Instagramis ringleb videopostitus, kus teavitatakse tehisintellekti ohtudest ja soovitatakse sel teemal ka oma lastega rääkida. Videos on näha, kuidas laps saab kõne, milles räägib justkui tema ema, kuid tegelikult on tegemist pettusega.
VIDEO ⟩ Veenev võltsing, mis on sündinud tehisaru abil: sellise klooni võib minu lapsele saata kestahes
Instagramist leiab videopostituse, kus näidatakse ema videokõnet oma pojale palvega, et see läheks kaasa talle tundmatu mehega. Kõik näeb välja nagu päris ja tundub, nagu ema helistaks päriselt oma pojale. Tegelikult on tegemist pettusega.
«Pojake, ema siin. Mul sai telefon tühjaks, sellepärast helistan teiselt telefonilt,» öeldakse videos. «Mine selle mehega kaasa, ta on meie sõber. Mine temaga autosse, ta toob su minu juurde. Ole tubli ja kuula tema sõna. Ootan sind!»
Postituse autor sisulooja Elvira Sarajeva ütleb, et videos on tema hääl ja isegi tema kujutis on ekraanil. Selle video tootis aga tehisaru. «Sellise klooni võib minu lapsele saata ükskõik kes. Või saata teie lapsele teie hääle ja kujutisega. See ajab hirmu nahka!» ütleb naine.
«Nii võib ju keegi kasvõi tänaval teie lapsele ligi astuda ja teha temaga tont teab mis koledaid asju. Rääkige oma lastega tehisarust, mõelge välja oma perekonna koodsõna ja saatke see video ka oma sugulastele ja tuttavatele. Teie laste ohutus on teie endi teha!» kutsub Sarajeva kõiki üles.
«Arvestage, et me elame juba ajal, mil kuritegusid sooritatakse AI kaasabil,» öeldakse kommentaarides. «Rääkige lastele AIst ja arendage ka ennast uute tehnoloogiate tundmaõppimisega. See on ainus moodus enda ja oma pere kaitsmiseks.»
«Mida vähem te enda ja oma laste videoid ja fotosid internetti üles laete, seda ohutum on teie elu. Siinkohal tuleb nüüd alla suruda oma edevus,» ütleb teine kommenteerija.
«Sellistest asjadest tuleb rääkida koolides ja nii lastele kui nende vanematele,» leiab kolmas.
«Kas tõesti peab end iga minut Instagramis ja muudes võrkudes filmima ja näitama? Ärge tehke seda ja AI-l pole millestki genereerida. Miks tunnevad kõik vajadust ennast veebis näidata? Kellele seda üldse vaja on? Kes peab nägema, kes mida ja kus teeb, mida sööb, kus puhkab, millega sõidab, mis seljas on jne? Ma olen ilmselt ainuke, kes sellest aru ei saa ja ma ei näita oma elu ega lapsi kõigile,» avaldatakse arvamust.