Kõik mälestused märgivad ka seda, kuidas tähtsat osa Tartu rahu sõlmimisel mängis ehtne prantsuse konjak. August Rei mäletab, kuidas seda konjakit tõi Poska kaasa Pariisist ning kuidas ta selle Tartus maha oli lasknud matta – nii et iga hommikusööögi ajal tervitas teda mullane pudel.
Kaarel Robert Pusta kirjutab: "1919. aasta varakevadel suri Pariisis väga kõrges vanuses tsaar Aleksander II morganaatiline abikaasa vürstinna Jurevskaja, kelle pärandi likvideerija Kotšubei saatis ka meie saatkonnale pakkumise Napoleoni-aegsele konjakile jm haruldastele napsidele. Kui Poska sõitis Eestisse küsis ta mult seda tsaari konjakit kaasa. Kuulsin hiljem, et kui Tartu vaidlused piiride üle läksid pikale, kutsus Poska oma peapartneri Joffe "tassile teele", kus kostitas teda konjakiga. Joffe oli hinnanud väga, et võis lahkudes veel pudeli kaasa võtta."
Konjaabli tähtsat rolli on meenutanud ka Tomingas ja teised. Poska oli alkohoolik ja tema diplomaatia juurde kuulus korralik annus napsi.
Liitlasabi olulisus
Lisaks pimedate juhuste ahelale, meie diplomaatide ülitarkadele ning-osavatele käikudele ja sõdurite meeletule vaprusele mängis Vabadussõja võidus ja Tartu rahu sõlmimisel hindamatut osa ka Ameerika riided, jalatsid ja toit (kokku üle 10 miljoni dollari, mis oli toona uskumatu summa).
Kõik mälestused märgivad ka seda, kuidas tähtsat osa Tartu rahu sõlmimisel mängis ehtne prantsuse konjak.
Kindral Laidoner mainis: "Ilma Ameerika varustuseta oleksime kokku varisenud, sest meie sõjavägi oli juba poolnäljas, poolalasti ning ka rahvas nälgis. Võib arvata, missugust mõju rahva ja sõjaväe meeleolule avaldasid miljonid naelad jahu, seapekki, kümned tuhanded paarid saapaid, univorme, autosid, arstirohtu."
Liitlasabi olulisust kujutame tänaseni ette – kui mõtleme Ukrainale ja agressorriigi Venemaa sõjale.
Tartu rahu sõlmiti 2. veebruari varastel hommikutundidel, nii oli esimene Eesti iseseisvust tunnustanud riik Venemaa ja esimeseks Nõukogude Venemaad tunnustanud riigiks sai – Eesti Vabariik.