Tänapäeva maailmas domineerib mumifitseeritud vaaraodest Giza suure püramiidini iidse Egiptuse ikonograafia. Kuid vähesed teavad, et egiptlased jätsid maha ka praktilisema pärandi: maksud ja haldusjuhtimise põhimõtted.

Maailma varaseim teadaolev maksusüsteem tekkis Egiptuses tsivilisatsiooni koidikul, umbes aastal 3000 eKr kui esimene dünastia ühendas Alam- ja Ülem-Egiptuse. Vana Mesopotaamia järgis peagi eeskuju. See süsteem püsis tuhandeid aastaid, jätkudes ka pärast Vana-Egiptuse lagunemist esimesel sajandil eKr ja kehtib ka tänapäeval. Kuigi Vana-Egiptuse maksusüsteemid arenesid ja mitmekesistusid aja jooksul, jäi põhikontseptsioon samaks: riik võttis elanikelt makse oma toimimiseks ja sotsiaalse korra säilitamiseks. Egiptlastel oli vaja rahastada kuninglikke ehitusprojekte ja välissõdu, kirjutab Smithsonian Magazine.

Vana-Egiptuse halduse ja erinevate maksusüsteemide pärand tulumaksudest tollimaksudeni on tänapäevastes valitsemisvormides hästi nähtav, ütles Inglismaa Cambridge'i ülikooli egüptoloog Toby Wilkinson, kes on raamatu «The Rise and Fall of the Ancient Egypt» («Vana-Egiptuse tõus ja langus») autor.