Stone age wall found at bottom of Baltic Sea ‘may be Europe’s oldest megastructure’ https://t.co/pIzOjZbbCT
— Guardian Science (@guardianscience) February 12, 2024
Saksamaa Läänemere rannikuvetest avastatud kiviaegne müür võib olla vanim teadaolev inimeste ehitatud megastruktuur Euroopas, väidavad teadlased.
Peaaegu kilomeetri pikkuselt Mecklenburgi lahes merepõhjas olevat müüri märgati juhuslikult, kui teadlased kasutasid mitmekiirelist sonarisüsteemi uurimislaevalt, mis oli rannast umbes kümne kilomeetri kaugusel merel, teatab The Guardian.
Blinkerwalli nime kandva konstruktsiooni lähemal uurimisel selgus umbes 1400 väiksemat kivi, mis näivad olevat paigutatud ühendama ligi 300 suuremat rahnu, millest paljud olid inimrühmadele liigutamiseks liiga rasked.
Veealust müüri, mida kirjeldatakse kui põnevat avastust, katab 21 meetrit vett, kuid teadlased usuvad, et selle ehitasid kütid-korilased maale järve või soo äärde rohkem kui 10 000 aastat tagasi.
Sunken Ruins Of A 10,000-Year-Old Megastructure Found In The Baltic Seahttps://t.co/hLtUgfXZuK
— IFLScience (@IFLScience) February 12, 2024
Kuigi müüri eesmärki on raske tõestada, arvavad teadlased, et see oli jahimeeste abivahend põhjapõdrakarja jälitamisel.
«Kui loomi jälitada, järgivad nad neid struktuure, nad ei ürita neist üle hüpata,» ütles Jacob Geersen Leibnizi Läänemere Uurimise Instituudist Warnemündes, mis on Saksamaa sadamalinn Läänemere rannikul.
«Idee oleks luua kunstlik pudelikael teise müüri või järvekaldaga,» lisas ta.
Teine müür, mis kulges kõrvuti Blinkerwalliga, võib olla mattunud merepõhja setetesse, kirjutavad teadlased ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.
Teise võimalusena võis sein loomad lähedalasuvasse järve sundida, aeglustades nende liikumist ja muutes need odade või vibude ja nooltega relvastatud ja kanuudes varitsenud inimestele lihtsaks.
971 meetri pikkuse müüri suuruse ja kuju põhjal peavad Geersen ja tema kolleegid ebatõenäoliseks, et see tekkis looduslike protsesside tõttu, näiteks hiiglasliku tsunami tõttu, mis kive oma kohale nihutas, või kivide mahajäämist sellisel kujul liikuva liustiku poolt.
Valdavalt alla meetri kõrgune müürinurk muudab suuremate rändrahnudega kohtudes suunda, mis viitab sellele, et nende ühendamiseks on meelega pandud väiksemaid kivihunnikuid. Kokku kaaluvad müüri kivid arvatavalt üle 142 tonni.Kui müür oli iidne jahirada, ehitati see tõenäoliselt enam kui 10 000 aastat tagasi ja uppus merepinna tõusuga umbes 8500 aastat tagasi.
«See asetab Blinkerwalli maailma vanimate teadaolevate jahiarhitektuuri näidete hulka ja potentsiaalselt muudab selle Euroopa vanimaks tehislikuks megastruktuuriks,» ütlesid teadlased.
Geersen soovib veealust paika uuesti külastada, et rekonstrueerida iidne maastik ning otsida loomade luid ja inimeste esemeid, näiteks jahipidamisel kasutatavaid, mis võivad olla mattunud müüri ümbritsevatesse setetesse.