:format(webp)/nginx/o/2023/12/08/15769613t1h98df.jpg)
Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) lahendati kadunud tomati mõistatus, mis sai alguse USA astronaudist Frank Rubiost. Tilluke tomat kadus märtsis, kui valmis maaväline saak, kuid ilmus lõpuks rohkem kui kaheksa kuud hiljem välja.
«Meie head sõpra Frank Rubiot, kes suundus juba koju, on mõnda aega süüdistatud tomati ärasöömises. Kuid me saame ta süüst vabastada. Leidsime tomati,» ütles NASA astronaut Jasmin Moghbeli 6. detsembril otseülekande ajal, millega tähistati ISSi 25. aastapäeva.
USA astronauti Frank Rubiot hakati kadunud tomati pärast tögama. 2,5 sentimeetri laiune Red Robin kääbustomat oli osa Veg-05 eksperimendi saagist, mida Rubio oli kasvatanud, teatab Space.
Astronaut Frank Rubio is scheduled to return to Earth after a record-breaking mission aboard the @Space_Station. While on station, Rubio conducted combustion research, tended to space tomatoes, and participated in multiple human health studies. https://t.co/6ux7AOPNq4 pic.twitter.com/A1ftwqGspg
— ISS Research (@ISS_Research) September 18, 2023
Iga rahvusvahelise kosmosjaama ISSi astronaut sai pärast 29. märtsi saagikoristust tomati, kuid Rubio oma, mida hoiti hermeetiliselt suletud plastikkotis, lendas minema, enne kui ta üldse sai köögivilja hammustada.
Kadunud tomatist räägiti esimest korda avalikult 13. septembril, kui Rubio tähistas oma rekordaastat orbiidil. Vene kosmoselaeva Sojuziga seotud probleemid, mis lõpuks lahendati asendus-Sojuzi startimisega, kahekordistasid tema pikka viibimist ISSil.
«Veetsin palju tunde tomatit otsides,» naljatas Rubio septembris ISSi otseülekande ajal. «Olen kindel, et kuivanud tomat ilmub mingil hetkel ja õigustab minu tegevust».
Kui Rubio suhtes aus olla, siis on ISS suurem kui kuue magamistoaga maja ja mikrogravitatsioonis võivad asjad kergesti ootamatutesse nurkadesse ujuda. NASA tegevusplaan sellisel juhul on ventilatsiooniavade kontrollimine, kuid vana kraami täis jaamas on üksikuid väikeseid esemeid lihtne kaotada.
Samuti ei saanud ta tomatiotsingule kulutada liiga palju aega, kuna tema ja Sojuzi ülejäänud meeskond tegi sadu muid teaduslikke katseid. ISSil tehakse taimekasvatuskatseid, et uurida, millisteks ootamatusteks tuleks Kuul või Marsil taimi kasvatades valmis olla.
Ajakirjanikud küsisid Rubiolt kadunud tomati kohta 13. oktoobril, umbes kaks nädalat pärast seda, kui ta koos oma meeskonnaga (Vene kosmonaudid Sergei Prokopjev ja Dmitri Petelin) turvaliselt koju naasis.
:format(webp)/nginx/o/2023/12/08/15769616t1hdcb0.jpg)
Ta kurvastas, et tomat ei tulnud kunagi päevavalgele, vaatamata sellele, et ta otsis seda 18 tundi.
«Teate, probleem on tegelikult keskkonnas, õhuniiskus seal üleval on umbes 17 protsenti. Tõenäoliselt on see nii kuivanud, et ei saa arugi, mis see oli, ja keegi viskas koti lihtsalt minema,» lisas Rubio naerdes. «Loodetavalt leiab keegi selle kunagi siiski üles.»
Kuigi tomati otsimine oli Rubio missiooni kerge osa, polnud see kõik nii lihtne. Tähistades oma rekordaastat orbiidil, rääkis Rubio, kui raske on oma naisest, lastest ja sõpradest nii kaua eemal olla. Ta ütles, et kui ta oleks teadnud, et veedab lõpuks aasta kosmoses, poleks ta sellele missioonile läinud.
Kuid kuna Rubiol kulus mõnda aega kosmoses, siis oli palju neid, kes ta pere toetasid.
«Meid ümbritsev kogukond on hea, issand, saime neilt nii palju palveid ja toetust. See on tõesti suurepärane, kui palju armastust ja toetust oleme saanud. Nii et sellest vaatenurgast tegi see minu pikaajalise komsoses viibimise uskumatult lihtsaks,» sõnas Rubio.