Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Soome eksperdid: Putin edastas tuumakohvriga sõnumi (6)

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Kaks Vene mereväeohvitseri, kes kuuluvad Vene presidendi Vladimir Putini kaaskonda, kandsid 17. oktoobril 2023 Hiinas Pekingis kohvreid, mis arvatakse kokku olevat Venemaa tuumakohver

Soome välispoliitika instituudi vanemteadur Jussi Lassila ja endine peastaabi luureülem Pekka Toveri näevad selget põhjust, miks avalikkuses harva nähtav Vene presidendi Vladimir Putini tuumakohver oli Hiinas Pekingis esil.

Maailma meedias levib video, millel on näha kaht musta kohvrit, mis on Putinit saatnud mereväeohvitseride käes. Teada on, et Venemaa liider võtab tuumakohvri kaasa kõikjale, kuhu ta läheb, kuid seda on jäädvustatud üliharva, kirjutab Ilta-Sanomat.

Hiljutist tuumakohvriga salvestist on aga nüüd jaganud Venemaa riikliku uudisteagentuuri Ria reporter. Video võtab fookusesse sõjaväelaste kantud kohvrid.

«On teatud kohvrid, ilma milleta Putin ei reisi,» vihjas kõnealune ajakirjanik sõnumiteenuses Telegram.

Tuumakohvri näitamise ajastus ei ole juhus, nentis Soome välispoliitika instituudi vanemteadur Jussi Lassila. Venemaa taganes nädala alguses rahvusvahelisest kokkuleppest, mis keelab kõikjal tuumakatsetused.

 Uurijana on Lassila spetsialiseerunud muuhulgas Venemaa poliitilisele retoorikale ja kommunikatsioonile ja ta tõi välja, et tuumakohvrist levivad kaadrid näivad olevat pärit Venemaa võttemeeskonnalt.

«Tuumakohvrist on varasemast vähe materjali, nii et see on selles mõttes enneolematu,» ütles ta. «See on osa Venemaa signaalidest oma tuumajõudude kohta. Näidates, et tuumakohver on olemas, saab luua draamat ja lisaefekti esinemistele».

Venemaa duuma esimees Vjatšeslav Volodin väitis hiljuti, et Venemaa lahkumisotsuse aluseks oli Venemaa pahameel, et USA pole ratifitseerinud rahvusvahelist lepet, mis keelab kõikjal tuumakatsetused.

Ei Venemaa ega USA pole tuumakatsetusi korraldanud aastakümneid. Venemaa lähedase liitlasena tuntud Hiina pole samuti kõnealust lepingut ratifitseerinud ning viimased tuumakatsetused pärinevad 1996. aastast.

Lassila hinnangul on tuumakohvriga vehkimine varjatud kutse USAle läbirääkimistele.

«Võrreldes muu Venemaa propagandaga, on Putini suhtlus suhteliselt diplomaatiliselt varjatud. Võib juhtuda, et tuumakohvrisammuga tahetakse USAs närvilisust tekitada. Seal lähenevad presidendivalimised, millele Putinil on palju ootusi ja lootusi,» selgitas Lassila. «Venema tahab olukorda eskaleerida nii, et justkui saaks hakata läbirääkimisi pidama lepingu juurde naasmise üle. Venemaa eesmärk läbirääkimistel võib olla, et USA lõpetaks Ukraina relvastamise».

Lääne eksperdid rääkisid juba enne Putini tuumakohvrisammu, et Venemaa võib alustada tuumakatsetusprogrammiga, et survestada läänt Ukraina relvastamist lõpetama.

Lassila peab vähetõenäoliseks, et Pekingis kultiveeritud varjatud suhtlus USAs vastuvõttu leiaks.

Vaevalt, et Venemaa suudab sellega lõpuni minna. Venemaa on ka varem tuumarelvaga ähvardades diplomaatilist ruletti mänginud ja sel viisil oma žetoone ära kasutanud, lisas Lassila.

Peastaabi endine luureülem ja parlamendisaadik Pekka Toveri (Soome koonderakond) näeb, et Putini tuumakohvri esitlemine oli tühi ähvardus.

«Tavalise sõjalise jõu nõrgenemisega on Venemaa rõhunud rohkem tuumarelvadele. Arvan, et see näitab rohkem nõrkust kui tugevust,» ütles ta.

Toveri hindas sarnaselt Lassilale, et tuumakohvri esitlemine oli loomulik jätk Venemaa otsusele tuumakatsetusi keelavast lepingust taganeda.

«Eesmärk oli tekitada hirmu ja esitleda end kui suurt tuumajõudu,» selgitas Toveri.

Ta ei usu, et tuumarelvade kasutamise künnist oleks langetatud, sest näiteks Venemaa lähedane liitlane Hiina on avalikult seisnud vastu ideele kasutada Ukraina vastu tuumarelvi või isegi nendega ähvardada.

«Putini ümber ei taha seda ka keegi ja ta ei saa neid kaht kohvrit üksi kasutada,» nentis Toveri. «Tuumarelvad töötavad kõige paremini enne nende kasutamist. Pärast nende kasutamist on mäng kaotatud. Üldises plaanis on risk väike, kuid loomulikult destabiliseerib samaaegne sõda Euroopas ja Lähis-Idas olukorda».

Juab Nõukogude Liidus hakati 1980. aastatel töötama välja USA presidendi tuumakohvri vastet. Putini tuumakohver on tuntud kui Tšeget, mis viitab Venemaal Kabardi-Balkarias asuvale mäele.

Reutersi teatel on tuumakohver samas turvaline sidevahend, mis ühendab Putinit Vene sõjaväe juhtkonna ja selle kaudu raketivägedega.

Venemaa kaitseministril Sergei Šoigul on väidetavalt ka tuumakohver. Reutersi andmetel võib tuumakohver olla ka Venemaa kindralstaabi juhil Valeri Gerassimovil.

Venemaa telekanal Zvezda näitas 2019. aastal pilti sellest, mis võib olla tuumakohvri sees. Telekanali teatel leidus kohvris erinevaid nuppe.

Tšegeti kõige suurejoonelisem hetk avalikkuses oli mitukümmend aastat tagasi.

Uudisfotol 1999. aastast on näha, kuidas Putini eelkäija Boriss Jeltsin (1931- 2007) andis Kremlis tuumakohvri oma järeltulijale üle.

Pidulik tseremoonia toimus detsembri viimasel päeval, mil Jeltsin lahkus ennetähtaegselt ametist.

/p>

Kommentaarid (6)
Tagasi üles