Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

VIDEO Miks toimuvad USA presidendivalimised alati teisipäeval?

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
USAs toimuvad presidendivalimised 5. novembril 2024. Kandidaadid on demokraat Kamala Harris ja vabariiklane Donald Trump.
USAs toimuvad presidendivalimised 5. novembril 2024. Kandidaadid on demokraat Kamala Harris ja vabariiklane Donald Trump. Foto: Andrew Angelov / Shutterstock

USA presidendivalimised toimuvad teisipäeval, 5. novembril. Ameeriklastel on valida demokraadi Kamala Harrise ja vabariiklase Donald Trumpi vahel. Harris on USA praegune asepresident ja Trump on endine president, kes üritab saada teist ametiaega. Võitjast saab USA 47. president. 

Miks toimuvad USAs valimised teisipäeval, kui paljudes teistes riikides toimuvad valimised tavaliselt nädalavahetusel, mis tundub praktilisem?

USAs olid valimispäevad algselt osariigiti erinevad, kuid 1845. aastal võeti vastu seadus, mis määras kogu riigile ühe valimispäeva. (Algul kehtis see ainult presidendivalimistele, kuid hiljem laienes ka kongressivalimistele.) Tol ajal oli USA veel suuresti agraarühiskond. Põllumeeste jaoks, kes moodustasid suurema osa tööjõust, võttis suure osa aastast põllukultuuride istutamine, hooldamine ja koristamine. Novembri algus oli hea aeg hääletamiseks, sest saagikoristus oli läbi, kuid ilm oli veel suhteliselt pehme, mistõttu ei olnud ohtu, et hobuvankrid oleksid jäänud keset lumetormi.

Siiski olid mõned nädalapäevad paremad kui teised. Kaks päeva ei tulnud kindlasti kõne alla. Enamik ameeriklasi olid usklikud kristlased ja seetõttu jätsid nad pühapäeva puhke- ja jumalateenistuse päevaks. Kolmapäev oli paljudes piirkondades turupäev, mil põllumehed müüsid linnas oma saaki, kirjutab Encyclopedia Britannica.

Lisaks oli mõnikord vaja reisipäeva. Maapiirkondades võis lähim valimisjaoskond olla mitme kilomeetri kaugusel ja autodele eelneval ajastul võis sinna jõudmine võtta aega. Kui inimesed ei saanud reisipäevana kasutada pühapäeva või kolmapäeva, siis see tähendas, et valimispäev ei saanud olla esmaspäeval ega neljapäeval. Ja nii peetigi teisipäeva parimaks võimaluseks.

Põhjus, miks valimispäevaks määrati teisipäev pärast novembri esimest esmaspäeva, oli see, et vältida selle langemist 1. novembrile. Seda päeva peeti ebasoodsaks, kuna osa kristlasi tähistas siis kõigi pühakute päeva ja ka seetõttu, et kaupmehed valisid tavaliselt esimese päeva kuus, et võtta oma eelmise kuu sissetulekud ja väljaminekud kokku.

Kuigi teisipäev valiti mugavuse huvides, nähakse sel päeval hääletamist nüüd sagedamini takistusena. Vähem kui kaks protsenti ameeriklastest töötab tänapäeval põllumajanduses ja enamik inimesi töötab aasta ringi teisipäeviti. Kuna valimisaktiivsus aja jooksul langes, tegid mõned inimesed ettepaneku viia valimised nädalavahetusele. Teised tegid ettepaneku jätta valimispäev teisipäevale, kuid muuta see riigipühaks, mis oleks töötajate jaoks vaba päev. Kuigi need konkreetsed jõupingutused ei ole kandnud vilja, on eelhääletamine ja hääle andmine kirjalikult muutnud kohapeal hääletamise vähem tähtsaks kui varem.

Tagasi üles