ka kellegi teise vastu suunatuna.
«Viimasel ajal paistab, et meie ühiskond on kantud teatud karistamatuse tundest. Justkui Internetis oleks inimesele rohkem lubatud. See ei ole nii! Väljaütlemised, mille ainus eesmärk on solvata ning haiget teha on lubamatud ning õigusvastased. Seda enam kui solvatakse ajakirjanikku, kes teeb oma tööd. Keegi ei ole ära teeninud seda, et tema töö eest karistatakse teda sisuliselt verbaalse vägivallaga. Igal inimesel on sellises olukorras võimalik pöördada kohtusse ja nõuda kahjude hüvitamist,» sõnab Pild-Freiberg.
«Ka käesolevas asjas ei ole ajakirjanik kohustatud olukorda taluma ning tema ründamist puudutavas asjas on kahju hüvitamise nõude esitamiseks ja kohtusse pöördumiseks alus olemas.»
Politsei: ka internetis kehtivad käitumisreeglid
Politsei- ja piirivalveameti (PPA) veebipolitseinik Andero Sepp sõnab esiteks, et politsei on äärmiselt tänulik kõikidele, kes märkavad ja annavad teada veebikasutajatest, kes selliselt laste kohta räägivad, viidates Reispassi märkustele laste seksuaalse väärkohtlemise kohta.
«Ühelgi juhul ja põhjendusega ei ole selline käitumine aktsepteeritav. Sellest annavad tunnistust ka kümned pöördumised PPA poole, kus juhitaksegi tähelepanu antud isiku ebasobivale ja labasele käitumisele. Diskussiooni on võimalik pidada ja tähelepanu püüda paljudel muudel viisidel. Seks alaealistega ei ole kindlasti teema, mille puhul nalja teha.»
Sepp ütleb, et politsei hindab iga juhtumit eraldiseisvalt ning olenevalt olemasolevast infost valib taktika. «Kas pidada inimesega maha vestlus, alustada süüteomenetlust või viia läbi mõni muu toiming. Kindlasti ei jää aga selline sobimatu käitumine veebis tähelepanuta.»
Sepp lisab, et Internet on samasugune avalik koht nagu õueruumgi, kus kehtivad käitumisreeglid ning -normid. «Nii on ka antud isiku puhul tema sõnavõttude teemal alustatud menetlust avaliku korra rikkumise paragrahvi alusel,» ütleb Sepp.
«Kui mõelda sellele, et tipphetkedel on TikToki otse-eetris mitmeid sadu kasutajaid, ei ole veebipolitseinikel kuidagi võimalik kuulata, mida keegi ööpäevaringselt seal eetrisse paiskab. Küll on TikToki sisuloojatel kümneid, kui mitte sadu jälgijaid, kellest igaüks ise saab ja peabki andma panuse selleks, et labasustele või teinekord lausa ka süütegudele punkt panna. Piisab, kui probleemset käitumist märgates andagi sellest veebipolitseinikule märku, kes asjaga edasi tegelevad,» paneb veebipolitseinik inimestele südamele.
«Paraku ei ole võimalik hoida ära seda, et mitte kellegi mainet internetis ei kahjustataks. Kes aga tunneb, et tema mainet kahjustati, saab oma õiguste kaitseks pöörduda kohtusse ja nõuda laimu eest kahjutasu.»