Tartu vanglas kelmuste eest karistust kandev Egon Raasild istus täna taas kohtupingis. Mees vaidlustas Tartu vangla nõude, mille kohaselt tuleb tal vanglale hüvitada lõhutud kruus. «Mind provotseeriti seda kruusi lõhkuma,» ütleb ta viidates sellele, et teatud olukordades ei suuda ta ennast kontrollida. Provokatsiooniks peab Raasild seda, et valvur ei olevat vastu võtnud tema taotlust, milles ta avaldas soovi telefonikõne tegemiseks.
KATKINE KRUUS ⟩ Vaidlus vanglaga viis sarikelm Egon Raasilla taas kohtu ette: lõhkusin, sest mind provotseeriti
Tartu maakohtus arutati 25. septembril kohtuasja, mis puudutab kinnipeetav Egon Raasilda (29), kes on vaidlustanud vangla nõude hüvitada kruus, mille ta ühel maikuu hommikul vanglas lõhkus.
Hommikust pärastlõunani kestnud istungil kuulati ära mitmed tunnistajad ning vaadati ka vormikaamera salvestusi 3. ja 4. mai hommikust, mil leidsid aset sündmused, mis kruusi lõhkumiseni viisid.
Sinist vanglariietust kandev Raasild sisenes kohtusaali kahe politseiniku saatel. Kinnipeetav oli lisaks mahukale dokumentide kaustale kaasa võtnud suure musta koti, mille sisse oli ta pannud mustad riided ja teki. Mehe sõnul on need tõendiks sellest, et vangla ei võimalda talle puhtaid riideid. «Need sinised riided anti selleks, et kohtusse tulla. Muidu olen alasti. 24/7 olen alasti, aluspüksid ainult jalas,» ütleb Raasild.
Raasillal on vanglaelule arvukalt etteheiteid. Näiteks väidab ta, et talle määratakse pidevalt kartserikaristusi, teda ei lubata duši alla, ei lubata õue, ei anta riideid ja voodipesu vahetatakse haruharva. «Kõik asjad vanglas maksavad, tasuta pole midagi. Kui 7,60 eurot maksan, siis saan vanglas pesu pesta. Kui raha pole, siis pesu pesta ei saa. Tuleb uued riided osta, aga mul pole raha, et osta riideid. Olen lastekodulaps ja keegi ei toeta mind. Nii mõnigi teine on siin ka alasti, nad on ka lastekodulapsed,» räägib Raasild Elu24-le.
«Minu suhtes on praegu menetluses mitu väärteoasja ja mitu kriminaalasja,» tõdeb Raasild.
Lõhutud kruus
Kuigi Raasild tõi istungi vältel sisse mitmeid vanglaelu puudutavaid teemasid, oli põhirõhk ühel maikuu hommikul lõhutud kruusil. «Arutluse all on väärteo toimepanemine, milleks on vangla vara – kruusi – lõhkumine,» sõnas kohtunik Triin Harak.
Raasild esitas kaebuse 17. juulil 2024 samal kuupäeval tehtud vangla otsuse peale. Kõnealuse otsusega määrati Egon Raasillale karistuseks rahatrahv 20 eurot seoses 4. mail 2024 kella 8.20 paiku Tartu vanglas talle väljastatud vangla kruusi lõhkumisega. Raasild tekitas kruusi lõhkumisega vanglale kahju 3,48 eurot.
Tartu vangla esindajana osales istungil Argo Mikk. Esmalt kuulati tunnistajatena üle kaks vangivalvurit, kes kinnitasid, et lõhkumine toimus.
4. mail hommikuse loenduse ajal leiti Egoni kambrist mõlkis ja aukudega emailkruus. Kuigi Raasillale pakuti võimalust kahju vanglale hüvitada, polnud mees sellega nõus. Ametnik tegi ettepaneku alustada väärteomenetlus vangla vara kahjustamise osas.
Egon lõhkumist ei eita. Vastupidi, ta tunnistab, et on varem lõhkunud mitmeid teisi asju, näiteks telefone. Lõhkumist põhjendab mees esmalt sellega, et lõhkumine on viis püüda valvurite tähelepanu. «Kui tahad midagi vanglas saada, pead lõhkuma,» arvab ta. Teisalt tunnistab ta, et tal on tervisemure, mis väljendub selles, et kui ta ärritub, hakkab ta asju lõhkuma. «Kruusi viskasin puruks seetõttu, et mind provotseeriti,» ütleb ta.
«Sellel hommikul viskasin kruusi puruks, aga samal lõunal valati sinna katkisesse kruusi mulle piima, mis voolas sealt välja,» ütleb Egon. Kõnealusel hommikul hakkas mees lõhkuma seetõttu, et valvur ei võtnud väidetavalt vastu avaldust, mille Raasild oli teinud, et paluda võimalust helistamiseks. «Kui kinnipeetav soovib helistada, peab ta tegema kirjaliku avalduse,» ütles tunnistajana ütlusi andnud valvur, kellele ei meenu, et Raasild oleks talle tol hommikul õigeaegselt avalduse esitanud. Pesemisvõimaluste kohta rääkis valvur seda, et vangla selles osas, kus Egon viibib, on kambrid, kus pesemisvõimalus puudub ning 2 korda nädalas, kolmapäeviti ja laupäeviti, viiakse sealseid kinnipeetavaid pesema.
Vangla esindaja näidatud kaamerasalvestistest nähtus, et kui valvurid loendamiseks Raasilla kambrisse sisenesid, oli mees aluspükste väel. Rõivaid salvestiselt ei paistnud. Ühe valvuriga tekkis sõnavahetus, kui Raasild vastas, et tal pole riideid selga panna, sest need võeti temalt ära. Kui esimeses kaamerasalvestises oli kruus veel terve, siis järgmises salvestises oli näha, kuidas 4. mai hommikul loendust teinud teine valvur võttis endaga kambrist kaasa katkise kruusi, mille sang oli kaduma läinud. «Kus see sang on huvitav?» küsis valvur auklikku kruusi vaadates. Ka selles kaamerasalvestises oli Raasild aluspükste väel ning valvur juhtis tähelepanu sellele, et ta peaks ennast riidesse panema.
«Oli loendus, tahtsin anda valvurile taotluse helistamise osas, aga ta ei võtnud seda vastu. Helistasin valvurile, aga ta pani kõne kinni. Hakkasin luugiga lõhkuma. Pildusin kruusi nii kaua, kuni valvur tuli ja võttis vastu mu taotluse. Mul oli helistamine nii tähtis, see oli mul kokku lepitud,» rääkis Raasild.
«Neid asju on palju, mida olen lõhkunud ära,» tunnistab Egon. «Ma ei suuda ennast taltsutada. Ma ei talitse ennast, ma lõhungi, kui mind provotseeritakse. Aga mind peetakse terveks.»
Järgmine istung kõnealuses kohtuasjas toimub 10. oktoobril videosilla vahendusel.