E-piletid on otsas! Jaanipäev toob saartele inimmassid ja pikad praamijärjekorrad

Kristiina Reimand
, reporter/toimetaja
Copy
Jaanipäev toob ilmselt pikad praamijärjekorrad.
Jaanipäev toob ilmselt pikad praamijärjekorrad. Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI / kuvatõmmis praamid.ee lehelt

TS Laevad esindaja kinnitab, et ettevõte on jaanipäevaks valmis ja üle Väinamere viiakse kõik, kes suursaartele 21. juunil minna soovivad ja sealt 24. juunil tagasi tulevad.

Pole saladus, et mandrieestlased kihelevad jaanipidustuste ajaks Eestimaa saartele ning e-piletid on juba suuresti välja müüdud, mõni koht on veel vaid varahommikul lahkuvatele praamidele. 

Juba neljapäevased e-piletid Saaremaale on suuresti välja müüdud, sama on ka reede ja laupäevaga. 

Esmaspäeval on aga suur tung tagasi manderile saada ja e-piletid Kuivastu-Virtsu liinil on 24. juuniks välja müüdud. 

Foto: Kuvatõmmis praamid.ee lehelt

Ka Hiiumaale on suur tung 21. ja 22. juunil ning e-piletid on juba otsas. Tagasi mandrile soovivad inimesed saada 24. juunil ning e-piletid on juba otsas ka selleks päevaks. 

Siiski ei tähenda e-piletite väljamüümine seda, et praamile ei saa. Sadamakassast saab osta pileti üldjärjekorda, kuid pilet ei garanteeri kohta järgmisele reisile.

Rahulikku meelt ja joogivett

«Jaanipäeval suureneb suursaartele reisijate arv eeldatavasti kaks korda võrreldes jaanipäevale eelneva nädalavahetusega,» ütleb TS Laevade teenindus- ja kommertsvaldkonna juht ja juhatuse liige Katrin Aron.

TS Laevade esindaja ütleb, et ettevõte on jaanipäevaks valmis ja üle Väinamere viiakse kõik, kes suursaartele 21. juunil minna soovivad ja sealt 24. juunil tagasi tulevad.

«Jaanipäev toob saartele palju reisijaid ja ilmselt ei pääse me järjekordadest ka selle aasta jaanipäeval. Töötame igapäevaselt selle nimel, et nii laadimise- ja lossimise-, kui ka kassaprotseduurid toimuksid võimalikult sujuvalt ning ka meie laevad sõidavad maksimaalse sõidugraafiku alusel. Lisaks on alates 20. juunist Saaremaa liinil lisalaevana abiks ka Regula. Vaatamata sellele on siiski võimatu ette ennustada, kui palju sel jaanipäeval autosid järjekorda ootama tuleb ning kui pikaks ootejärjekorrad kujunevad,» lisab Aron.

Praamijärjekord Virtsu sadamas.
Praamijärjekord Virtsu sadamas. Foto: Sander Ilvest

Reisi sujuvaks kulgemiseks soovitab Aron varuda kõikidel e-piletita saartele minejatel ja saartelt tulijatel rahulikku meelt, joogivett ja autosse tegevust. Samal ajal kui järjekord koguneb, käib TS Laevades kibekiire töö nii laevadel kui kontoris, et hinnata järjekorra liikumist ja lisareiside vajadust.

«Arvame, et saartelt soovib kõige rohkem inimesi tagasi tulla 24. juunil. Seega, kui soovite hoiduda pikkadest järjekordadest ning teil on võimalik valida tagasitulekuks teine kuupäev, siis soovitame tagasi tulla mõnel teisel päeval. Nendel aga, kellel on vajalik 24. juunil tagasi mandrile tulla, soovitame järjekorda võtta paratamatusena ning säilitada hea tuju selle kiuste,» lisab Katrin Aron.

Neil, kes on soetanud endale e-pileti, soovitab TS Laevad kohale tulla ostetud reisile, mitte teisel ajal üldjärjekorda ootama.

«Rahvarohkel ajal on see ülimalt oluline, et vältida ummikute tekkimist. Kui saabutakse sadamasse reisi algusajast oluliselt varem, palume kindlasti jälgida kassade kohal olevatelt tabloodelt, millisele reisile registreerimine toimub. Kui piletil märgitud reisile registreerimine veel ei käi, siis palume sadama parklas ära oodata enda reisi registreerimise alguse. Eelmise reisi registreerimise ajal tõkkepuu alt läbi sõites suunatakse sõiduk üldjärjekorda ning kaob koht eelisjärjekorras. Lisaks palume Virtsu-Kuivastu liinile tulla kohale 15–20 ja Hiiumaa liinile 30 minutit enne reisi väljumist,» paneb Aron reisijatele südamele.

Aron lisab, et kui midagi reisiplaanides muutub, siis piletit saab muuta vabade piletite olemasolul kuni 15 minutit enne piletil märgitud reisi algust.

Iga sentimeeter loeb!

Oluline on ka õige parkimine autotekil. 

Aron ütleb, et paratamatult ei jõua madrused kõikide autode juurde, kuigi seda oodatakse. Siin on taaskord reisijatel võimalik abiks olla. Soovituslik vahe eesoleva sõidukiga on ca 30 cm. Liiga suure vahe jätmine eesoleva sõidukiga tähendab, et seda vähem sõidukeid mahub laevale.

«Parkida tuleb ettenähtud kohale kohe, sest kui kõik sõidukijuhid hakkavad eelnevalt peatuma näiteks reisijate välja laskmiseks, siis mõjutab see oluliselt laadimise aega ja laev võib graafikust maha jääda, lisaks tekivad pikad vahed sõidukite vahele, sest järgnevad juhid pargivad juba ära enda ees oleva sõiduki järgi,» lisab Aron.

Kuigi tundub, et kõige pikemad järjekorrad võivad tekkida just jaanipäeval, siis tegelikkuses reisib kõige rohkem inimesi suursaartele just juulikuus.

Juulikuus ja augusti alguses võib iga nädalavahetust autode ja reisijate arvus võrrelda jaanipäeva nädalavahetusega. Seega, kui on kindel soov nädalavahetuseks Muhu-, Saare- või Hiiumaale sõita, soovitab TS Laevad soetada e-piletid aegsasti.

«Kui aga juhtub ikkagi nii, et eelmüügist piletite soetamine ei õnnestunud, siis ei tasu meelt heita – igale laevale mahub ka üldjärjekorrast sõidukeid – lihtsalt tuleb pisut rohkem aega varuda.» 

Tagasi üles