Uue inimese kasvatamine tiksus pidevalt nõukogude juhtide kuklas. Uus inimene pidi tähendama pimesi parteise uskujat.
Argo Kuusik lisab: "1930ndatel tegi Stalin lõpu loomingulisele pluralismile, ainsaks lubatud kunstivormiks jäi sotsialistlikuks realismiks nimetatud kroonukunst. Kuid see ei tähendanud loobumist suurtest maailma ümberkujundavatest projektidest."
1920ndate lõpus ja 1930ndate alguses alustati N Liidus teist etappi "uue inimese" kasvatamisel – talupoegade ajamist kolhoosidesse ehk kollektiviseerimist ja suurtööstuse forsseeritud arengut ehk industrialiseerimist. Kollektiviseerimise käigus hukkus näljahädade ja repressioonide tulemusena miljoneid inimesi. Tööstuse arengut aga viidi läbi miljonite vangide sunnitööd kasutades.
Sotsiaaldarvinistlik usk
Uue inimese kasvatamine tiksus pidevalt nõukogude juhtide kuklas. Uus inimene pidi tähendama pimesi parteise uskujat, uus inimene oli Pavlik Morozov, kes andis kommunistlikele ideaalidele tuginedes üles oma isa ja lisaks temale sajad muud väljamõeldud "kangelased", kes pidid tiivustama inimesi päris-elust. Ja tiivustasidki. Kahtlustamine, umbusk ja koputamine järgnesid massiivse lainena.
Kommunistid tundusid tõsimeeli arvavat, et on võimalik arendada uut tüüpi inimene kes oleks vaba kasumiihast ja omanditundest, religioonist ja ebausust. Ent usk võimesse muuta inimloomust on ilmselt antud liikumise kõige suurem möödapanek.
Üli-inimese meisterdamine
Kogu maailmas eksisteeris vaid üks üli-inimene – Stalin. Küll aga tegeleti täiesti tõsiselt inimese muutmisega robotiks.
Tunnustatud vene nõukogude bioloog Ilja Jurjevitš Ivanov tegi 1920ndatel Krimmis katseid ristata inimest ahviga.
Kuusik: "Stalini perioodil püsis täiesti sotsiaaldarvinistlik usk ideaalse (üli-)inimese loomisse, kes oleksid perfektse kehaehituse ja särava mõistusega või suisa üliinimlike võimetega. Meenutagem siinkohal vene ulmekirjaniku Aleksander Beljajevi 1928. aastal ilmunud romaani „Amfiibinimene“, milles geniaalne kirurg Salvator loob inimese, kes võib vabalt tegutseda nii maa peal, kui vee all. Tunnustatud vene nõukogude bioloog Ilja Jurjevitš Ivanov (1870-1932) tegi 1920ndatel Krimmis katseid ristata inimest ahviga, eesmärgiga arendada välja eriti tugevajõuline inimtõug."
Tegelikkus erines jaburatest unelmatest 180 kraadi. Kommunistid ei saavutanud ainuvõimu kusagil lihtlabase klassivõitluse tulemusena, vaid raju verevalamise saatel. Või relvastatud riigipöördega nagu Venemaal ja Kuubal ehk siis suisa välisagressiooni tulemusena nagu see toimus Ida-Euroopas.
Nii et – meenutagem revolvripühadel ohtlikke utoopiaid ja kui ikka tõsiselt igav hakkab, üritagem neid korrata.