23. detsembril 2023 Lõuna-Eesti Postimehes ilmunud artiklis «Vallad rõõmustavad pakkidega lapsi ja premeerivad töötajaid» ütles Valga vallavalitsuse esindaja, et vald kingib kommipakid viie- ja enamalapselistele peredele, keda on kokku 39. «Vallavalitsuse töötajatele ja ametnikele jõulupreemiat ei maksta,» kinnitas valla kommunikatsioonijuht.
Valga vald selgitab:
Vahetult pärast artikli ilmumist saatis Valga vald vastuse. Avaldame selle muutmata kujul.
Sõda Ukrainas on mõjutanud kogu maailma, sh Eestit. Eesti omavalitsustesse on tulnud elama suur hulk sõjapõgenikke, kes on vajanud ja vajavad Eesti isikukoode, abi asjaajamisel, sotsiaalset ja majanduslikku toetust, elukohta, haridust, tööd jms. Valga vallas on olnud praktiliselt kogu sõjaperioodi vältel sõjapõgenike arv 400, aga need pole ühed ja samad inimesed, vaid toimub pidev liikumine. Omavalitsus on olnud väga hea partner riigile Ukraina sõjapõgenike aitamisel ja ellu viinud olulisi riigi ülesandeid.
Eesti Linnade ja Valdade Liit on tõstatanud küsimuse omavalitsuste sõjapõgenikega seotud koormusest, kuna riik on suunanud sõjapõgenikega seotud ülesanded omavalitsustele. Riik otsustas ka 2023. aastal selleks 2022. aastal alguse saanud lisatööks valdadele ja linnadele vahendeid eraldada. Valga vallas pole loodud sõjapõgenike toetamiseks ühtegi eraldiseisvat töökohta, kõik küsimused on lahendatud olemasolevate töötajatega. Ükski teenistuja ei ole Ukraina sõjapõgenikke abistanud tulu teenimise eesmärgil. Eesmärk on olnud abivajajate abistamine ning toe pakkumine Eestisse saabumisel ning toimingute tegemisel, et nad kohaneksid võimalikult kiirelt eluga Eestis.
Ukrainlaste hulk, kes Eestisse saabus on olnud märkimisväärne, seega on oluliselt suurenenud teenistujate töökoormus, kes on oma ülesandeid täitnud ka töövälisel ajal.
Riigi otsus eraldada omavalitsustele vahendeid lisatöö tasustamiseks 2023. aasta detsembris, ei saanud kuidagi lisatööd teinud inimestele 2022. ja 2023. aastal teada olla, mistõttu puudub alus väita, et keegi on sõjapõgenikke aidanud lootuses selle töö eest täiendavat tasu saada.
Täpsemalt kirjeldame vallavalitsuse sotsiaaltöö teenistuse tööd sõjapõgenike kontekstis. Sotsiaaltöö teenistus on töötanud selle nimel, et igale Ukraina sõjapõgenikule, kes pöördub abi saamiseks sotsiaaltöötaja poole, pakutakse laiapõhjalist abi, mis tagab isikule eeskätt esmase toimetulemise Eesti ühiskonnas, hiljem ka jätkusuutliku toimetulemise. Iga pöördumisega kaasneb olukorra selgitamine, abivajaduse hindamine ja sotsiaalnõustamine (tihtilugu ka kriisinõustamine). Sotsiaalnõustamine sõjapõgenike kontekstis on laialdasem kui tavaline sotsiaalnõustamine. Nõustamist vajatakse ühiskonna toimimise (näiteks isegi liikluseeskirjad, kiusamise ennetamine jne) kultuuri, haridus- ja tervishoiusüsteemi, tööhõive jne osas. Praktika on näidanud, et Ukraina sõjapõgenike hädapärased vajadused ja mured võivad esmase kontakti järgselt oluliselt muutuda ning abivajadust tuleb uuesti laiapõhjalisemalt hinnata. Ukraina sõjapõgenike aitamiseks ei piisa ühekordsest kontaktist.
Sotsiaaltöötajad teevad tihedat koostööd majutusasutustega ja ametiasutustega. Sotsiaaltöötajate korraldada on ravimid, toidu- ja riideabi ning hügieenivahendite jagamine, Ukraina peredele suurenenud tugiteenuste pakkumine, abistamine tervishoiuteenustele saamiseks.
Ukraina sõjapõgenikud on üldjuhul toimetulekutoetuse saajad ja suurenenud vajadusega sotsiaalteenustele. Omavalitsus maksab ka ühekordseid üürihüvitisi, näiteks Valga vallas 2022. aastal 124 perele, 2023. aastal 67 perele.