:format(webp)/nginx/o/2023/11/10/15710172t1h3956.jpg)
Valga põhikooli õppejuht Airi Laine jääb šokeerivaid videoid kommenteerides napisõnaliseks, ent kinnitab, et «kool tegeleb antud juhtumiga seadusandluse piires».
«Valga põhikoolis kiusatakse niimoodi lapsi. Seda on jube vaadata!» kirjutas lugeja kolmapäeva õhtul toimetusele. Ei möödunud kaua, kui saabus teine, kolmas ja neljaski vihje, mis puudutasid mõned päevad tagasi Valga kooli koridoris aset leidnud julma kiusamist.
«Valga põhikoolis toimus kahetsusväärne sündmus, mida ei pea kirjeldama, kuna videos on kõik olemas. Politsei küll tegeleb asjaga, kuid kuidas juhtub selline asi kiusamisvaba kooli siseruumides, kus liigub kooli personal,» ei suuda vihje saatja mõista.
Toimetuseni jõudnud videoklippidelt on näha, kuidas üks tütarlaps seisab kooli koridoris, kui äkitselt tirib teine tüdruk teda juustest. Juba hetk hiljem tõmbab seesama tüdruk, kes juustest tiris, kooliõe keset koridori pikali maha. Nii, et viimase telefon käest lendab. Snapchatis levivatelt kaadritelt on näha ka šokeeriv hetk, kuidas üks noormees maha kiusu ohriks langenud kooliõele tugevalt jalaga vastu selga lööb.
Kui vägivallatsemise ohvriks langenud tüdruk koridorist lahkub, saab ta teisegi jalalöögi selga. Taamalt kostub teiste tüdrukute kiljeid ja naeru.
Lõuna-Eesti Postimees kirjutab, et neile teadaolevalt sai intsident alguse kahe tüdruku omavahelisest tülist. Ohver käib 7., rünnanud poiss 8. ja rünnanud tüdruk 6. klassis.
Politsei algatas menetluse
Veebipoliseinik Janar Koemets teatas kolmapäeva õhtul Facebookis, et politsei on juhtumi asjus menetluse algatanud. «Valga politseiametnikud on saanud mitmeid teateid seoses Valgas filmitud ja veebis levivatest videotest noorte omavahelisest konfliktist. Valga politsei on antud juhtumist teadlik ja alustanud menetluse,» seisis postituses.
Nii mõnedki on aga politsei Facebooki jäetud teadaandest hämmingus. «Laste omavaheline konflikt??? Ilus pealkiri... aastaid on selles koolis probleem vägivallaga. Aastaid! Selliste laste koht pole küll tavaline kool!» Teinegi märgib, et tegu ei ole noorte omavahelise konfliktiga, vaid selge rünnakuga tütarlapse vastu. «Väga vastik on vaadata, et isegi tütarlapsed tunnevad mõnu teise alandamisest.»
Noormees peeti politsei poolt kinni
Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Valdo Gerassimov kinnitas, et juhtumi uurimiseks on alustatud kriminaalmenetlust kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel. «Noormees, kes videos kannatanu suhtes vägivallatseb, on kuni 48 tunniks kuriteos kahtlustatavana kinni peetud ja temaga viiakse läbi menetlustoiminguid,» lisas ta. «Tegutseme aktiivses koostöös politseiga selle nimel, et kõik juhtunuga seotud asjaolud kriminaalmenetluses välja selgitada.»
Valga põhikooli õppejuht Airi Laine jäi juhtumit kommenteerides napisõnaliseks, ent sõnas: «Kool tegeleb antud juhtumiga seadusandluse piires.»
Laine kinnitas, et on ohvrile pakkunud igakülgset abi. «Oleme ohvriga tegelenud ja pakkunud tuge, mis meil võimalik on. Ka riikliku ohvriabi näol.»
/nginx/o/2023/11/22/15735644t1h3e77.jpg)
Valga piirkonnapolitseinik Marek Käis: «Oleme konkreetsest juhtumist teadlikud ning selle osas on alustatud kriminaalmenetlust. Piirkonnapolitseinikud puutuvad igapäevaselt kokku erinevate teemadega seoses koolide ning lastega. Enamik kiusamisjuhtumeid saavad lahendatud koolisiseselt ning politseiga võetakse ühendust tavaliselt juhul, kui oma jõududega pole võimalik enam hakkama saada. Paraku on paljud juhtumid seotud erinevate kiusamistega. Kiusamine võib olla erinev, näiteks kellegi asjade äravõtmine, internetis solvamine kuni väga inetult ütlemisteni. Kahjuks mõnikord võib kiusamine muutuda ka füüsiliseks.»
«Politsei läheneb igale juhtumile eraldi. Me alustame kõigepealt asjaolude väljaselgitamist ja vestleme osapooltega. Sageli selgub, et kiusamise taga on tähelepanupuudus, puudulik kodune kasvatus või negatiivne eeskuju. Kiusamisjuhtumit lahendades vestleme kiusajaga ja püüame panna teda mõistma, et tema käitumine on väär. Sama oluline on pakkuda abi ja tuge kiusamise all kannatanud noorele. Proovime alati koostöös kooli või lastekaitsega olla noore jaoks olemas ning pakkuda talle sellist abi, mida ta vajab.»
«Väga tähtis roll on ka koolil, kes saab lapsi kiusamisest ja selle kahjulikkusest teavitada ja neid toetada. Näiteks on paljud koolid kutsunud politseid või tuntud inimesi koolikiusamisest rääkima. Lahendamatuid olukordi pole olemas, mistõttu on oluline, et laps ei jääks oma murega üksi ega kardaks probleemidest rääkida.»
Kui Sind või kedagi teist kiusatakse:
räägi sellest usaldusväärse isikuga (õde, vend, sõber, klassikaaslased jne);
teata koolivägivallast või kiusamisest oma vanematele;
teavita vägivalla juhtumist kooliga seotud isikuid (klassijuhataja, psühholoog, sotsiaaltöötaja, logopeed, direktor, vm);
ära jaga edasi kiusamisest levivaid videoid ja fotosid;
helista lasteabi telefonil 116 111;
teavita politseid 112.