Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

VIDEO Kas siga on õnnelik või kurb? Tehisintellekt aitab välja selgitada

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
Kolm põrsakest. Pilt on illustreeriv.
Kolm põrsakest. Pilt on illustreeriv. Foto: Aleksey Sagitov / Shutterstock

Teadlased töötasid välja tehisintellekti algoritmi, mis suudab tõlgendada sigade häälitsusi, eesmärgiga luua tööriist, mis aitaks talupidajatel loomade heaolu parandada.

Kopenhaageni ülikooli käitumisbioloogi Elodie Mandel-Brieferi sõnul võib see algoritm potentsiaalselt hoiatada põllumajandustootjaid sigade negatiivsete emotsioonide eest, aidates seeläbi parandada loomade heaolu, teatab Reuters.

Taani, Saksamaa, Šveitsi, Prantsusmaa, Norra ja Tšehhi ülikoolide teadlased kasutasid tuhandeid salvestusi sigade häälitsustest erinevates olukordades. Häälitsused olid salvestatud, kui sead mängisid, olid isoleeritud või võistlesid toidu pärast.

«Paljud talupidajad mõistavad hästi oma loomade heaolu, jälgides neid seaaedikus, kuid olemasolevad tööriistad mõõdavad enamasti nende füüsilist vormi,» ütles Mandel-Briefer.

«Loomade emotsioonid on nende heaolu jaoks kesksel kohal, kuid farmides seda ei mõõdeta,» ütles ta.

Algoritm näitas, et väljas, vabapidamisel või mahepõllumajanduslikes farmides peetavad sead, kellel on võimalus poris liikuda ja maapinnas tuhnida, on vähem stressis kui tavapäraselt kasvatatud sead, kes on hoones aedikus. Teadlased usuvad, et seda meetodit, kui see on täielikult välja töötatud, saab kasutada ka talude märgistamiseks, aidates tarbijatel teha teadlikke valikuid, et eelistada vabapidamise õnnelikke sigu. 

«Kui tööriist saab valmis, saavad farmerid oma telefoni rakenduse, mis suudab tõlkida, mida nende sead oma emotsioonidest räägivad,» ütles Mandel-Briefer.

Sigade lühikesed ruigamised viitavad tavaliselt positiivsetele emotsioonidele, samas kui pikad ruigamised annavad sageli märku ebamugavusest, näiteks kui sead suruvad üksteist küna juures. Kõrge sagedusega helid, nagu karjed või kiljumine, tähendavad tavaliselt, et sead on stressis, näiteks kui neil on valus, nad kaklevad või on üksteisest eraldatud.

Teadlased kasutasid neid leide tehisintellekti algoritmi loomiseks.

«Tehisintellekt aitab meil tohutult palju häälitsusi töödelda, aga ka neid automaatselt klassifitseerida,» ütles Mandel-Briefer.

Teadlaste meeskond ei täpsustanud, kas sigade häälitsustest on kuulda ka seda, kas nad tunnetavad, et nad viiakse tapale ja on seetõttu stressis. 

Tagasi üles