Ei, ka selles punktis sm Stalin ei eksinud.
Ohvitseri au
Niisiis oli 1941. a. suvel tegemist tavalise tagala-puhastus-operatsiooniga vahetult (s.t. kaks nädalat) enne rünnakut. Tõsi: 1941. a. küüditamise korraldajaks oli NKVD, kuid sõjas ei pidanud ta olema üksnes repressiivne karistus- (tõkkesalkade näol), vaid ka sõjaline jõud. Moskva legendaarsed kaitsjad 1941.a. detsembris (ja me peame ilma mööndusteta andma au nende kangelaslikkusele) ei olnud regulaarne Punaarmee, kes oli selleks ajaks purustatud, vaid ootamatult Wehrmachtiga silmitsi jäänud ofensiivsete relvajõudude kolmas eshelon, mille moodustasid NKVD relvajõud, tagala vahiteenistuse väeosad (n.ö. relva-GULAG) ja hiljem – Kaug-Idast toodud reserv.
Polnuks Hitlerit, vallutanuks Stalin mitte pool, vaid terve Euroopa ja punane võidulipp oleks saanud lehvima mitte Berliinis, vaid Lissabonis.
Ja üksnes siis, kui me ilma iroonia ja vihata oleme valmis tunnistama, et nõukogude propaganda loosung sellest, et Stalin oli „kõigi aegade ja rahvaste geenius“ on suures osas õige, saame me aru sellest, et Eesti Vabariik ei langenud 1940. a. juhuste ja kapriiside tõttu, vaid oligi määratud etendama ohvri osa väga suures üle-Euroopalises draamas.
Kui küsisime Juhan Aarega Suvorovilt oma telefilmi jaoks („Põlevad piirid“) – „kas Eesti armee oleks pidanud 1940. aastal NSV Liidule vastu hakkama?“, vastas ta: „Ainuüksi sellise küsimuse esitamine oli riigireetmine ja ohvitseri-au nõudnuks küsijalt seda, et ta lasknuks endale kuuli pähe.“
Seda, et meie sõjaväe-juhid eelistasid vangilaagrit ja GULAG-i-lobi („balandat“) ohvitseri-aule oli nende eneste, mitte sm Stalini valik.