Mis on stress ja kuidas see mõjutab meid?
Stress on organismi vastus mis tahes välisele või sisemisele stiimulile, mis põhjustab füüsilisi, emotsionaalseid või psühholoogilisi muutusi. See on ka meie keha viis reageerida olukordadele, mis nõuavad kohanemist või muutust.
Füsioloogiliselt aktiveerib stress süsteemi, mis vabastab adrenaliini ja kortisooli, mis suurendavad südame löögisagedust, vererõhku ja glükoositaset veres, ja valmistavad keha ette kiireks reageerimiseks. Pikaajaline stress võib aga avaldada kehale negatiivset mõju, põhjustades näiteks kõrgenenud vererõhku, seedeprobleeme, unehäireid ja immuunsüsteemi nõrgenemist.
Psühholoogiliselt võib stress põhjustada ärevust, depressiooni, mäluhäireid ja keskendumisraskusi. Emotsionaalselt võib see viia meeleolumuutusteni, ärrituvuseni ja vähendada elu nautimist.
On oluline mõista, et kõik stress ei ole halb. Eustress ehk positiivne stress võib olla kasulik ja motiveeriv. See aitab meil keskenduda, energiat koguda ja sooritusele kaasa aidata, nagu näiteks eksamite ajal või sportliku võistluse eel. Teisalt, düstress ehk negatiivne stress on see, mida me tavaliselt mõtleme, kui räägime stressist. See on kurnav, demotiveeriv ja kahjustab meie füüsilist ning vaimset tervist.
Seega on oluline tunnetada ja mõista erinevaid stressi tüüpe ning teada, kuidas nendega tervislikult toime tulla.
Miks kemikaalid ei ole pikaajaline lahendus?
Kui otsida lahendusi stressi maandamiseks, võivad kemikaalid, nagu nikotiin, pakkuda ajutist leevendust. E-sigarettides sisalduv nikotiin stimuleerib aju dopamiini tootmist, neurotransmitterit, mis tekitab lühiajalist rahulolu- ja naudingutunnet. See tunne võib ajutiselt aidata vähendada stressi tajumist ja pakkuda emotsionaalset kergendust.