Ukraina sõda tõi Venemaale põhitoidukaupade nappuse, tekitades esmatähtsate toiduainete vargustelaine, milles üheks peamiselt varastatavaks tooteks on või.
VIDEO ⟩ Venemaa võikriis on pannud pikanäpumehed tegutsema
See on pälvinud tähelepanu ja viitab iga päev kasvavatele majanduslikele raskustele kodanike seas riigis, mis maadleb oma presidendi Vladimir Putini sissetungiga Ukrainasse, teatab Newsweek.
Sotsiaalmeedias ringleval videol on näha, kuidas mees võtab riiulitelt mitu pakki võid, millest osa peidab oma jope alla ja seljakotti ning osa paneb korvi. Seejärel on näha midagi, mis näib olevat ostlejast mehe ja poe töötaja kaklus. Töötaja ajab ostja lõpuks poest välja.
Seejärel peetakse teine mees poes kinni, kuid siis saabub esimene mees ja näib töötajaid ähvardavat. Seejärel näivad mõlemad mehed poest lahkuvat.
Russian Telegram channels report that two men robbed a supermarket in Moscow of 25 packs of butter.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) October 29, 2024
An employee tried to stop them, but then one of the men pulled out a knife.
Police have already detained two suspects, they are 29 and 25 years old. A criminal case was opened.… https://t.co/5AhGLgmh9l pic.twitter.com/U97ux4rfWQ
Anton Geraštšenko kirjutas: «Vene Telegrami kanalid teatavad, et kaks meest varastasid Moskvas ostukeskuse toidupoest 25 pakki võid. Töötaja püüdis neid peatada, kuid siis tõmbas üks meestest välja noa. Politsei on juba kaks kahtlusalust kinni pidanud, nad on 29- ja 25-aastane. Mehi ähvardab kuni kümneaastane vanglakaristus.»
Ta kirjutas teises Xi postituses: «Kuni 2022. aastani tarniti Venemaale võid kõikjalt maailmast, kuid seejärel vähenes import kümme korda, 40 000 tonnilt 4000 tonnile. Pärast 2022. aastat jäi Venemaa turule või tarnijaks vaid Valgevene ja see riik ei suuda nõudlust täielikult rahuldada, kuigi Valgevene kaubad moodustavad 15 protsenti kõigist Venemaa piimatoodetest.»
Until 2022, butter was supplied to Russia from all over the world, but then imports decreased by 10 times - from 40 to 4 thousand tons. After 2022, only Belarus remained as a supplier of butter to the Russian market, and it is not able to fully meet the demand, although its goods… pic.twitter.com/seUVJoxs42
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) October 25, 2024
Newsweek ei saa videote autentsust kontrollida ja võttis kommentaari saamiseks ühendust Venemaa põllumajandusministeeriumiga.
Suuremate linnade, sealhulgas Moskva suured toidupoed on väidetavalt sunnitud varguste vastu võitlemiseks võtma kasutusele kaitsemeetmeid, pannes või suletavatesse lettidesse või kastidesse.
Teise kasutaja Xi postitatud kinnitamata videos on näha võid, mis on poes pandud läbipaistvatesse ja turvalistesse lukustatavatesse karpidesse. Pealkirjas öeldakse: «Venelased on nii madalale langenud, et varastavad nüüd poodidest võid, sest nad ei saa seda endale lubada. Kauplused lukustavad selle plastkastidesse, et oleks ohutu.»
Russians have sunk so low they’re now stealing butter from stores because they can’t afford it. Stores lock it up in plastic boxes to keep it safe.
— Victoria (@victoriaslog) October 28, 2024
Meanwhile, like obedient slaves, they have no problem with their government pouring billions into killing civilians in Ukraine. pic.twitter.com/hHZwUTj4zz
Riigis valitsev puudus tuleneb tarneahela häiretest, lääneriikide sanktsioonidest ja kodumaise tootmise vähenemisest. Nagu teatas riigile kuuluv uudisteväljaanne Moskow 24, on suured võitootmisettevõtted hakanud tootmist vähendama ja peatama oma toodete tarnimist jaekettidele.
Üks tootmisettevõte tõi 2024. aasta kaheksa kuu kumulatiivseks inflatsiooniks 46 protsenti võrreldes 2023. aasta sama perioodiga, osaliselt toorkoore inflatsioonikulude tõttu. Piimatoodete, sealhulgas või hind on aruande kohaselt sel aastal hüppeliselt tõusnud. Või enda hind on tõusnud 55 protsenti.
Mõnede piimatoodete impordipiirangud ja rubla järsk odavnemine on kaubad, näiteks või, muutnud defitsiidiks. Majandusteadlased osutavad jätkuvale inflatsioonile, mida süvendab ülemaailmne toidupuudus, mille tõttu on majanduslikke väljakutseid Venemaal veelgi.
Venemaa kehtestas kaheaastase impordikeelu Euroopa Liidu riikidest, sealhulgas juustu, kala ja liha impordile. Alates Ukraina invasiooni algusest 2022. aasta veebruaris on Newsweek teatanud Venemaa rahvusvahelistest sanktsioonidest põhjustatud inflatsioonist, toidupuudusest ja kõrgetest hindadest.