Muinasjutuline jõuluturg tuleb taas! Tallinna talvine pärl pakub elamusi mitmeks nädalaks

Tallinna jõuluturg. Pilt on illustratiivne. Foto: Sergei Zjuganov
Elu24
Copy
  • Tallinna Raekoja platsi jõuluturg kestab 1.12.2023 – 7.01.2024
  • Avatud iga päev kell 10–20
  • Kuumad joogid kuni kella 22ni, R–L kuni kella 23ni

Maailmas ohtralt tuntust kogunud Tallinna jõuluturg, mis muudab Raekoja platsi mitmeks nädalaks muinasjutuliseks paigaks, on peagi avatud! Tallinna jõuluturu melu läheb käima 1. detsembril ja  jõulumeeleolu pakutakse kuni järgmise aastani. 

Tallinna jõuluturg, mis kroonitud Euroopa parima jõuluturu tiitliga 2019. aastal, on jõulufännidele avatud alates 1. detsembrist kuni 7. jaanuarini. Jõuluturg kutsub kõiki huvilisi talvisesse võlumaailma, ees ootavad mitmekülgne programm, ainulaadne käsitöö ning maitsvad kohalikud hõrgutised!

Jõuluturu mõttelised väravad avatakse reedel, 1. detsembril kell 18. Avasõnad ütleb Kesklinna vanem Monika Haukanõmm, seejärel süttivad jõulutuled linna tähtsaimal jõulupuul. Piduliku avaüritusel täitub Raekoja plats talvemuusikaga – laval säravad Ott Lepland ja Tanja Mihhailova-Saar ning Valge Gospeli koor.

Mida oodata?

Pealinna tähtsaimat väljakut ehib tänavu 14 meetri kõrgune kahar kuusepuu, mis saabus siia Kiili vallast. Jõulukuusk on ehitud tuhandete jõuluehetega ning heidab oma valguskettidega nii sooja kui ka külma valgust päkapikumaja-sarnastele müügikioskitele, kus, nagu tavaliselt, on eelistatud kohalikud tootjad.

Tallinna jõuluturg. Pilt on illustratiivne.
Tallinna jõuluturg. Pilt on illustratiivne. Foto: Sergei Zjuganov

Külmale ajale kohaselt saab varustada ennast ja oma kingikotte villaste käpikute, sokkide, sallide ja mütsidega. Vanad tegijad tulevad välja uute ja taasleitud mudelite ja mustritega. Uustulnukana avab oma müügikioski ALPAKA, kelle alpakavillast ja -nahast toodetes on ühinenud unikaalne Eesti disain ja hinnaline ökoloogiline materjal.

Piparkoogimaailmas puhuvad korraga uued ja vanad tuuled: esmakordselt on müügil Metsaoru piparkoogid, mis on valmistatud keskaegse retsepti järgi ning mis pidavat närve rahustama ja südame rõõmsaks tegema. Retsepti autor on püha nunn Hildegard, visionäär, kes teadis, kuidas kasu taimedest ja vürtsidest inimesele meele- ja suupärasemaks teha: ikka piparkookidega!

Ka teised piparkoogimüüjad on klassikute kõrval oma valikut uuendanud üsna traditsioonisõbralikul moel. Näiteks on seekord valikus piparkoogid martsipaniga, Tallinnast pärit «mardileivagga», mis näevad ootamatult esinduslikud välja. Kunstipärased piparkoogiteosed, mille kaunistused lähevad aasta-aastalt järjest uhkemaks, sobivad hästi kingituseks väliskülalistele ja kodust jõulumeeleolu täiendama. Mõned neist on valminudki spetsiaalselt Jõuluturu jaoks ja neid pole võimalik mujalt osta.

Tõelise jõulutunde kogemiseks pakutakse Jõuluturul kuuma glögi, mida on valmistatud vist küll kõikidest marjadest ja viljadest, mida Eestis leida võib! Au sees on käsitööglögid, taas saab nautida viimastel aastatel rahva lemmikuteks saanud astelpaju- ja mustikaglögisid. Üle Raekoja platsi levivale vürtsikasmagusale glögilõhnale lisavad toekamaid jõulutoone jõuluroad, mis valmivad siinsamas.

Keha saab kinnitada traditsiooniliste verivorstide, õlles haudunud hapukapsa ja maitsestatud kartulitega. Gurmaanidele pakutakse aeglaselt küpsenud hirveliha, jogurtis marineeritud kanaliha ja küüslaugumarinaadis sealiha ning käsitööna valminud sibula-äädika- ja juustu-šampinjonivorstikesi.

Algava jõuluturu uustulnuk on leivavahvel karulauguvõiga. Veganite rõõmuks on ka taimne valik põnev ja maitsev Oma taimseid hõrgutisi on tulnud pakkuma meie lõunanaabrid lätlased, üllatades meid nutikate valikutega, nagu chia-kaaviar ja sojašašlõkk.

Tallinna jõuluturg Raekoja platsil. Pilt on illustratiivne.
Tallinna jõuluturg Raekoja platsil. Pilt on illustratiivne. Foto: Sergei Zjuganov

Keskkonnasäästlik mõtteviis on jõudnud ka jõuluturule – sel aastal on kasutusel korduvkasutatavad nõud, mille pant on kaks eurot. Nõude tagastamisel kogumispunkti saab pandiraha tagasi.

Tegevusi igale maitsele

Jõuluturu lava on tänavu täidetud kireva kultuuriprogrammiga. Tegusatele ja uudishimulikele turukülalistele avab oma uksed käsitöökoda, kus osavate käsitööliste juhendamisel saab endale meisterdada helkuri või isikupärase jõuluehte, või viimistleda oma topsikaunistamise oskusi.

3. detsembril, I advendil, kuulutavad välja advendiaja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna praost Jaak Aus. Koos süüdatakse advendiküünal, saateks hardad jõululaulud Tallinna praostkonna kirikute ühendkoorilt, kus osalevad EELK Tallinna Kaarli kiriku Kontsertkoor ja kammerkoor Canorus, Jaani kiriku segakoor ja kammerkoor Aktiva, Püha Vaimu kiriku kammerkoor, Toomkiriku segakoor Laudate Dominum, Peeteli kiriku kammerkoor, Misjonikoor ja Tallinna Kammerkoor.

Esimesel advendil, 3. detsembril, saabuv Jõuluvana avab oma hubase majakese ukse iga päev kell 12-18. Kel luuletus või laul hästi peas, saab Jõuluvanalt maiustuse! Tagasihoidlikumad saavad esitada oma kinginimekirjad ja jõulusoovid Jõuluvana postkasti. Pere pisematele pakuvad jõululusti kolm klassikalist karusselli.

Meeleolu luuakse iga nädal! Esinejate päralt on lava reedeti ja laupäeviti kell 17–19 ja pühapäeviti kell 12–14, üles astuvad mitmed tuntud kollektiivid ja artistid, mõned neist ammused Jõuluturu-staarid, nagu rahvatantsutrupid Sõleke ja Leigarid ning kaasaegse tantsu trupid JJ Street ja TantsuGeen.

Lisaks astuvad üles Birgit Sarrap, Mihkel Matiisen ja teised rahva lemmikud. Uutmoodi sarmi toob lavale Iiri tantsurühm Solas. Eeskava ja jooksvaid sündmusi juhivad vanad tuttavad jõuluvanad Äffy ja Arlet.

Osad jõuluturu üritused jõuavad Raekoja platsist kaugemale ja jõulumelu leidub kogu vanalinnas. Kontserdisari «Elavad aknad» toob elu Viru tänava vaateakendele 2. ja 10. detsembril kell 16, kui need muutuvad kontserdilavaks. Iga lava lööb särama 15 minutiks, nii et soojalt riietatud jalutaja saab Viru tänaval kontserti kuulata pea kahe tunni jagu. Programmi juht on Siim Aimla, esinevad noored muusikud MUBA-st ja tantsijad Eesti Tantsuagentuurist juhendaja Julia Koneva käe all. Säravaks täheks on Kalle Sepp.

Jõuluturul on hea valik Eesti käsitööd. Pilt on illustratiivne.
Jõuluturul on hea valik Eesti käsitööd. Pilt on illustratiivne. Foto: Sergei Zjuganov

Hopneri maja kutsub 9. 10. ja 17. detsembril kelll 16 ja 18 vanalinna ringkäikudele koos muinasjutuvestjaga. Algus Hopneri maja ees, Raekoja plats 18.

1., 2. ja 3. detsembril tulevad Euroopa rohelise pealinna projekti raames esitlusele valgusetendused viies kohas vanalinnas:

Etendus «Imagine» kell 16:30 ja 19:00 Komandandi aias

Etendus «Raba» kell 17:00 ja 19:30 Harju mäel

Etendus «Mets» kell 17:30 ja 20:00 Hirvepargis

Etendus «Blossom» kell 18:00 ja 20:30 Toompargis

Etendus «Maakene» kell 18:30 ja 21:00 Tornide väljakul

Jõululaupäeval, 24. detsembril kell 16 kuulutab Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart välja jõulurahu, tehes seda traditsiooniliselt sõnadega, millega kuulutas jõulurahu välja kuninganna Kristiina juba 368 aastat tagasi. Juba nädal aega hiljem, 31. detsembril, on kõik oodatud Raekoja platsile uut aastat vastu võtma. Vana aasta lõpetab ansambel Legend, uue aasta rütmid valib DJ Havi. Jõuluturg ei maga, vaid on avatud ka 1. jaanuaril!

Jõuluturg sulgeb oma väravad 7. jaanuaril 2024. Uude aastanumbrisse libisenud jõulupidustused võtab kokku lastekollektiivide kontsert, kus üles astub ka Lalaloo. Lapsed kui meie tulevik sümboliseerivad kenasti meie kõigi lootusrikkaid uusaastasoove ning sobivad hästi avama tegusat argiaega. Uus Jõuluturg tuleb juba kümne kuu pärast!

Tule ja saa osa muinasjutulistest jõuludest Tallinna vanalinnas!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles