Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Džomolungma suurpuhastus: luustik, neli surnukeha ja 11 tonni prügi

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Väike osa 11 tonnist prügist, mille Nepali sõdurid selle aasta ronimishooaja järgselt maailma kõrgeimalt mäelt Džomolungmalt alla tõid. Lisaks prügile toodi ära üks luustik ja neli surnukeha.

Nepali relvajõudude sõdurid tõid iga-aastasel koristusoperatsioonil maailma kõrgeimalt mäelt Džomolungmalt alla 11 tonni prügi, neli surnukeha ja ühe skeleti.

Neljandat korda tehtud töö, milles koristajad läksid Džomolungma tipuni välja, kestis 55 päeva, ning hõlmas ka Džomolungma naabermägesid Lhotset ja Nuptset.

Mittelagunevad jäätmed ning surnukehad ja luustik toimetati Nepali pealinna Kathmahdusse, teatab The Himalayan Times.

Nepali kaitseväe esindaja Prabhu Ram Sharma ütles koristusmissiooni lõputseremoonial, et hoolimata rasketest ilmastikutingimustest, olid koristajad edukad ning Nepalile on puhas looduskeskkond väga tähtis.

«Samuti on Nepali kaitsevägi koolitatud, et tulla toime õnnetuste ja muude olukordadega kõrgel Himaalaja mäestikus. Koristuskampaania läbiviimine on keeruline, väljakutseid pakkuv ja seiklusrikas ülesanne, kuna enamik mägesid on praegu sulamas,» lisas Sharma.

India kanali NDTV andmetel on alates 2019. aastast koristustööde käigus toodud ära 12 surnukeha ja 180 tonni prügi.

Briti ringhäälingu BBC teatel on Džomolungma nõlvadel hinnanguliselt üle 50 tonni prügi ja üle 200 surnukeha.

Viimane ronimishooaeg maailma kõrgeimal mäel lõppes mai lõpus ja sel hooajal sai surma kaheksa mägironijat. Eelmise aasta ronimishooajal hukkus 18 ronijat.

Aasias Himaalaja mäestikus asuv Džomolungma on merepinnast kõige kõrgemal asuva tipuga mägi maailmas, olles 8848 meetrit kõrge.

Mäe tippu jõudsid 1953. aasta 29. mail esimeste inimestena uusmeremaalasest mesinik Edmund Hillary ja nepaallasest šerpa Tenzing Norgay.

Kommentaarid
Tagasi üles