Oktoobrikuu viimasel nädalavahetusel istus ETV saate «Hommik Anuga» diivanile ansambel Blind, kes meenutas stuudios vanu aegu. Koos nendega ei olnud diivanil solisti Urmas Voolpriitu, kes kaks aastat tagasi ootamatult meie seast lahkus.
KAKS AASTAT HILJEM ⟩ Bändikaaslased meenutavad Blindi varalahkunud solisti Urmas Voolpriitu
«Ma arvan, et tal on hea meel,» tõdeb varalahkunud Urmas Voolpriidu bändikaaslane Joel Berg pärast helgeid mälestusi täis klippe «Hommik Anuga» saates.
Endine Raadio 2 saatejuht Indrek Ditmann kinnitas 2022. aastal Elu24-le reedel, et 4. veebruaril lahkus siitilmast tema sõber, muusik Urmas Voolpriit. Raadiohääle ja Augustibluusi korraldaja Ditmanni sõnul oli põhjus terviserike ning rohkem ta täpsustada ei osanud: «See oli ootamatu, see ei olnud mingi pikk haigus.»
«Tervis hüppas alt ära,» kinnitab endine bändikaaslane Berg kaks aastat hiljem, «sellega saab selle kokku võtta.»
Berg meenutab Voolpriitu järgmiselt: «Ta oli artist, ta ei olnud otseses mõttes laulja.»
«Inglise keeles on selline hea väljend nagu singer-songwriter,» lisas Blindi liige Mallar Prandi, «laulja, looja, ehk siis enamik lugusid, 99 protsenti, mida Blind esitab, on Urmase lood, mitte laulud, vaid lood.»
Just Voolpriidu talenti nimetab Berg üheks põhjuseks, miks Blindi nii suur edu saatis.
Saatejuht Anu Välba rõhutas, et 2009. aastal pärast 15 tegutsemisaastat lahku läinud Blindist tasub rääkida, sest bänd saavutas palju. Näiteks andsid nad Ameerikas kümneid kontserte.
«Meil on teed ristunud väga paljude heade inimestega, kes meid on aidanud,» viitas Berg sellele, kuidas nad omadega mitmel korral Ameerikasse, sealhulgas New Yorki jõudsid.
«Vedanud,» lisas Prandi.
Esimest korda sattus Blind New Yorki Eesti kultuuripäevadele. «Jälle vedamine, aga siis meil kohalikud sõbrad, [---] olid broneerinud ka esinemised kohalikes pubides.»
Ameerikas olles elati tuttavate ja tuttavate tuttavate juures, mitte hotellides. Ning kuigi Blind sai enda sõnul hea võimaluse veelgi kaugemale jõuda, see võimalus ei realiseerunud. «Selleks hetkeks, kuhu me oma tööga bändi kõrvalt olime jõudnud, oli see loteriipilet võib-olla natuke liiga kallis,» märkis Prandi.
«Eks me kaalusime jah,» viitas bändiliige Andres Ohu suurele võimalusele, «tasustamine oli ka selline, et ega seal enne kokku lepitud ei olnud, et mängite siis, saate nii palju. Tegelikult oli nii, et mängige, vaatame.»
Raha teeniti ja peale maksma ei pidanud, kuid palju Ameerikas ei teenitud. «Teenisime mitte rahas, vaid emotsioonides,» lisas Prandi.
Kas muusikud kahetsevad seda, et nad Ameerikas läbilöömise võimalusest kinni ei haaranud? «Noh, ei, pole mõtet. Ei ole kahetseda,» tunnistas Ohu.
Vaata täispikka saadet «Hommik Anuga» SIIT.
Blind tuleb uute solistidega novembri lõpus 30. juubeliaastaks korraks veel lavale, et esitada oma aegumatuid hitte. Kontsert kannab nime «Blind 30 – Urmase mälestuseks». Rohkem infot leiad SIIT.
Ansambel Blind andis aastatel 1994–2006 ligikaudu 300 kontserti, millest umbes 100 oli väljaspool kodumaad Soomes, Rootsis, Norras, Saksamaal, Poolas, Lätis ja Venemaal. Aastatel 2001–2004 tuuritas bänd ohtralt Ameerika Ühendriikides, kus anti välja ka kaks albumit. USAs on bänd kahel korral üles astutud ka mainekal New Yorgi muusikafestivalil CMJ. 2002. aastal jõudis Blindi singel «Dum Dum» kümnete USA raadiojaamade edetabelitesse. Eestimaalastele on tuntuimad Blindi palad «Astrounaut», «Emmanuelle», «P.O.M.B» ja «One Of A Kind».