Hiirhallides pintsakutes ülemused kogunesid kokku, naersid mürinal, lasid rahvakunstiansambli balalaikadel kõlada ja muttidel ümber laua tantsida; iga hinna eest üritati vaatleja valimiskastide juurest eemale meelitada. Pakuti ohtratest kvantumites kohalikku kompotti, moosi, aiasaadusi ning meeletutes kogustes viina.
Tegelikult pole Valgevene kolhoos ja Batka heatahtlik kolhoosniesimees, kes jälgib, et traktor künnaks põldu ja vilja kannaks muld.
Kuri punane politruk
Lukašenka tegelik olemus ja ka ajalugu on oluliselt kurjakuulutavam. Ta ei olnud mitte mingi legendaarne kolhoosiesimees, vaid pesueht punane komissar, kes oma karjääri rajas kommunistlikule ideoloogiatööle. Teada on, et kooliajal kuulus sirguv diktaator kindlalt raskesti kasvatatavate laste kategoorias. Näiteks oli ta pidevalt arvel miilitsas. Nii et saatuse iroonia missugune, sest praegu on kogu Valgevene miilits arvel tema juures.
Lukašenka ei olnud mitte mingi legendaarne kolhoosiesimees, vaid pesueht punane komissar.
Lukašenka õppis esmalt pedagoogilises instituudis ja sai ajaloo ning kommunistliku ühiskonnaõpetuse õpetaja kutse. Hiljem lõpetas ta veel olude sunnil põllumajandusakadeemia ja temast sai ökonomist, põllumajandusliku tootmise organiseerija.
Edasi läks vudinal mööda samasugust punast politrukijalgrada: Sõjaväes teenis Lukašenka KGB piirivalvevägedes Brestis, väeosa poliitosakonna instruktorina.
Niisiis, juba udusulgedes Lukašenka polnud midagi muud kui alamastme punane politruk.
Pärast sõjaväge jätkus tema ideoloogiatöötaja laperdav lend. Vaatame siis üle, kuhu elutee Lukašenkat tassis.
"Mõttetute riikide aabitsast" loeme: kõigepealt sai ta ametisse Mogilevi (valgevene keeles Mahiloŭ) linna toitlustamisvalitsuse komsomolikomitee sekretäriks. Edasi tulid ametid üleliidulises ühingus Teadus ja 1980.–1982. aastal punaarmee tankiroodus komandöri asetäitjana poliitalal. Alles seejärel pööras politruk suuna põllumajanduse suunas. Või mis suunas, partei ja valitsus suunas tema käekäigu uutele radadele. Poliitiliselt kindel ja ideeliselt vankumatu seltsimees suunati Mogilevi oblasti kolhoosi Udarnik (Lööktööline) esimehe asetäitjaks. Juba aasta hiljem leiame Lukašenko ehitusmaterjale tootnud tehase direktori asetäitja ametist. Nõukogude Liidus tähendas igasugune juhi asetäitja nimetus just kommunistliku ideoloogia- ja organiseerimistöö korraldamist. Seetõttu loogiliselt jätkab Batka Lukašenko aastatel 1985–1987 ikka sealsamas Mogiljevi oblastis Lenini-nimelise sovhoosi politrukina ehk siis kompartei komitee sekretärina. Ja alles 1987. aastal saab Batka Lukašenkost sovhoosi Gorodets direktor.