PILTUUDIS Talveunest üles! Kakumäe terviserajal tervitas möödujaid mürkmadu

Elu24
Copy
Rästik.
Rästik. Foto: Erakogu

Rästikud on liikvel!

Facebooki grupis «Kakumäe elanikud» jagas üks sealne elanik terviserajal klõpsatud fotot. «Ninad telefonist välja!» juhtis ta tähelepanu terviserajal kevadist ilma nautinud rästikule. 

«Hakkab pihta... Pilti vaadates juba käivad judinad üle selja,» kommenteerib üks fotot.

Rästik Kakumäel.
Rästik Kakumäel. Foto: Erakogu

Mida teha, kui rästikut kohtad?

Eestimaa Loomakaitse Liidu juhatuse liige ja roomajate spetsialist Kadri Võrel soovitab rästikuga kokku puutudes rahulikult eemalduda, sest madu ise ründama ei kipu, vaid soovib inimesest eemale saada.

«Rästik läheb igal juhul eemale, ei maksa teda ärritama hakata,» selgitab Võrel. «Eest jooksmisel ei ole mõtet, sest järele ta tormama ei hakka. Ta on suhteliselt aeglane ja üsna pime, nii et inimest ta hästi ei näe.»

Ka terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder on varem sõnanud Virtuaalkliinikule, et tegemist on suhteliselt ara loomaga, kes enamasti inimese lähenedes põgeneb.

Virtuaalkliinik kirjutab, et rästikutega asustatud piirkondades metsa minnes tuleb kanda sobivaid jalanõusid ning olla ettevaatlik näiteks puuõõnsuste uurimisel ja paksu rohu sees liikudes. 

Kuivõrd suvi ei ole enam kaugel, tasub meeles pidada, et kuumadel päevadel otsivad ka rästikud nagu inimesedki veest jahutust.  

Kui kohtad rästikut, siis lase tal minna rahulikult oma teed!

Mida teha rästikuhammustuse korral?

Levinumad sümptomid pärast rästikuhammustust on turse, nahavärvuse muutus, seedehäired ja vererõhu langus.

Rahusta kannatanut ja palu tal liikumatult olla. Säilita ise rahu!

Muuda hammustuskoht liikumatuks! Kui hammustuskoht on käel, siis eemalda sellelt kõik sõrmused ja ketid!

Ära proovi seiklusfilmides nähtule tuginedes hammustuskohta noaga välja lõigata ega mürki välja imeda! Ka žguti paigaldamine ei takista mürgi levikut.

Kannatanule võib anda mõõdukas koguses vett juua, eriti kui hammustuskohas on tekkimas turse ja kannatanul on janu. NB! Kui kannatanu oksendab või tal on hingamisraskused, siis on söömine ja joomine ohtlik.

Vii kannatanu lähimasse haiglasse. Hoia kannatanu võimalikult väheliikuvana!

Helista mürgistusteabekeskusesse 16662 või häirekeskusesse numbril 112.

Rästikud on liikvel: kuidas käituda maohammustuse korral?

Märksõnad

Tagasi üles