Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

VIDEO Kuidas mõjutab ilm USA presidendivalimisi? Just nii palju vihma võib muuta tulemusi

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
USA osariigi Põhja-Carolina, mis sai tugevas tormis kannatada, Asheville'i valmisjaoskond. USAs on presidendivalimised 5. novembril 2024 ja võitja on see, kes saab vähemalt 270 valijamehe hääle
USA osariigi Põhja-Carolina, mis sai tugevas tormis kannatada, Asheville'i valmisjaoskond. USAs on presidendivalimised 5. novembril 2024 ja võitja on see, kes saab vähemalt 270 valijamehe hääle Foto: REUTERS/JONATHAN DRAKE/Scanpix

Vähem kui kahe nädala pärast 5. novembril otsustavad ameeriklased, kas asepresidendist Kamala Harrisest saab USA esimene naispresident või võidab endine president Donald Trump teise ametiaja.

Eksperdid ütlevad, et selle otsuse tegemisel mängib suurt rolli veel üks tegur: ILM.

Pärast orkaane Helenet ja Miltonit, mis laastasid idarannikut Floridast Virginiani, on paljud valijad endiselt taastumisrežiimis ja ei pruugi pääseda valimisjaoskondadesse.

Helene laastav mõju ühele võtmeosariigile Põhja-Carolinale võib valimisi eriti tugevalt mõjutada, ütles poliitstrateeg Bradley Trunk Daily Mailile.

«Põhja-Carolina on üks seitsmest osariigist, mis määrab, kellest saab USA järgmine president,» ütles ta. «Ei ole palju suuremaid panuseid kui see.»

Ka mujal USAs võib keskmine torm märkimisväärselt mõjutada valimisaktiivsust ja meeleolu, ütles Trunk.

Uuringud on näidanud, et vihmasadu mõjutab valimisaktiivsust negatiivselt. Ühe uuringu kohaselt langeb valimisaktiivsus iga hääletuspäeval sadanud sentimeetri vihma kohta 0,95 protsendipunkti.

Kuigi see võib tunduda olematu mõjuna, võib tugev vihm või äärmuslik ilm teoreetiliselt vähendada valimisaktiivsust piisavalt oluliselt, et muuta valimistulemusi.

Vihmane päev võib tekitada ka halva tuju. Kui otsustamatu valija läheb valima pessimistlikult, võib ta olla kalduda hääletama kandidaadi poolt, kelle kampaania põhineb negatiivsusel ja süngusel, ütles Trunk.

Ta väidab, et Trumpi kampaaniastrateegia kuulub sellesse pessimistlikku kategooriasse, samas kui Harrise sõnumid keerlevad optimismi ja tulevikulootuse ümber.

«Kui lähete valimisjaoskonda viletsal päeval ja te ei olnud päriselt otsustanud, keda valida, oleks see alateadlikust seisukohast vaieldamatult Trumpile kasulik,» ütles ta.

Tegelikult on üldine rusikareegel, et vihm tuleb vabariiklastele kasuks, ütles Trunk. Kuid see ei tulene sellest, et kõik vabariiklased korraldavad pessimistlikke presidendikampaaniaid.

«Madalam valimisaktiivsus töötab vabariiklaste kasuks,» ütles Trunk.

Seda seetõttu, et rohkem inimesi kipub hääletama demokraatide poolt ja see on ka põhjus, miks see partei võidab mõnikord rahva, kuid mitte valijameeste hääled, selgitas ta.

Mõned eksperdid usuvad, et hääletamispäeva ilmatingimused on valimisi varem mõjutanud, kuigi see on vähem tõsiasi kui poliitiline järjepidevus, nentis Trunk.

1960. aasta valimiste ajal, kui John F. Kennedy võitis Richard Nixonit, oli hääletuspäev kogu USAs selge ja päikeseline. Mõned eksperdid oletavad, et see andis demokraatidele eelise.

Ja 2000. aastal, kui George W. Bush kandideeris Al Gore'i vastu, oli valimispäev Floridas, nende valimiste otsustavas osariigis, vihmane.

Halb ilm vähendas valimisaktiivsust mõnes Gore'i «kindluses», näiteks Pensacolas ja see võis mängida rolli Bushi presidendikoha kindlustamisel.

Kuid USA on tohutu ja ilm on igal päeval osariikides väga erinev. Niisiis, kuidas saavad lokaliseeritud ilmastikunähtused mõjutada terveid valimisi?

«Lõppkokkuvõttes on see tingitud valijameestest,» selgitas Trunk.

«USAs ei valita presidenti selle järgi, kes saab kõige rohkem rahva hääli, vaid võitmiseks on vaja vähemalt 270 valijamehe toetust,» sõnas ekspert.

Valimispäeva ilm seitsmes võtmeosariigis Pennsylvanias, Georgias, Põhja-Carolinas, Michiganis, Arizonas, Wisconsinis ja Nevadas on tõesti «ainuke ilm, mis loeb», ütles ta.

Seetõttu võib orkaan Helene, mis jõudis 4. kategooria tormina maale 26. septembril, osutuda nendel valimistel võtmetegijaks.

Kuuest kaguosariigist, mida see mõjutas, sai Põhja-Carolina enim kannatada ja on ka ainus mõjutatud võtmeosariik.

Umbes pooled kõigist looduskatastroofi surmajuhtumitest leidsid aset Põhja-Carolinas, mida räsisid paduvihmad, ulatuslikud üleujutused ja tugev tuul.

Ametnikud teatasid 96st tormiga seotud surmajuhtumist ja hinnanguliselt põhjustas Helene vähemalt 53 miljardi dollari (48 miljardit eurot-toim) suuruse kahju ja uuesti üles ehitamise vajaduse.

Kuna Põhja-Carolina elanikud tegelevad seni oma kodude hävinguga, võib kindlalt eeldada, et sellel on valimisaktiivsusele negatiivne mõju, kuid kas see nii ka on, pole veel selge, ütles Trunk.

Kuid kuidas mõjutab valimispäeva ilm hääletamist kogu USAs?

USA ilmaportaali AccuWeatheri juhtiv pika ilmaprognoosi ekspert Paul Pastelok andis DailyMail.comile esialgse prognoosi valimispäevaks kogu riigis.

Ta ütles, et USA kirde-, tasandiku- ja edelapiirkonnas on 5. novembril pehme ja kuiv ilm.

Kuid teistes USA osades võivad hääletustingimused olla ebasoodsamad.

Pastelok ütles, et Mississippi orust Apalatši mägedeni on hoovihmade ja äikese oht ning tormid võivad muutuda tugevaks Tennessee orus, Mississippi oru keskosas ja Ohio oru alamjooksul.

Valimispäeval võib vihma oodata ka Houstonis, Chicagos, Georgia kaguosas ja Florida osades paikades.

Mis puutub äärmuslikesse ilmaohtudesse, siis Pastelok jälgib väga tähelepanelikult võimalikku troopilist tormi, mis Kariibi mere piirkonnas jõudu kogub, kuigi praegu on liiga vara öelda, kas see tegelikult tekib või mõjutab USAd.

Kõik need ennustused on esialgsed ja võivad muutuda.

Osariigid, kus võib 5. novembril olla ilm halb, on Mississippi, Tennessee, Ohio, Texas ja Illinois ning vihm soosib tavaliselt vabariiklasi.

Kuid, kas see võib valimisi Trumpi kasuks kallutada, ütles Trunk, on ebatõenäoline, sest ükski neist pole võtmeosariik.

Veelgi enam, neis osariikides hääletatakse tavaliselt vabariiklaste poolt, nii et vabariiklaste kerge eelis nendes kohtades ei kõiguta valimistulemusi.

«Kuid just halb ilm Põhja-Carolinas võib olla suure tähtsusega,» ütles Trunk.

Tagasi üles